Jubileuszowy tort i nocne zwiedzanie kościoła w Modliszewku

Z życia FundacjiAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego19 września 2024, 8:30   red. Aleksandra Soberska753 odsłon
Jubileuszowy tort i nocne zwiedzanie kościoła w Modliszewku
 fot. Maciej Ranke

O V jubileuszowym Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbywał się w miniony weekend Gościńcu Sobańskich w Modliszewku, informowaliśmy już na naszych łamach kilkakrotnie. I jeszcze zapewne do niego będziemy wracać. Dzisiaj wracamy do chwili szczególnej tego Festiwalu – sobotniej wieczornej, oficjalnej kolacji na której pojawił się wyjątkowo piękny i pyszny tort jubileuszowy przygotowany przez Gościniec Sobańskich! Z kolei po torcie, już w późnych godzinach wieczornych, wszyscy chętni mogli zwiedzić i poznać historię kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Modliszewku. Przewodnikami po świątyni byli: proboszcze parafii, ks. Andrzej Januchowski i Karol Soberski, organizator Festiwalu, pisarza, autor przewodnika po gminie Gniezno (w której opisana jest ta świątyni) zatytułowanego „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”.

O sobotnich prelekcjach podczas V Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” informowaliśmy tutaj:

Sobota zakończyła się uroczystą kolacją i przepysznym tortem z okazji V jubileuszowego Festiwalu oraz nocnym zwiedzaniem kościoła w Modliszewku.

Przy okazji wyjątkowo pięknego i co najważniejsze pysznego tortu jubileuszowego, pomysłodawca Festiwalu, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” Karol Soberski powiedział: - Dzisiaj trudno w to uwierzyć, że to już piąty Festiwal! Pamiętam, jak w 2019 roku w pałacu w Czerniejewie inaugurowaliśmy pierwszą edycję! Ale czas tak szybko biegnie, że dzisiaj świętujemy przy tym wyjątkowym torcie mały jubileusz – piątą edycję Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”! Każdy z tych czterech poprzednich Festiwalu był inny i wyjątkowy. W 2019 roku w Czerniejewie, w 2021 roku w Gnieźnie, w 2022 roku w Janowcu wielkopolski, w 2023 roku ponownie w Czerniejewie i tegoroczna edycja w Modliszewku. Każdy inny, ale każdy piękny, wartościowy i wnoszący bardzo wiele do dyskusji o historii naszego kraju. Każdy z tych Festiwalu kończył się sukcesem i pokazywał, że potrzeba w naszym kraju takiego wydarzenia gromadzącego miłośników historii z różnych stron Polski i Europy.

Nocne zwiedzanie

Po kolacji i torcie, chętni prelegenci i goście mogli zwiedzić i poznać historię kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Modliszewku. Przewodnikami po świątyni byli: proboszcze parafii, ks. Andrzej Januchowski i Karol Soberski, organizator Festiwalu, pisarza, autor przewodnika po gminie Gniezno (w której opisana jest ta świątyni) zatytułowanego „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”.

Nocne zwiedzanie zaczął K. Soberski przybliżając dzieje świątyni. - Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Modliszewku. Kiedy powstał? Tego dokładnie nie wiadomo. Początki parafii giną w pomroce dziejów. Ale spoglądając z parkingu na świątynię, czuje się jej potęgę i wielowiekową historię. Historię burzliwą, dramatyczną i wypełnioną wieloma wspaniałymi ludźmi. Jak już wspomnieliśmy, parafia istniała przed 1380 r. - mówi K. Soberski. - Nas jednak najbardziej interesuje dzień 5 października 1732 r. gdy poświęcono drewniany kościół, który wielu mieszkańców Modliszewka pamięta do dzisiaj, ponieważ świątynia ta spłonęła w nocy z 7 na 8 czerwca 1988 r.  Ta drewniana świątynia została wybudowana dzięki staraniom ks. Aleksandra Filipa Kałudzkiego, kanonika gnieźnieńskiego, który był fundatorem tejże budowli. Kościół posiadał modrzewiową konstrukcję. Pierwszym proboszczem w nowej świątyni był ks. Piotr Koszutowski – dodaje.

Drewnianym kościołem wierni cieszyli się przez 256 lat, aż nadeszła wspomniana noc z 7 na 8 czerwca 1988 r. kiedy to między godz. 23.00 a 2.00 w nocy doszło do pożaru i ta drewniana perełka Modliszewka doszczętnie się spaliła.

O historii odbudowy świątyni, już w jej wnętrzu opowiedział ks. A. Januchowski, który przybliżył także postać patrona kościoła – św. Jakuba Apostoła (i każdemu z uczestników podarował okolicznościowy obrazek z wizerunkiem świętego). Ksiądz Andrzej opowiedział także o zabytkach zgromadzonych w świątyni.

Na koniec wszyscy udali się na piętro kościoła, gdzie znajduje się Izba Pamięci kościoła w Modliszewku.

Więcej o ostatnim dniu Festiwalu już wkrótce.


Fot. W. Biront, M. Ranke



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 165

  • 131
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 4
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 30
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem