ReklamaA1ReklamaA1-2

Kościół ewangelicki w Barcinie powrócił...

HistoriaAtrakcje turystyczne24 maja 2023, 15:30   red. Joanna Bejma773 odsłon
Kościół ewangelicki w Barcinie powrócił...
 fot. Joanna Bejma

Na starym mieście w Barcinie, przy skrzyżowaniu dróg wiodących do Bydgoszczy oraz Żnina znajduje się niewielki, zrewitalizowany skwer. Najstarsi mieszkańcy miasta pamiętają jeszcze, jak stał tu kościół ewangelicki. Zlikwidowany w latach 60. XX kościół znów powrócił, ale tym razem w formie makiety.

Kościół ewangelicki znajdował się naprzeciw wciąż istniejącej w Barcinie Góry św. Wojciech. Inicjatorem jego budowy był pastor Albert Renovanza. Został on wybudowany w 1898 roku. Patronem kościoła był św. Marcina. Był to drugi kościół jego imienia. Pierwszy prowizoryczny z 1839 roku został rozebrany.

Parafia skupiała mniejszość niemiecką, która mieszkała nie tylko w Barcinie, ale i okolicach, a więc z Kierzkowa, Szczepanowa, Wójcina, Słaboszewka, Białych Błót, Annowa, Wojdala czy Rozalinowa.

Pracujący w parafii ewangelickiej pastorzy mieszkali w specjalnie zbudowanym obiekcie parafialnym, który składał się z „pastorówki”, salki parafialnej – kaplicy i klasztorku dla sióstr. Wszystkie te obiekty powstały dzięki dofinansowaniu z tzw. funduszu religijnego powstającego z obowiązkowych składek wszystkich obywateli Cesarstwa Niemieckiego. W pobliżu kościoła mieścił się cmentarz położony wzgórzu za świątynią.

Barciński kościół ewangelicki funkcjonował do 1945 roku. Po II wojnie światowej funkcjonował jako magazyn zbożowy, w końcówce lat 60. XX wieku został zburzony.

Autorem ustawionej na specjalnym cokole i odlanej z brązu makiety jest artysta Zbigniew Dolski. Praca nad nią zajęła mu około pół roku. Przy makiecie znajduje się także sporej wielkości klucz, który jest kopią oryginalnego klucza, który niegdyś otwierał drzwi wejściowe do świątyni. Ciekawostką jest także fakt, iż powstała właśnie makieta nie jest jedyną pamiątką po barcińskim kościele ewangelickim. Kilkanaście lat temu, na jednej z kamienic przy ul. św. Wojciecha powstał także mural z jego wizerunkiem.  


Fot. Joanna Bejma, arch. Izby Tradycji w BarcinieJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 230

 • 134
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 90
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4