Królewski Festiwal Artystyczny już na dobre zadomowiło się w świadomości mieszkańców Gniezna, z pewnością także jest miłym i klimatycznym urozmaiceniem dla turystów odwiedzających Gniezno. – Tym bardziej miło jest nam zaprosić wszystkich na kolejną edycję Festiwalu, szczególnie kiedy po czasie pandemii wraca on do swoich dawnych rozmiarów. Oczywiście, nie rezygnujemy z mniejszych imprez cieszących się dużym uznaniem gnieźnian oraz turystów – zaprasza Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.
Podstawowym celem tego przedsięwzięcia było (i jest do dzisiaj) rejestracja życia Gniezna i jego mieszkańców. Tegoroczna edycja prezentuje „światłoczułe opowieści” autorstwa: Anny Farman, Beaty Orczykowskiej, Magdaleny Polak, Marka Lapisa, Szymona Malengowskiego, Piotra Robakowskiego, Dawida Stube, Waldemara Stube oraz Michała Wysockiego.
W zielonym plenerze, na kocykach, z książką u boku rozpocznie się największe czytelnicze wydarzenie w mieście. A piknikowy program będzie kręcił się wokół "Pippi!" - w osobie Edyty Jungowskiej, gwiazdy wydarzenia. Poza tym piknik to cała masa atrakcji m.in.: występy iluzjonisty, warsztaty i zabawy z Pippi, loteria fantowa, fotobudka, teatrzyk kamishibai, Pan Walizka, wesołe animacje z BAZĄ, zawody sportowe z Karoliną Koszelą.
Pierwszy weekend wakacji rozpoczniemy najmocniej, jak się da ponieważ na plac świętego Wojciecha wracają duże koncerty plenerowe! W czasie Dni Gniezna każdy znajdzie coś dla siebie; na scenie zobaczymy czołowych artystów polskiej sceny muzycznej oraz radiowych list przebojów:
Żabson
Jeden z najbardziej popularnych raperów na polskiej scenie hip-hopu. Jego utwory cenione są przede wszystkim za mocne teksty oraz prosty przekaz, który trafia do mas. Fani odtwarzają je miliony razy w popularnych serwisach streamingowych.
25 czerwca o godz. 20.00 - Weronika Szymańska; godz. 21.00 - LemON
Zespół, który udowodnił, że ambitna muzyka na wysokim poziomie – może trafić na pierwsze miejsca list przebojów. Tak stało się chociażby z utworami „Napraw”, „Scarlett”, „Spójrz”, „Nice” i „Jutro”. Grupa zyskała uznanie branży muzycznej, zdobywając dla swoich albumów choćby, nominacje do Fryderyków.
26 czerwca o godz. 20.00 - Man' Hand; o godz. 21.00 - Wilki
Polski zespół rockowy, później pop-rockowy, założony przez Roberta Gawlińskiego, kompozytora i autora tekstów. Niedawno Wilki zaprezentowały pierwszy singel „Liczysz się tylko ty”, 13 płyta zatytułowana „Wszyscy marzą o miłości” będzie miała swoją premierę w drugim półroczu 2022 roku.
Wydarzenie, podczas którego na deptakach przy ul. Chrobrego i Rzeźnickiej rozstawione będą kramy rękodzielników, a każdy będzie mógł sprawdzić, jak bardzo może zrelaksować własnoręcznie wykonana makrama czy naturalne mydło.
Dziedziniec Starego Ratusza będzie świadkiem naprawdę spektakularnego pokazu twórczości Adama Walnego – twórcy autorskiego teatru przedmiotu „Walny-Teatr”, lalkarza, reżysera teatru lalek i edukatora. Czego można się spodziewać w dwa lipcowe wieczory z przedstawieniami Walnego? Na pewno niesamowitej scenografii, która współgra z aktorem i tworzy nadzwyczajną przestrzeń.
Gratka dla wszystkich fanów fantastyki, komiksów i gier planszowych - darmowa impreza z ponad stoma punktami programu. Na odwiedzających czekać będą fantastyczne i naukowe prelekcje, konkursy, karaoke, goście literaccy, pokaz cosplay, gry planszowe, RPG, LARP, manga, anime, tohou, papercraft, sala Star Wars oraz wystawy - atrakcji nie zabraknie!
Podobnie jak w zeszłym roku, będzie można także zanurzyć się w cudowne brzmienia muzyki klasycznej w ciepły, letni wieczór w przestrzeni naszego urokliwego miasta.
Tegoroczna edycja będzie poświęcona artyście, którego praca wpłynęła na kulturę naszego miasta czyli o Jerzym Sieczkowskim. Oprócz wystawy fotograficznej, odbędą się warsztaty, koncert
i spotkania. Duży udział w przygotowaniu tego wydarzenia będzie miała społeczność lokalna.
Na ul. Rzeźnickiej i dziedzińcu Starego Ratusza, ponownie można będzie spotkać wybitnych rękodzielników, dzielnych wojów a także aktorów i muzyków. Podczas jarmarku nie zabraknie także warsztatów a dzieci będą mogły spróbować swoich sił w grach i zabawach plebejskich. Młodzież i dorośli natomiast będą mogli spróbować swoich sił w łucznictwie, w ramach turnieju „O Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu” – który już tradycyjnie odbędzie się na placu św. Wojciecha – wszystko po to, aby ponownie poczuć w Pierwszej Stolicy klimat pierwszych Piastów.
Ponownie dzieciaki przejmą stery, przygotowując niezwykłe warsztaty i spotkania. Czasem z niewielką pomocą swoich rodziców, częściej zupełnie samodzielnie, kierując się swoją wyobraźnią i marzeniami. W tym roku, podczas tego wydarzenia dziedziniec Starego Ratusza zamieni się w stację kosmiczną.
To już siódma edycja Weekendu Grajków Ulicznych „Po drodze”, która odbędzie się na ulicach Gniezna. Przez cały weekend można będzie spotkać grajków ulicznych którzy pojawią się w parkach, na skwerach, w klimatycznych uliczkach Gniezna.
Po raz kolejny dobrze znane i lubiane Międzynarodowe Spotkania z Folklorem połączymy z innymi wydarzeniami związanymi z tańcem: będą pokazy tańca i warsztaty różnych rodzajów i technik tanecznych – każdy znajdzie coś dla siebie!
Zakończenie lata w Gnieźnie stanie pod znakiem kina plenerowego. Sympatyczny, familijny repertuar będzie doskonałą okazją do relaksu przed powrotem do jesiennej rzeczywistości.
(źródło: gniezno.eu)
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!