„Pogranicza Literatury” - taki tytuł nosi I Festiwal o Podróżach i Książkach, który od 27 do 29 czerwca 2025 roku odbędzie się w Łubowie. Organizatorami Festiwalu są: Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo oraz Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w naszym regionie! Hasło przewodnie Festiwalu brzmi: „Tajemnice, podróże i... templariusze”.
Dzisiaj w Łubowie nastąpiło sfinalizowanie rozmów między Iwoną Wiśniewską, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo a Karolem Soberskim, prezesem Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, dotyczących organizacji w 2025 roku, I Festiwalu o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”. Wydarzenie to odbędzie się w ostatni weekend czerwca, od 27 do 29 czerwca.
- O organizacji takiego festiwalu myślałem już od dawna. Pomysł, by takie wydarzenie zorganizować w Łubowie pojawił się podczas jednej z rozmów z Iwoną Wiśniewską, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo. I tym sposobem dzisiaj nastąpił finał naszych rozmów, uzgodniliśmy prawie większość szczegółów i teraz ruszamy z konkretnymi przygotowaniami do przyszłorocznego Festiwalu - mówi Karol Soberski, prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. - Będzie to wyjątkowy w skali kraju festiwal literacko-podróżniczy, festiwal z elementami jakie dotychczas na takich wydarzeniach nie występowały! - dodaje.
Trzydniowe wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w salach Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo (wystawy i zajęcia dla dzieci) oraz Hotelu „Victoria” w Łubowie (wykłady i spotkania z pisarzami oraz podróżnikami).
W ramach Festiwalu odbędzie się kilkanaście prelekcji i spotkań z pisarzami, ale też będą wystawy, m.in. znanego kolekcjonera Tadeusza Panowicza, czy też fotograficzna Roberta Anioła. Nie zabraknie również zajęć dla dzieci czy nocnego zwiedzania najstarszego drewnianego kościoła w powiecie gnieźnieńskim - kościoła pw. Św. Mikołaja w Łubowie.
Festiwal będzie miał także swojego cichego bohatera. - Podczas Festiwalu szczególnie chcemy przypomnieć postać Juliana Bossa-Gosławskiego, artysty rzeźbiarza i twórcy form przestrzennych, który połowę swojego życia spędził w miejscowości Rybitwy nad brzegiem Jeziora Lednickiego z widokiem na zachodnią stronę największej wyspy jeziora Ostrowa Lednickiego. Była to wielka osobowość, nieco dzisiaj zapomniana i Festiwal będzie doskonałą okazją, by przywrócić pamięć o tym wielkim rzeźbiarzu. Tym bardziej, że będziemy w przededniu jego 100. rocznicy urodzin, które przypadną w 2026 roku i kilka dni po jego trzynastej rocznicy śmierci, bo zmarł 24 czerwca 2012 roku - mówi Iwona Wiśniewska, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo.
W trakcie czerwcowego Festiwalu nie zabraknie także stoisk z książkami, nie tylko samych pisarzy, którzy pojawią się na Festiwalu, ale też kilku wydawnictw.
- I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”. Skąd taka nazwa? Otóż wielu z nas udając się w podróż, zabiera ze sobą przynajmniej jedną książkę. Ponadto wiele książek powstaje po powrocie z jakiejś podroży, czy wypadu turystycznego. Stąd wpadałem na pomysł, by połączyć te dwie pasje: podróże i książki - wyjaśnia K. Soberski.
Więcej szczegółów na temat Festiwalu, w tym listę gości: pisarzy i podróżników, przedstawimy do połowy listopada tego roku. Wkrótce też ruszy przedsprzedaż wejściówek na przyszłoroczne wydarzenie.
- Na koniec chciałbym uspokoić miłośników historii. VI Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który co roku organizuję, także w przyszłym roku się odbędzie. O terminie i miejscu poinformuję już niebawem - dodaje K. Soberski.
Więcej o I Festiwalu o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury” na stronie www.instytut-literacki.pl, która wystartuje w tym tygodniu.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!