ReklamaA1ReklamaA1-2

Książka Roku – „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”!

Informacje lokalneAktualności26 lipca 2021, 11:30   red. Aleksandra Soberska3198 odsłon
Książka Roku – „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”!
Karol Soberski (z lewej) odbiera list gratulacyjny od Jana Sochy - fot. Aleksandra Soberska

Książka autorstwa Karola Soberskiego pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” została nagrodzona przez Towarzystwo Miłośników Gniezna w kategorii „Najlepsza publikacja, wydawnictwo roku 2019”. Wyróżnienie to jest przyznawane co roku przez TMG w ramach nagrody „Gnieźnianin Roku”. Ze względu na pandemię, wręczenie nagród za rok 2019 odbędzie się jesienią tego roku. Towarzystwo zrobiło jednak wyjątek i o przyznaniu nagrody w kategorii „Najlepsza publikacja, wydawnictwo Roku 2019” poinformowało podczas II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”.

Nagroda przyznana przez Towarzystwo Miłośników Gniezna w kategorii „Najlepsza publikacja, wydawnictwo Roku 2019” miała być wręczona w roku ubiegłym, ale pandemia pokrzyżowała te plany. Dlatego ogłoszenie tej informacji nastąpiło dopiero w miniony weekend. Wyróżnienie to jest przyznawane przez TMG co roku w ramach nagrody „Gnieźnianin Roku”.

O przyznaniu nagrody, podczas inauguracji II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od piątku odbywał się w Centrum Kultury „Scena to dziwna”, poinformował Jan Socha, prezes Towarzystwa Miłośników Gniezna.

– Pan Karol Soberski jest znanym i cenionym dziennikarzem, pisarzem a jednocześnie badaczem historii naszego regionu. Od blisko 17 lat, w swoich pracach, ukazuje i wyjaśnia zagadki historii z pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, w szczególności dotyczące ziemiaństwa w okresie międzywojennym – mówi Jan Socha.

Dalej prezes TMG podkreślił, że laureat nagrody wyniki swoich badań zawarł w książkach „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”,  „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i „Złoto Dziedzica”. Jest też współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.

– Laureat, jako zapalony turysta, jest autorem przewodników turystycznych ukazujących uroki Kłecka, gminy Niechanowo i gminy Mieleszyn. Inny jego zrealizowany pomysł to Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Jest to unikatowe, jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic – podkreśla J. Socha. – Karol Soberski jest właścicielem firmy Media Lokalne a także redaktorem naczelnym portalu Pojezierze24.pl. Pełni również funkcję prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, która powołał – dodaje.

Za zasługi na rzecz promocji regionu został wyróżniony: w 2014 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Milenijnym”; w 2018 r. przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego „Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego”, w 2018 r. „Medalem Jubileuszowym” przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i w 2018 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Koronacyjnym”.

– Towarzystwo Miłośników Gniezna w kategorii „Najlepsza publikacja, wydawnictwo Roku 2019” przyznało nagrodę Panu Karolowi Soberskiemu autorowi publikacji „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” – ogłosił J. Socha.

Książka „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” ukazała się cyklu zatytułowanym „Wędrówki z Karolem Soberskim” i ma pokazać powiat gnieźnieński, a w kolejnych publikacjach także szerzej pogranicze Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, od tej strony od której jest mało znany. Książka ma 192 strony, format A5, składa się z 18 rozdziałów, 80 podrozdziałów i jest ozdobiona ponad 180 fotografiami. Wydrukowana została na papierze kredowym.

– Powiat gnieźnieński jest nie tylko jednym z najpiękniejszych – przynajmniej dla mnie – regionów Polski, ale również turystyczną perłą Polski. Obfitość zabytków świadczy o bogatej historii i dodaje splendoru współczesności. Dla mnie okolice Gniezna to miejsca niezwykłe, w których spędzałem najpiękniejsze lata dzieciństwa (gmina Mieleszyn), czy młodości (gmina Kłecko). Ale swoje wyjątkowe sekrety ma też gmina Kiszkowo, Czerniejewo, Łubowo, czy też Niechanowo. I mam tę przyjemność, że od blisko 10 lat wędruje po tych gminach powiatu gnieźnieńskiego ale też pokazuję je turystom z najdalszych zakątków Polski i Europy – czytamy we wstępie do książki „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”.

Jak kupić książkę?

Zapraszamy Czytelników na wędrówkę do miejsc w okolicach Gniezna, miejsc niby znanych, często odwiedzanych ale ciągle czekających na nowych odkrywców. Można wiele razy powracać do tych miejsc, można godzinami chodzić po tych miejscach (których historie to idealne scenariusze na sensacyjne filmy) i za każdym razem doświadczać nowych przeżyć.

Format: B5
Liczba stron: 192
Cena: 40 zł (plus koszty wysyłki)

Wysyłka:
Wysyłka przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru.

Zamówienia:
W razie pytań, prosimy o kontakt telefoniczny: 515-980-504 lub e-mail: zamowienia@turystykalokalna.pl


Fot. A. Soberska, J. Andrzejewski, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 189

 • 117
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 72
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2