Budzisz się w nocy z zaciśniętą szczęką w taki sposób, że aż boli? A może twój partner lub partnerka ostatnio stwierdzili, że w nocy słyszą jak zgrzytasz zębami? Bruksizm to problem, który występuje bardzo często u ludzi, niezależnie od ich wieku. W medycynie zgrzytanie zębami określane jest jako patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki. Jego przyczyn można doszukiwać się w wadach wrodzonych oraz czynnikach genetycznych, trybie życia czy niektórych chorobach. Jednym z najczęstszych powodów bruksizmu jest przewlekły stres, który prowadzi do nadmiernego napięcia mięśniowego. Podwyższone napięcie w mięśniach żuchwy jest w stanie powodować jej niekontrolowane ruchy podczas snu; bardzo często zgrzytanie zębami związane jest z zaburzeniami natury emocjonalnej i psychicznej. Bruksizm może być jednym z symptomów depresji czy zaburzeń na tle nerwicowym.
Dlaczego warto poruszać temat bruksizmu? Nieleczony, jest on w stanie doprowadzić do groźnych powikłań; napięcie mięśniowe z twarzy jest w stanie przenieść się na kręgosłup, zaś bolesne dolegliwości zaczną obejmować kolejne obszary. To właśnie z tego powodu nie należy ignorować pierwszych objawów świadczących o występowaniu bruksizmu.
Bruksizm to przypadłość, która bardzo często jest ignorowana przez swoje nieoczywiste objawy. Zauważono, że zazwyczaj to partnerzy czy osoby z bliskiego otoczenia zwracają uwagę na nieprzyjemne dźwięki jakie wydajemy podczas niekontrolowanego zgrzytania zębami. Specjaliści dzielą objawy bruksizmu na: ogólnoustrojowe, ze strony mięśni twarzy oraz obręczy barkowej, ze strony jamy ustnej oraz ze strony narządów wzroku i słuchu.
Jeżeli podejrzewasz u siebie bruksizm, koniecznie udaj się do specjalisty stomatologa, mając przy tym na uwadze fakt, że przypadłość bardzo często powiązana jest z różnymi stanami psychicznymi czy chorobami, dlatego też zdarza się, że leczenie stomatologiczne może odbywać się na równo z odpowiednio dobraną terapią. By ochronić swoje zęby przed zniszczeniem na skutek uporczywego zgrzytania zębami, wielu specjalistów sugeruje stosowanie specjalnych nakładek na zęby przeciw zgrzytaniu. Tego typu produkty możemy znaleźć dziś na stronie internetowej hellodent.pl. Producent akcesoriów stomatologicznych zaznacza, że nakładkę należy zakładać na zęby przed snem, dzięki czemu będzie ona chronić zęby przed ścieraniem oraz rozluźniać mięśnie stawu skroniowo-żuchwowego, przez co osoba uniknie bólu. W HelloDent dostępnych jest kilka wariantów wkładek, dlatego też każdy może wybrać dla siebie produkt wpisujący się w jego wymagania oraz możliwości finansowe. Leczenie bruksizmu jest trudne oraz składa się z wielu etapów; mimo to warto zadbać o stan swoich zębów, zwłaszcza że współczesna medycyna i rozwiązania indywidualne stale nas zaskakują, jednocześnie pomagając radzić sobie z tą przypadłością.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!