ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Kij w mrowisko, czyli czas na felietony, komentarze i opinie

Felieton16 lipca 2020, 13:00   red. Karol Soberski1536 odsłon0 Komentarzy
Kij w mrowisko, czyli czas na felietony, komentarze i opinie
Karol Soberski, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl - fot. Aleksandra Soberska

Portal Pojezierze24.pl wystartował zaledwie 5 tygodni temu, ale jak się okazało uruchomienie projektu jest „strzałem w dziesiątkę”. Świadczą o tym zarówno liczby, czyli ilość wejść na portal, jak i dziesiątki komentarzy, telefonów czy e-maili z opiniami, iż taki portal, poświęcony turystyce i historii regionu, był bardzo potrzebny. Ale jak podkreślam, nasz portal jest cały czas w trakcie budowy i tworzenia nowych działów. Czas przedstawić kolejny pomysł.

Już wkrótce na naszym portalu pojawią się felietony, komentarze i opinie, które będą publikować znane i lubiane - w środowisku pisarzy, eksploratorów, archeologów i historyków - postacie z różnych stron Polski! Tak, z różnych stron Polski, bo chcemy wyjść poza granice naszego regionu, by zobaczyć jak na Pojezierze Gnieźnieńskie (czy czasami też szerzej, na nasz kraj) na tematy związane z turystyką, historią, archeologią, eksploracją patrzeć będą specjaliści w tej dziedzinie!

Portal Pojezierze24.pl to przede wszystkim atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, historia, ludzie i wydarzenia związane z Pojezierzem Gnieźnieńskim. Ale czasami potrzebny jest „oddech” i spojrzenie kogoś spoza Pojezierza Gnieźnieńskiego, kogoś, kto z zewnątrz popatrzy na nasz region, na rozwój regionalnej turystyki, na działania z tym związane, na przedsięwzięcia związane z promocją historii czy też podpowie, co można zrobić inaczej, co się sprawdziło w innych regionach. Na naukę, także w samorządach, czy instytucjach odpowiedzialnych za promocję historii czy turystyki nigdy nie jest za późno.

Kto będzie publikował?

Na dzisiaj do współpracy pozyskaliśmy trzech wybitnych miłośników historii i turystyki.

Radosław Herman, mieszkający w województwie łódzkim – archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Wprowadzał nowoczesne metody geofizyczne oraz nowe metody badawcze (m.in. mikroskopię elektronową i spektroskop do analizy zabytków), prowadził badania archeologiczne miasta przemysłowego.
Od 2006 r. popularyzuje naukę i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi amatorskich miłośników eksploracji i historii, organizuje wydarzenia i imprezy popularyzujące naukę, m.in. badania naukowe z udziałem wolontariuszy (w tym osób niepełnosprawnych), wystawy, lekcje archeologii w szkołach, pikniki archeologiczne itp. Autor książek popularnonaukowych. Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV.

Krzysztof Krzyżanowski w Wrocławia - prawnik z wykształcenia po UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. W latach 2003-2010 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1 i 2).
Autor świetnej książki „Śladem Złotego Pociągu. Raport o ukrytych skarbach” (2018) oraz bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” (2015).

Marcin Perliński z Brodnicy – prawnik (karnista), miłośnik turystyki i lokalnej historii, kolekcjoner pamiątek mających związek z jego „małą Ojczyzną”, członek PTTK Oddziału w Brodnicy oraz członek zarządu (sekretarz) stowarzyszenia Brodnicka Grupa Elsploracyjno – Poszukiwawcza z siedzibą w Brzoziu zajmującego się w szczególności badaniem miejsc przekroczenia granicy i następnie internowania wojsk powstańczych w 1831 r., zaangażowany w konsultacje społeczne dotyczące zmiany obowiązującego porządku prawnego w zakresie poszukiwań zabytków ruchomych.
Od trzech lat organizuje, wraz ze stowarzyszeniem Brodnicka Grupa Elsploracyjno – Poszukiwawcza, konferencję „Odpowiedzialny detektoryzm”, która jest jednym z najważniejszych w Polsce spotkań specjalistów związanych z poszukiwaniami ukrytych depozytów i ochroną zabytków.

Cały czas prowadzimy rozmowy z kolejnymi zacnymi dziennikarzami, archeologami czy eksploratorami, którzy regularnie będą publikować na łamach portalu Pojezierze24.pl. Nie zabraknie też lokalnych felietonistów.

Zapraszamy do lektury! Zapraszamy do dyskusji!


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 6
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3