ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Jej Wysokość Czytelniczka

AktualnościFelieton16 stycznia 2024, 11:00   red. Paweł Becker700 odsłon
Jej Wysokość Czytelniczka
Królowa Kamila -  fot. Wikipedia

Z przyjemnością przeczytałem o działaniach czytelniczych brytyjskiej królowej Kamili, która nawet na Instagramie promuje czytelnictwo i jest fundatorką 50 bibliotek.

Czytelnictwo bardzo często jest promowane tylko w kręgach ludzi już czytających, do czytania zachęcają bibliofile, pisarze, wydawcy. Oczywiście bywają akcje zupełnie niecodzienne i tak masowe jak Narodowe Czytanie pod patronatem i – przede wszystkim – z inicjatywy prezydenta, o zamiłowaniu do lektury mówi też Iga Świątek, jednak są to wyjątki potwierdzające regułę. Dlaczego? Ponieważ czytanie wciąż odbierane jest jako snobizm, rozrywkę wyższych sfer intelektualnych (co oczywiście nie jest prawdą). Gwiazdy muzyki pop, mistrzowie sportu, aktorzy, Internetowi influencerzy rzadko mówią jasno i głośni „Tak! Dużo czytam, czytanie pomogło mi osiągnąć sukces!”.

Zatem należy tylko przyklasnąć, kiedy za promocję czytelnictwa zabiera się sama królowa Wielkiej Brytanii, Kamila. Od kilku lat to ona, wcześniej w imieniu Elżbiety II, wręcza Nagrody Bookera, najważniejszą nagrodę literacką na Wyspach. Na Instagramie znaleźć można oficjalny profil „The Queen`s Reading Room” zrzeszający miłośników dobrych książek. W 2020 roku podczas pandemii Kamila opublikowała listę 12 tytułów, które polecała, od klasyki (Charles Dickens „Opowieść o dwóch miastach”) po powieść autorstwa jej brata (Mark Shand „Travels on My Elephant”).

Pierwszym miejscem, które odwiedziła po swojej koronacji była biblioteka szkoły podstawowej w Bristolu. Pod jej patronatem ufundowano 50 bibliotek zwanych „koronacyjnymi” (w Wielkiej Brytanii, w przeciwieństwie do Polski szkoły nie mają obowiązku prowadzić biblioteki szkolnej, 17% szkół ich nie ma).

Kilka tysięcy miłośników literatury przybyło do zamku Hampton Court na festiwal literacki „The Queen`s Reading Room Festival” a także organizację charytatywną promującą czytanie książek wzbogacających życie. W styczniu 2024 roku uruchomiła podcast, którego gośćmi będą znani brytyjscy pisarze.

Autentyczność tych działań wzmacnia fakt, że Kamila nie robi tego z chęci ocieplenia wizerunku, kurtuazji, ale z powodu rzeczywistej miłości do książek.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 115

 • 78
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 35
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3