Każdy pałac musi posiadać swoje urokliwe zakamarki. I ten w Lubostroniu także je ma. To kaplica przedwojennych właścicieli kompleksu - rodziny Skórzewskich. Czasy PRL-u nie pozwoliły niestety zachować jej w oryginale, ale została odrestaurowana i każdy bywalec Pałacu Lubostroń powinien skierować ku niej swoje kroki.
Przypomnijmy, pałac powstał w latach 1795 - 1800 na zlecenie hrabiego Fryderyka Skórzewskiego. To klasycystyczna budowla zaprojektowana przez Stanisława Zawadzkiego. W związku z tym, że Skórzewscy byli bardzo religijni, w pałacu nie mogło zabraknąć miejsca, w którym oddaliby się modlitwie i zadumie. Idealnie do tego nadały się pomieszczenia w dolnych jego partiach.
Ciekawostką związaną z prywatną lubostrońską kapliczką Skórzewskich jest to, że powstała ona poprzez nadanie jej praw indultem wydanym przez papieża Piusa X. To zezwolenie na odstąpienie od obowiązujących w prawie kanonicznym przepisów, które w tym przypadku dotyczyło sposobu odprawiania mszy. I tak - mamy tu koleją ciekawostkę - dokument określał m.in. że w ciągu dnia można było odprawić tylko jedną mszę św. z wyjątkiem takich świąt jak na przykład Boże Narodzenie, a także ile osób mogło w nich uczestniczyć. Z pewnością jedną z ważnych rodzinnych uroczystości, jakie odbyły się w kapliczce, był ślub Klaudii Skórzewskiej z Eustachym Rogalińskim.
Z przekazów i jedynej zachowanej fotografii wiadomo, że kapliczka była zdobiona freskami. Niestety, te które widzimy dzisiaj nie są oryginalne. Powód? W czasach PRL-u zostały one po prostu zamalowane. Warto wiedzieć przy okazji, że 6 września 1944 roku Dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego lubostroński majątek został upaństwowiony. Od 1958 roku pałac wraz z parkiem użytkował Fundusz Wczasów Pracowniczych, z kolei w latach 1977 - 1993 dobrami zarządzało Państwowe Gospodarstwo Rolne w Lubostroniu.
Co więc mieściło się tu kiedy ściany prywatnej kaplicy Skórzewskich zniknęły pod grubą warstwą farby olejnej? Otóż zorganizowano tutaj... bar dla pracowników PGR-u z szafą grającą. Ile lat dokładnie funkcjonował? Dziś nie da się tego dokładnie określić.
Wiemy natomiast, że po powołaniu instytucji kultury w lubostrońskim w kompleksie pałacowo-parkowym - dokładnie 30 kwietnia 1994 roku - stopniowo rozpoczęto odrestaurowywanie obiektu. Kapliczkę wyremontowano dzięki pieniądzom, jakie popłynęły z unijnych funduszy. Pozyskano 52 tys. złotych, resztę wyłożono z kasy instytucji. Prace wykonano w 2008 roku. Przede wszystkim udało się przywrócić malowidła, a w dwóch oknach ponownie wstawiono przepiękne witraże. Te od czasu zdemontowania ich po wybuchu II wojny światowej, przechowywano w kościele pw. św. Mikołaja w pobliskim Łabiszynie. Kapliczka została także wyposażona.
Pałac można zwiedzać w godzinach pracy instytucji - od poniedziałku do piątku do godz. 15.00, po uprzednim umówieniu pod nr tel. 695 929 786. Jest to możliwe także w weekendy, ale wtedy godziny zwiedzania często się zmieniają. Warto śledzić fb placówki, gdzie są uaktualnia.
Fot. J. Bejma
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!