ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Kryptonim T-4” – niemiecka zbrodnia na pacjentach „Dziekanki” ponownie w TVP Historia!

Z życia FundacjiHistoriaInformacje z powiatu gnieźnieńskiego24 października 2023, 18:50   red. Karol Soberski1700 odsłon
„Kryptonim T-4” – niemiecka zbrodnia na pacjentach „Dziekanki” ponownie w TVP Historia!
Od prawej, na pierwszym planie: Karol Soberski, Dariusz Szymanowski i Adam Sikorski -  fot. Maciej Ranke

Dzisiaj o godz. 18.25 odbyła się telewizyjna premiera na antenie TVP Historia, ale też już w internecie na vod.tvp.pl można obejrzeć odcinek programu red. Adama Sikorskiego „Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii” opowiadający o kolejnej fazie badania zupełnie zapomnianej zbrodni na pacjentach gnieźnieńskiego szpitala „Dziekanka” dokonanej w czasie II wojny światowej przez Niemców. Program pt. „Kryptonim T-4” został zrealizowany w Czerniejewie i na „dołach śmierci” w Lasach Nowaszyckich w gminie Mieleszyn w sobotę, 23 września.

W programie „Kryptonim T-4” widzowie zobaczą jak Stowarzyszenie „Wizna1939” wspólnie z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” wydobywa z odmętów niepamięci historię tych najbardziej bezbronnych, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani przez Niemców!

Dzisiejszy odcinek programu red. Adama Sikorskiego „Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii” został zrealizowany w Czerniejewie i na „dołach śmierci” w Lasach Nowaszyckich w gminie Mieleszyn w sobotę, 23 września.

Temat od blisko 20 lat jest przeze mnie badany i dokumentowany, a obecnie wchodzi w fazę badań terenowych. Pretekstem do nakręcenia tego odcinka, jak wcześniejszego reportażu, który powstał w  2021 roku, była moja książka pt. „Zapomniana zbrodnia”.

– Przeczytałem tę książkę i jest to wstrząsająca historia. Zbrodnia jest wspaniale udokumentowana przez pana Karola Soberskiego, dlatego chcę widzom przypomnieć te dramatyczne wydarzenia – argumentował Adam Sikorski potrzebę zrealizowania tego programu.

Gdyby ktoś chciał wesprzeć dodruk książki. pt. „Zapomniana zbrodnia” w której szczegółowo opisuję akcję T4, może to uczynić na:pomagam.pl/a34tkd

Link do programu tutaj:Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 244

 • 136
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 103
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3