Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich oficjalnie rozpoczął swoją działalność. Stało się tak, dzięki rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, co nastąpił 17 września. A już dzień później Instytut Literacki rozpoczął swoje pierwsze działania w ramach X Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego Gniezna „Fyrtel”, którego Instytut jest partnerem! Wkrótce kolejne przedsięwzięcia Instytutu!
W środę, 17 września sąd wpisał Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich do Krajowego Rejestru Sądowego, dzięki czemu, Instytut rozpoczął oficjalnie swoją działalność. Ma nadany numer KRS, zostało założono konto bankowe a także wszelkie inne formalności.
Przypomnijmy, że głównym celem projektu jest popularyzacja książek i literatury oraz promocja Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego. Z tego względu Instytut będzie działał w czterech obszarach: literatura - turystyka - film - muzyka! Instytut będzie też zajmował się wydawaniem książek, organizacją targów i kiermaszów książki, spotkań z pisarzami, promocją czytelnictwa, ale także różnego rodzaju wydarzeniami związanymi z szeroko pojętą literaturą.
Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich będzie swoistym think tankiem zajmującym się promocją literatury (ale też turystyki i historii) związanej z Wielkopolską i Kujawsko-Pomorskim. Prezesem Zarządu Instytutu jest Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, dokumentalista i badacz historii regionu. Jego kadencja potrwa 5 lat.
Instytut został wpisany do KRS 17 września, a już od 18 września prowadzi pierwsze działania. Dzięki współpracy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna z Instytutem Literackim im. Marii i Franciszka Rubaszewskich od 18 września do 3 października - w ramach X Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego Gniezna „Fyrtel” - w siedmiu bibliotekach gminnych na terenie powiatu gnieźnieńskiego - odbywają się spotkania z „bohaterami” lokalnych społeczności. Spotkania prowadzi prezes Instytutu - Karol Soberski.
Za nami już dwa spotkania:
W środę ,18 września w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Kłecko:
A w piątek, 20 września w Bibliotece Publicznej Gminy Kiszkowo:
Przed nami jeszcze pięć spotkań:
Wkrótce zostaną przedstawione kolejne projekty, które jeszcze w tym roku będzie realizował Instytut. – Instytut Literacki ma działać w czterech obszarach: literatura - turystyka - film - muzyka! Pełną parą ruszymy od października tego roku, ale już dzisiaj możemy uchylić rąbka tajemnicy, że Instytut będzie organizował nie tylko wydarzenia związane z literaturą (np. spotkania autorskie, czy festiwal literatury), muzyką (kameralne koncerty), ale też chcemy połączyć muzykę z literaturą, czyli zrobić coś, czego dotychczas nie było – mówi Karol Soberski, prezes Instytutu Literackiego. – Ponadto we współpracy z Instytutem Filmowym Unisławskiego Towarzystwa Historycznego będziemy realizować jeden z odcinków serialu „Historii Tajemnice”, który osadzony będzie w wielkopolskich klimatach okresu przedwojennego (i nie tylko) – dodaje.
Dodatkowo Instytut duży nacisk położy na turystykę, stąd już wkrótce uruchomione zostaną strony internetowa pod domenami visitgniezno.pl i travelgniezno.pl. – Wszystko z myślą o naszych mieszkańcach i turystach chcących zawitać do powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie tych, którzy chcą tutaj przyjechać w związku z przyszłorocznymi obchodami Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski – przyznaje K. Soberski. – Zaproponujemy turystom, ale też naszym mieszkańcom, taką ofertę weekendowych wydarzeń, jakiej dotychczas nie było – zaznacza i dodaje, że szczegóły zostaną ogłoszone jesienią.
Swoje projekty Instytut Literacki będzie organizował w wyjątkowych miejscach, takich jak pałace, dwory, kościoły, czy podziemia. Wydarzenia te będą również organizowane w miejscach nietuzinkowych, takich jak gorzelnie, spichlerze, czy tarasy.
Instytut Literacki będzie także wydawał książki, organizował targi i kiermasze książek, spotkania literackie, spotkania z ciekawymi ludźmi, promował czytelnictwo w tym współpracował z bibliotekami, jak również organizował różnego rodzaju wydarzenia związaną z szeroko pojętą literaturą. W przyszłości Instytut zamierza również uczestniczył w ogólnopolskich targach książki.
Cały czas trwają także rozmowy K. Soberskiego z osobami, które mogą w przyszłości stanowić zespół tworzący i działający w ramach Instytutu. K. Soberski prowadzi rozmowy m.in. z pisarzami, historykami, regionalistami, muzealnikami, prawnikami czy archiwistami, którzy wspólnie będą działać na rzecz szeroko pojętej promocji literatury w Wielkopolsce i Kujawsko-Pomorskim.
– Osoby, które chcemy zaprosić do Instytutu wywodzą się zarówno z Gniezna czy powiatu gnieźnieńskiego, ale także z innych gmin i powiatów Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego. Na dzisiaj lista współpracowników nie jest jeszcze zamknięta. Każda z tych osób, która zadeklarowała chęć działania w Instytucie ma ciekawe, innowacyjne, często unikatowe pomysły, których w pojedynkę nie mogliby zrealizować, a w ramach Instytutu stanie się to możliwe – zaznacza K. Soberski.
Aktualnie trwają też rozmowy w celu znalezienia odpowiedniego i godnego miejsca na siedzibę Instytutu. W trakcie budowy jest strona internetowa, która będzie dostępna pod domeną instytutliteracki.eu. Będzie też także kanał na YT i wiele innych, innowacyjnych pomysłów.
Osoby lub firmy, które chciałyby wesprzeć finansowo lub merytorycznie działalność Instytutu lub nawiązać z nim współpracę – zapraszamy do kontaktu na maila: instytut@post.pl
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!