ReklamaA1-2

Każdej nocy zgrzytasz zębami? Możesz mieć brusksizm!

AktualnościArtykuł promocyjny18 września 2023, 7:00   red. - inf. prasowa556 odsłon
Każdej nocy zgrzytasz zębami? Możesz mieć brusksizm!
 fot. nadesłane

Budzisz się w nocy z zaciśniętą szczęką w taki sposób, że aż boli? A może twój partner lub partnerka ostatnio stwierdzili, że w nocy słyszą jak zgrzytasz zębami? Bruksizm to problem, który występuje bardzo często u ludzi, niezależnie od ich wieku. W medycynie zgrzytanie zębami określane jest jako patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki. Jego przyczyn można doszukiwać się w wadach wrodzonych oraz czynnikach genetycznych, trybie życia czy niektórych chorobach. Jednym z najczęstszych powodów bruksizmu jest przewlekły stres, który prowadzi do nadmiernego napięcia mięśniowego. Podwyższone napięcie w mięśniach żuchwy jest w stanie powodować jej niekontrolowane ruchy podczas snu; bardzo często zgrzytanie zębami związane jest z zaburzeniami natury emocjonalnej i psychicznej. Bruksizm może być jednym z symptomów depresji czy zaburzeń na tle nerwicowym.

Dlaczego warto poruszać temat bruksizmu? Nieleczony, jest on w stanie doprowadzić do groźnych powikłań; napięcie mięśniowe z twarzy jest w stanie przenieść się na kręgosłup, zaś bolesne dolegliwości zaczną obejmować kolejne obszary. To właśnie z tego powodu nie należy ignorować pierwszych objawów świadczących o występowaniu bruksizmu.

Jakie są najczęstsze objawy bruksizmu u dzieci i dorosłych?

Bruksizm to przypadłość, która bardzo często jest ignorowana przez swoje nieoczywiste objawy. Zauważono, że zazwyczaj to partnerzy czy osoby z bliskiego otoczenia zwracają uwagę na nieprzyjemne dźwięki jakie wydajemy podczas niekontrolowanego zgrzytania zębami. Specjaliści dzielą objawy bruksizmu na: ogólnoustrojowe, ze strony mięśni twarzy oraz obręczy barkowej, ze strony jamy ustnej oraz ze strony narządów wzroku i słuchu.

 • Objawy ogólnoustrojowe obejmują wszelkiego rodzaju bóle głowy, karku, pleców, a także bóle ucha oraz zaburzenia słuchu. W przypadku bruksizmu może występować kserostomia, stanowiąca zaburzenia w produkcji śliny przez gruczoły odpowiedzialne za jej wytwarzanie.
 • Objawy ze strony mięśni twarzy i obręczy barkowej to często przerost mięśni żwacza, bolesność w ich okolicy oraz wzrost napięcia mięśni obręczy barkowej, zwłaszcza mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowego. Nieoczywistym objawem bruksizmu mogą być bóle obręczy barkowej i ręki.
 • Objawy ze strony jamy ustnej to ścieranie się zębów, pękanie szkliwa czy przygryzanie policzków. Nie bez powodu wielu dentystów tłumaczy swoim pacjentom bruksizm jako „zjadanie” swoich zębów. Brak odpowiedniej interwencji może powodować ich łamanie się i wypadanie.
 • Objawy ze strony narządów wzroku oraz słuchu często przypisywane są innym dolegliwościom, tymczasem mogą one wskazywać na bruksizm. Osoby są w stanie doświadczać bólów w okolicy oczodołów, nieostrości widzenia czy zaburzeń równowagi.

Jak radzić sobie z bruksizmem – najważniejsze wskazówki

Jeżeli podejrzewasz u siebie bruksizm, koniecznie udaj się do specjalisty stomatologa, mając przy tym na uwadze fakt, że przypadłość bardzo często powiązana jest z różnymi stanami psychicznymi czy chorobami, dlatego też zdarza się, że leczenie stomatologiczne może odbywać się na równo z odpowiednio dobraną terapią. By ochronić swoje zęby przed zniszczeniem na skutek uporczywego zgrzytania zębami, wielu specjalistów sugeruje stosowanie specjalnych nakładek na zęby przeciw zgrzytaniu. Tego typu produkty możemy znaleźć dziś na stronie internetowej hellodent.pl. Producent akcesoriów stomatologicznych zaznacza, że nakładkę należy zakładać na zęby przed snem, dzięki czemu będzie ona chronić zęby przed ścieraniem oraz rozluźniać mięśnie stawu skroniowo-żuchwowego, przez co osoba uniknie bólu. W HelloDent dostępnych jest kilka wariantów wkładek, dlatego też każdy może wybrać dla siebie produkt wpisujący się w jego wymagania oraz możliwości finansowe. Leczenie bruksizmu jest trudne oraz składa się z wielu etapów; mimo to warto zadbać o stan swoich zębów, zwłaszcza że współczesna medycyna i rozwiązania indywidualne stale nas zaskakują, jednocześnie pomagając radzić sobie z tą przypadłością.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 149

 • 114
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 10
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 25
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2