ReklamaA-1ReklamaA1-2

III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już za 50 dni!

Z życia FundacjiAktualności4 sierpnia 2022, 18:30   red. Aleksandra Soberska772 odsłon
III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już za 50 dni!
Karol Soberski, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” -  fot. Aleksandra Soberska

III edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbędzie się od 23 do 25 września 2022 r. w XIX-wiecznej kolejowej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim. Do tego wielkiego wydarzenia zostało zatem tylko 50 dni! Na Festiwal, który potrwa trzy dni składać się będzie kilkanaście prelekcji związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem, wystawy, targi książki, kiermasz rękodzieła i pchli targ! I wiele innych atrakcji! Dzisiaj przedstawiamy nazwiska 17 prelegentów, którzy wygłoszą wykłady podczas tegorocznej edycji Festiwalu.

- Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” to jedno z największych w Polsce spotkań miłośników historii, pisarzy, odkrywców, archeologów, pasjonatów skarbów i tajemnic, badaczy lokalnych dziejów, eksploratorów, podróżników i archeologów zajmujących się dziejami naszego kraju i poszczególnych regionów oraz turystów pragnących poznać ciekawe miejsca, ludzi i wydarzenia - mówi Karol Soberski, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Jak dodaje K. Soberski, organizacja tegorocznego Festiwalu jest możliwa dzięki objęciu tytuły Mecenasa Festiwalu przez Leszka Grzeczkę, burmistrza Janowca Wielkopolskiego. Bez tego wsparcia ze strony władz gminy, III edycja nie doszłaby do skutku.

Trochę historii...

Pierwszy Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” odbył się w ostatni weekend marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Przybyło było to blisko 2,5 tysiąca uczestników Festiwalu zainteresowanych wydarzeniami z XVIII, XIX i XX wieku! Taka ilość przerosła nasze oczekiwania!

Drugi Festiwal, który odbył się w od 23 do 25 lipca 2021 r. w Gnieźnie, także zgromadził – w dobie pandemii – blisko tysiąc uczestników, którzy przez trzy dni kosztowali historię. Ubiegłoroczni uczestnicy przyjechali z tak dalekich miejscowości jak: Kędzierzyn-Koźle, Wieliczki, Wrocław, Koszalin, Bytomia, Kraków, Wałbrzych, Gdańsk, Opola, Toruń, Bydgoszcz, Szczecin, Łódź, Wąbrzeźna, Warszawa i Kołobrzeg, ale również z tych bliższych takich jak m.in. Piła, Września, Nekla, Nowy Tomyśl, Poznań, Kłecko, Żnin, Gniezno, Konin, Kalisz, Wągrowiec, Jarocin, Witkowo, czy Mieleszyn.

Obie edycje Festiwalu pokazały, że jest wielkie zapotrzebowanie na taką prezentację historii, na takie wykłady o tematach których na co dzień nigdzie się nie wysłucha. Dla nas największym zaskoczeniem było to, iż blisko 80 proc. uczestników Festiwalu pochodziło spoza Wielkopolski.

III edycja

Trzecia odsłona Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbędzie się od 23 do 25 września w zmodernizowanej i pięknie odnowionej kolejowej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim – składać się będzie kilkanaście wykładów związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem.

Podczas tegorocznego Festiwalu, uczestnicy usłyszą 17 prelekcji, które wygłosi w sumie 19 prelegentów. W tym gronie znaleźli się: dr Kamila Czechowska, dr Agnieszka Fulińska, Marzena Jaworska, Agnieszka Łabuz, Izabela Nowak, Urszula Romanowska, Danuta Weber, dr Andrzej Prinke, Karol Soberski, Piotr Kucznir, Paweł Becker, Jacek Podemski, Krzysztof Krzyżanowski, Piotr Maszkowski, Jan Nowicki, Adam Lubawy, Marcin Perliński, Tomasz Górski i Antoni Łęszczak.

Sylwetki prelegentów i tytuły ich wykładów zaprezentujemy w przyszłym tygodniu.

Prelekcje odbywać się będą przez trzy dni: w piątek, 23 września – trzy wykłady, w sobotę, 24 września – 9 wykładów, a w niedzielę, 25 września – 5 wykładów. Wszystkie prelekcje odbywać się będą w wieży ciśnień.

Wystawy

Oprócz prelekcji, III Festiwalowi towarzyszyć będą także wystawy. Dzisiaj możemy zaprosić już na dwie z nich. Pierwsza to wystawa pt. „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”.

A druga to prezentacja oryginalnego modlitewnika królowej Francji – Marii Karoliny Leszczyńskiej, żony króla Ludwika XV! Co najistotniejsze – w XX i XXI wieku modlitewnik nie był wystawiany publicznie w Polsce i w żadnym innym europejskim kraju!

- Cały czas prowadzimy rozmowy z innymi kolekcjonerami i już wkrótce poinformujemy o kolejnych wystawach - zaznacza K. Soberski.

Oprócz zaplanowanych wykładów odbędą się tradycyjne Targi Książki Historycznej i Regionalnej, Kiermasz Rękodzieła i Pchli Targ.

Do końca sierpnia przedstawimy również prowadzących III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Szczegółowy program III Festiwalu podamy w połowie sierpnia!

Wkrótce podamy także listę hoteli i pensjonatów, gdzie noclegi mogą wykupić uczestnicy Festiwalu.

Więcej informacji

Wkrótce na portalu Pojezierze24.pl, na stronie fundacjahistoryczna.pl w zakładce „Festiwal”, na naszej Grupie „Festiwal Historyczny Tajemnice Trzech Stuleci” Facebooku oraz na facebookowym Wydarzeniu „II Festiwal Historyczny Tajemnice Trzech Stuleci” będziemy zamieszczać nowe informacje poświęcone trzeciej edycji Festiwalu!Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 219

 • 128
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 86
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3