ReklamaA1

III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” rozpoczęty!

Z życia FundacjiAktualności23 września 2022, 23:00   red. Aleksandra Soberska1772 odsłon
III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” rozpoczęty!
Karol Soberski, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu otwiera III Festiwal Historyczny - fot. Aleksandra Soberska

W wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, kilka minut po godz. 17.00 zainaugurowany został dzisiaj III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”! Festiwal, czyli trzy dni wykładów, debat i unikatowych wystaw, to wyjątkowy czas dla miłośników historii, skarbów, zagadek i tajemnic zarówno tych lokalnych, jak ogólnopolskich! I co warto podkreślić po kilku godzinach Festiwalu - o czym mówią sami uczestnicy - atmosfera trzeciej edycji Festiwalu jest wyjątkowa!

Trzecią edycję Festiwalu otworzył jego pomysłodawca i dyrektor, Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który powitał Mecenasa Festiwalu - Leszka Grzeczkę, burmistrza gminy Janowiec Wielkopolski, Aleksandrę Walendowską, przewodniczą Rady Miejskiej w Janowcu Wielkopolskim, Artura Hańczak, wójta gminy Mieleszyn, Patrona Honorowego Festiwalu i wspomniał o staroście żnińskim – Zbigniewie Jaszczuku, który także jest Patronem Honorowym.

– Jesteście świadkiem bardzo doniosłego wydarzenia, jeśli chodzi o propagowanie historii, ponieważ obcujecie z naszym najlepszym produktem eksportowym, panem Karolem Soberskim, pochodzącym z Popowa Ignacewa w gminie Mieleszyn – powiedział wójt A. Hanczak.

Następnie – w imieniu władz gminy Janowiec – głos zabrał Michał Werkowski, zastępca burmistrza oraz A. Hanczak, wójt gminy Mieleszyn. Po nich K. Soberski wygłosił formułkę, że „III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” uważa za otwarty!”. Następnie wszyscy obejrzeli kilkuminutowy spot filmowy regionu Pałuki – regionu który podczas tego Festiwalu jest szczególnie promowany.

Potem głos zabrała Maria Filipiak, która jest prowadzącą tegoroczny Festiwal i przedstawiła sylwetkę pierwszej prelegentki.

Jako pierwsza prelekcję wygłosiła Marzena Jaworska z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, a jej tytuł brzmiał: „Życie dla sportu. Z kart albumu rodzinnego Stanisławy Walasiewicz (1911-1980)”. Po niej Adam Lubawy, historyk z Janowca Wielkopolskiego przybliżył dzieje miejsca, gdzie odbywa się Festiwal w prelekcji pt. „Wokół wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim”. Ostatnią prelekcją pierwszego dnia był wykład Marcina Perlińskiego, regionalisty z Brodnicy zatytułowany „18 sierpnia 1920 – bitwa polsko-bolszewicka pod Brodnicą”.

W trakcie prelekcji, jak i w przerwach między nimi można było obejrzeć trzy wystawy. Pierwsza pt.  „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata” przyjechała do Janowca Wielkopolskiego z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie; druga to prezentacja oryginalnego modlitewnika królowej Francji – Marii Karoliny Leszczyńskiej, żony króla Ludwika XV, który został na Festiwal użyczony przez prywatnego kolekcjonera, a trzecia ekspozycja to niesamowita kolekcja aparatów fotograficznych ze zbiorów Jerzego Andrzejewskiego.

Na terenie Festiwalu – oprócz prelekcji i wystaw – można było kupić książki pisarzy prezentujących się na III Festiwalu Historycznym, nabyć gadżety Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, a także lokalne wyroby.

Można było także wpisać się do Księgi Pamiątkowej Festiwalu, która do niedzieli jest wystawiona w wieży ciśnień.

Co ciekawe, każda z osób wchodząca do wieży ciśnień otrzymała pamiątkowego pocztówki pokazujące zarówno Janowiec Wielkopolski, jak i region Pałuk.

Na zainaugurowany dzisiaj Festiwal, oprócz mieszkańców gminy Janowiec Wielkopolski, przybyli także miłośnicy historii z Gniezna, Gdyni, Kędzierzyna-Koźla, Krakowa, Wrocławia, Bydgoszczy, Kiszkowa, Swarzędza, Żnina, Chełmży, Brodnicy, Wąbrzeźna i wielu innych miejscowości w Polsce.

Więcej szczegółów, w tym kolejne fotorelacje i materiały filmowe, z pierwszego dnia III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” przedstawimy już wkrótce.

Drugi dzień III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” rozpocznie się w sobotę, 24 września o godz. 10.00 i potrwa do godz. 19.00. Wszystkich miłośników serdecznie zapraszamy! Wejściówkę w cenie 60 zł – można nabyć przy wejściu do wieży ciśnień.

Poznajmy biogramy prelegentów zaproszonych na Festiwal:


Fot. J. Andrzejewski, A. Soberska
Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 324

 • 247
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 76
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3