ReklamaA1

Karol Soberski i skarb Napoleona na antenie warszawskiego Radia dla Ciebie RDC!

Ekspresowo S5Z życia Fundacji20 czerwca 2020, 18:00   red. (fh)1758 odsłon
Karol Soberski i skarb Napoleona na antenie warszawskiego Radia dla Ciebie RDC!
Robert Kudelski (z lewej) i Karol Soberski na tle pałacu w Popowie Ignacewie, centralnym punkcie historii o skarbie żołnierzy Napoleona - fot. Aleksandra Soberska

Dzisiaj, 20 czerwca o godzinie 12.00 została wyemitowana kolejna audycja z cyklu „Kudelski na tropie zaginionych historii” na antenie warszawskiego Radio dla Ciebie RDC. W tym odcinku gościem był Karol Soberski, który opowiedział słuchaczom o skarbie żołnierzy Napoleona ukrytym w rejonie Gniezna.

„Kudelski na tropie zaginionych historii” to nowa audycja na falach Radia dla Ciebie. Program poświęcony jest tematyce zrabowanych i ukrytych skarbów oraz niewyjaśnionym tajemnicom przeszłości. Gośćmi dr Roberta Kudelskiego są historycy, archeolodzy, eksploratorzy i pasjonaci zagadek jakie pozostawiły po sobie poprzednie epoki. Autor programu i jego goście starają się  przypomnieć najciekawsze sprawy nawiązujące do tematyki programu – podyskutować o legendach dotyczących Bursztynowej Komnaty, Złota Wrocławia, Złotego Pociągu, podziemnych fabryk, skrytek zawierających wojenne łupy i prywatnych depozytów ukrywanych przez ludność cywilną. Godzinne audycje nadawane są w soboty o godzinie 12:00.

„Kudelski na tropie zaginionych historii” to autorski, historyczny, pełen tajemnic program opowiadający o zaginionych dobrach polskiej kultury. Prowadzącym jest dr Robert Kudelski – badacz i autor publikacji poświęconych eksploracji oraz stratom wojennym w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki. Jest autorem książek: „Tajemnice nazistowskiej grabieży polskich zbiorów sztuki”, „Zaginiony konwój SS”, „Merkers – skarbiec III Rzeszy”, „Zrabowane skarby” czy „Zaginiony Rafael”. Robert Kudelski jest też twórcą serwisu eksplorator.com.

Gośćmi programu są eksploratorzy, odkrywcy i badacze zagadek historii, których życie zdefiniowały przygody Indiany Jonesa i Pana Samochodzika. Na audycję „Kudelski na tropie zaginionych historii” zapraszamy w każdą sobotę, od 12:00 do 13:00!

Dotychczas wyemitowano:

6.06 – Szczelina Jeleniogórska (Krzysztof Krzyżanowski)
11.06 – Zrabowane w czasie potopu (Hubert Kowalski)
13.06 – Tajemnice klasztoru w Lubiążu (Jacek Kowalski)

„Skarb żołnierzy Napoleona”

Gościem dzisiejszego programu na antenie Radia dla Ciebie RDC w audycji pt. „Skarb żołnierzy Napoleona” był Karol Soberski, autor książek „Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica” w których opisał tę historię. W przygotowaniu trzecia część tej historii - „Bankierzy Tajemnic”.

Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Redaktor naczelny portalu Pojezierz24.pl - Pojezierze Gnieźnieńskie- odkrywaj i wypoczywaj. Od blisko 16 lat wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.
Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018) i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Było to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów. W tym roku Festiwal odbędzie się od 16 do 19 października.
 

Dzisiejszej audycji o skarbie żołnierzy Napoleona można posłuchać tutaj.
 


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 5
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem