Zainicjowana została przez Starostę Inowrocławskiego Wiesławę Pawłowską budowa „hotelu” dla zapylaczy. Pomysł realizowany jest w ramach Ekologicznego Powiatu Inowrocławskiego, przez: Starostwo Powiatowe, Muzeum im. Jana Kasprowicza, Nadleśnictwo Gniewkowo i firmę Syngenta z Warszawy, która dostarczyła nasiona roślin atrakcyjnych dla zapylaczy.
Teraz muzeum powiatowe zapraszać będzie do przyłączenia się do budowy „hotelu” dla dzikich zapylaczy (dzikie pszczoły nie żądlą, więc nie są niebezpieczne dla potencjalnych uczestników budowy „hotelu”) mieszkańców Powiatu Inowrocławskiego, szczególnie dzieci i młodzież.
„Hotel” powstał w muzealnym ogrodzie. Do budowy użyte zostały: pnie drewniane, trzcina, glina, szyszki, kora. W trzcinie i nawiercanych otworach gnieżdżą się pszczoły samotnice. Najpopularniejsze to murarki. Konstrukcja zachęci różne trzmiele i osowate. Oprócz tego da schronienie innym błonkówkom i żukom. Budowa zaczęła się wiosną, bo właśnie wygryzają się z kokonów nowe pokolenia owadów. Kończy się w maju, bo do czerwca większość z nich zakończy zakładanie schronień dla potomstwa, które całe lato spędzi w kokonach (murarki) i wygryzie się dopiero na wiosnę lub jak w przypadku trzmielowatych, samice będą szukały schronienia na początku jesieni aby przezimować.
Warto dbać o owady zapylające ponieważ ponad 80 % roślin lądowych jest zapylanych przez owady.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!