ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Karol Soberski zaczarował publiczność w Rogowie!

HistoriaAktualnościKsiążki20 października 2023, 22:00   red. Aleksandra Soberska1414 odsłon
Karol Soberski zaczarował publiczność w Rogowie!
Karol Soberski podczas prelekcji w Rogowie -  fot. Aleksandra Soberska

Gminny Ośrodek Kultury w Rogowie wypełnił się dzisiaj atmosferą lat 20. i lat 30. XX wieku. Wszystko za sprawą spotkania z pisarzem Karolem Soberskim zatytułowanym „Bankierzy Tajemnic. Zagadki pałaców okolic Rogowa”. Przez blisko 2 godziny K. Soberski opowiadał zahipnotyzowanej publiczności o majątkach ziemskich z okolic Rogowa, z pogranicza Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego. Gość spotkania przedstawił również wiele niepublikowanych wcześniej fotografii z okresu międzywojennego, jak również wiele nieznanych wcześniej informacji z życia arystokracji tego regionu.

Gminny Ośrodek Kultury w Rogowie – w ramach wernisażu wystawy fotograficznej „Ślady” Radka Jaworskiego (relacja z otwarcia wystawy już wkrótce) – zaprosił dzisiaj na spotkanie z pisarzem Karolem Soberskim zatytułowane „Bankierzy Tajemnic. Zagadki pałaców okolic Rogowa”. W jego trakcie, kilkudziesięciu uczestników spotkania, którzy przybyli do Rogowa mimo niesprzyjającej pogody, przenieśli się w świat o którym Ludmiła Warzecha śpiewała: „Lata dwudzieste lata trzydzieste kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem, zapachem dawno już zwiędłych bzów, poezją skrytą wśród zwykłych słów...”

Gości powitała Anna Jarecka, dyrektor GOK w Rogowie, która przedstawiła K. Soberskiego i wprowadziła przybyłych do ośrodka kultury w tematykę prelekcji.

„Bankierzy Tajemnic. Zagadki pałaców okolic Rogowa”

Następnie Karol Soberski zabrał uczestników w świat, który przestał istnieć 1 września 1939 roku... W świat ziemiaństwa okolic Rogowa, ale przede wszystkim w tajemniczy i nieznany świat majątków Mielno, Popowo Podleśne, Kołdrąb i Popowo Ignacewo, świat niezwykłych postaci pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, ważnych dla naszego regionu, a dzisiaj zapomnianych. Świat ważnych wydarzeń dla regionu z okresu międzywojennego, wydarzeń o których dzisiaj nikt nie pamięta. Świat pięknych pałaców i dworów odwiedzanych przez najważniejsze osobowości lat 20. i 30. oraz w świat dzieł sztuki, unikatowych zabytków, świat skarbów i tajemnic związanych z właścicielami ziemskimi i ich majątkami…

Nie zabrakło też dramatycznych wydarzeń związanych z arystokracją w czasie II wojny światowej oraz ich powojenne losy... A wszystko to było ilustrowane niepublikowanymi nigdy wcześniej, unikatowymi fotografiami z okresu międzywojennego, bezcennymi dokumentami z tamtych lat, wyjątkowymi listami czy dziełami sztuki odnalezionymi przez Karola Soberskiego.

Na koniec spotkania był czas na pytanie od publiczności, które dotyczyły zarówno majątków o których opowiadał K. Soberski, jak również innych majątków z Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.

Później była również możliwość indywidualnych rozmów. Jedna z nich była dla K. Soberskiego wyjątkowo ciekawa, ponieważ jeden z uczestników spotkania przekazał niezwykle ciekawą historię związaną z Mielnem, rodem von Wendorff i wydarzeniami z II wojny światowej!

Chętni mogli też nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię. Był również czas na pyszną kawę i słodkości zaserwowane przez dyrekcję GOK w Rogowie.

O pisarzu

Karol Soberski - dziennikarz z 27-letnim stażem, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Fundator i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl). Właściciel i redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjny Pojezierze24.pl (wcześniej: informacjelokalne.pl). Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.

W 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna (gm. Mieleszyn) odkrył „doły śmierci” w których Niemcy, w ramach akcji „T4”, w 1942 r. pogrzebali pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie, co opisał w książce „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”.

Zajmując się dziejami ziemiaństwa odnalazł wiele unikatowych fotografii z okresu międzywojennego, pamiętników, listów, dokumentów i innych materiałów archiwalnych związanych z ziemiaństwem na pograniczu Wielkopolski i Kujaw.

Od 2016 r. swoje odkrycia opisuje w książkach: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce.

Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych z cyklu „Tu powstała Polska” (2012) wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii oraz turystyce Wielkopolski i Kujaw, do realizacji programów telewizyjnych z cyklu „Było... nie minęło” red. Adama Sikorskiego czy „Ukryte skarby”, a także jako prelegent na krajowe i międzynarodowe konferencje popularno-naukowe w całej Polsce.

Pomysłodawca Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego cztery edycje odbyły się w 2019 (w pałacu w Czerniejewie), w 2021 (w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie), w 2022 r. w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim i w 2023 r. ponownie w pałacu w Czerniejewie. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy i eksploratorów. Więcej o nim na stronie: soberski.pl


Fot. A. Soberska, A. JareckaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 184

 • 93
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 91
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3