ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Magiczna premiera książki „Zagadkowy Kolekcjoner” w magicznym miejscu

KsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego17 października 2021, 22:00   red. Aleksandra Soberska3394 odsłon1 Komentarzy
Magiczna premiera książki „Zagadkowy Kolekcjoner” w magicznym miejscu
Karol Soberski (z prawej) i Jarosław Mikołajczyk na dziedzińcu pałacu w Kołdrąbiu - fot. Aleksandra Soberska

Niecodzienne popołudnie spędzili dzisiaj w XIX-wiecznym pałacu w Kołdrąbiu miłośnicy historii, skarbów, tajemnic i książek Karola Soberskiego. Okazją była premiera jego najnowszej pozycji „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”, która przyciągnęła na dziedziniec pałacu – gdzie czuć ducha M. Habera – blisko 200 osób. Do kołdrąbskiej rezydencji przybyli goście z różnych stron Polski m.in. z Łodzi, Brodnicy, Poznania, Bydgoszczy, Gniezna, Pobiedzisk, Rogowa, Kłecka, Cielimowa, Łagiewnik Kościelnych, Głębokiego, Mieleszyna, Żnina, Opalenicy czy Gąsawy. Premierę książki poprowadził Jarosław Mikołajczyk.

Niedzielne spotkanie na dziedzińcu pałacu w Kołdrąbiu otworzył Jarosław Mikołajczyk, (dziennikarz i regionalista a także animator kultury i lalkarz; jedyny przewodnik po Szlaku Piastowskim, który oprowadza mówiąc gwarą. Edukator muzealny w Muzeum Początków Państwa Polskiego i popularyzator historii Gniezna. Upodobał sobie mówienie o mieście przez pryzmat konkretnych wybitnych, a zapomnianych postaci).

J. Mikołajczyk, wyszedł na pałacowe schody i wcielił się w postać Mariana Habera, przedwojennego właściciela Kołdrąbia i powitał zebranych gości spotkania.

Po nim głos zabrał Karol Soberski, autor książki powitał tych specjalnych gości, którzy przyczynili się do powstania książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

O książce

Następnie przez ponad godzinę J. Mikołajczyk i K. Soberski rozmawiali o książce, o okolicznościach jej powstania, o pochodzeniu materiałów archiwalnych, o odnalezionych świadkach historii, którzy znali M. Habera. Tej ciekawej dyskusji i opowieści o niezwykłym człowieku, którym był Marian Haber, przedwojenny dziedzic tego majątku, wysłuchało blisko 200 osób.

Warto zaznaczyć, że rozmowie „towarzyszył” obraz o wymiarach 40 cm na 30 cm namalowany na płótnie farbą akrylową, autorstwa poznańskiej malarki Danuty Weber.

Do Kołdrąbia – oprócz mieszkańców gminy Janowiec Wielkopolski – wysłuchali także czytelnicy przybyli m.in. z Łodzi, Brodnicy, Poznania, Bydgoszczy, Gniezna, Pobiedzisk, Rogowa, Kłecka, Cielimowa, Łagiewnik Kościelnych, Głębokiego, Mieleszyna, Żnina, Opalenicy czy Gąsawy. Jeden z czytelników przyjechał na spotkanie prosto z lotniska, bo wczoraj był jeszcze we Włoszech. Z kolei inna czytelniczka przejechała ponad 500 km, by z Pienin dotrzeć do Kołdrąbia.

– Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki, jednym z najbardziej znanych w Polsce, malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami. Książka jest unikatowa, ponieważ oparta na archiwum M. Habera, które zaginęło w 1939 r., a które odnalazłem w październiku 2020 r. Archiwum składa się ponad 16 tysięcy dokumentów, w tym m.in. wielu listów, notatek, zdjęć, dokumentów. Atutem książki są liczne, niepublikowane wcześniej, fotografie z okresu międzywojennego – mówi K. Soberski.

„Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” to już szósta książka o historii, zagadkach, tajemnicach i skarbach pogranicza Wielkopolski i Kujaw, książka oparta o unikatowe dokumenty, listy, zdjęcia i wspomnienia… Jedyna taka pozycja w regionie. Wcześniej ukazały się następujące tytuły: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019).

Warto zaznaczyć, że to już trzecia premiera książki autorstwa K. Soberskiego, która odbywała się w pałacu. Wcześniej w 2017 r. w pałacu w Zakrzewie koło Kłecka odbyła się dwudniowa premiera książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, a w 2019 r. w pałacu w Czerniejewie premierę miała książka pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”.

Autorskie egzemplarze, podziękowania

Na koniec spotkania K. Soberski wręczył autorskie egzemplarze książki instytucjom i firmom, które wsparły finansowo wydanie tej pozycji oraz pomagały przy jej powstawaniu.

Książki trafiły do: Leszka Grzeczki, burmistrza gminy Janowiec Wielkopolski; Zbigniewa Jaszczuka, starosty żnińskiego (w imieniu Starosty książkę odebrała Józefa Błajet, przewodnicząca Rady Powiatu Żnińskiego); Marii Suplickiej, wójta gminy Gniezno; Nadleśnictwa Gołąbki – odebrał Józef Popiel; Michała Werkowskiego, wiceburmistrza Janowca Wielkopolskiego, jednocześnie wielkiego pasjonata historii Kołdrąbia; Alicji Nowak ze Żnina – najstarszego świadka historii, która osobiście znała M. Habera; Bolesława Wicińskiego z Kołdrąbia – także świadka historii, którego wspomnienia ubogaciły książkę; Amilkara Kosińskiego z Łodzi – przekazał niezwykłe dokumenty związane z postacią Franciszka Kosińskiego, przyjaciela M. Habera; Marii Mrowińskiej i Justyny Krzywdzińskiej, byłej i obecnej dyrektor Domu Dziecka w Kołdrąbiu; Beaty Żmudy i Daniela Trzeciaka, którzy robili korektę książki oraz Marty Wodzień-Glapa, która zajęła się tłumaczeniem kilkudziesięciu listów M. Habera z języka niemieckiego na język polski.

Po spotkaniu, wszyscy skierowali się do stoiska, gdzie można było kupić książkę, jak również wcześniejsze publikacje K. Soberskiego oraz do stolika by uzyskać dedykację od autora (w tym celu trzeba było stać kilkadziesiąt minut).

W trakcie dzisiejszej premiery nie zabrakło też kuluarowych rozmów na temat kolejnych książek K. Soberskiego, które są planowane na najbliższe miesiące, wspólnych fotografii, poruszano też ciekawe lokalne tematy związane z dziejami regionu oraz ustalano m.in. spotkania autora w szkołach podstawowych w Wielkopolsce.

Jutro zamieścimy też fotoreportaż z premiery książki.

Kolejne spotkania

Kolejne spotkania promujące książkę pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” odbędą się:

- środa, 20 października o godz. 17.00 – Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie
- czwartek, 21 października o godz. 18.00 – Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie
- sobota, 23 października o godz. 13.00 – Kujawsko-Pomorskie Targi Książki w Gminnym Ośrodku Kultury w Osielsku koło Bydgoszczy  
- niedziela, 24 października o godz. 15.00 – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu Wlkp.
- piątek, 5 listopada o godz. 18.00 – świetlica wiejska w Kołdrąbiu
- sobota/niedziela, 20 i 21 listopada – Konferencja „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się nie kończy...” w Zamku Czocha
- czwartek, 25 listopada o godz. 17.00 - Biblioteka Publiczna w Pobiedziskach – filia biblioteki w Biskupicach

Wkrótce podamy miejsca i daty kolejnych spotkań.


Fot. A. Soberska, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 345

 • 291
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 11
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 42
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3