ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Historyczno-etnograficzne muzeum w Chabsku

HistoriaAtrakcje turystyczne15 lutego 2021, 13:45   red. Damian Rybak1420 odsłon
Historyczno-etnograficzne muzeum w Chabsku
Muzeum Ziemi Mogileńskiej - fot. Damian Rybak

Chabsko to niewielka (ponad 300 mieszkańców), ale dynamicznie rozwijająca się wieś na przedmieściach Mogilna, gdzie powstają współczesne osiedla domków jednorodzinnych. Miejscowość położona jest blisko DK 15 prowadzącej w stronę Poznania. Warto jednak w samym Chabsku odbić z głównej drogi w lewo by zwiedzić tutejsze muzeum.

W dawnej szkole w 2003 r. zostało otwarte Muzeum Ziemi Mogileńskiej, które gromadzi zbiory historyczne, archeologiczne i etnograficzne związane z okolicą Mogilna i częścią Wielkopolski. Ziemia Mogileńska to region ciekawy ze względu na zróżnicowanie etnograficzne, w jej granicach znajdują się Kujawy, Pałuki i Wielkopolska.

Muzeum proponuje turystom następujące stałe ekspozycje:

- kultura ludowa Ziemi Mogileńskiej (rzemiosło, tradycje w zakresie kultury i sztuki ludowej, bogato zdobione stroje kujawskie, oraz życie codzienne mieszkańców tego regionu);
- Archeologia Ziemi Mogileńskiej (narzędzia, przedmioty codziennego użytku używane przez ludzi od czasów młodszej epoki kamienia – neolitu, poprzez epokę brązu i żelaza, aż po czasy średniowiecza i współczesne), zwiedzający tą ekspozycję zapozna się również z mapą rozmieszczenia stanowisk archeologicznych w regionie;
- wystawa Historia Ziemi Mogileńskiej (stare fotografie i dokumenty, szkielety broni z okresu II wojny światowej, medale okolicznościowe), bezcennymi eksponatami są sztandary: Drużyny Harcerskiej im. ks. Piotra Wawrzyniaka z 1919 r., OSP z 1923 r., Cechu Piekarskiego z 1927 r., „Sokoła” z 1929 r., PSL z 1946 r.;
- ekspozycja poświęcona Prymasowi Polski - Józefowi Glempowi (Honorowemu Obywatelowi Miasta Mogilna) i innym kapłanom (Mieczysławowi Brodowskiemu, Tadeuszowi Zielińskiemu oraz Stanisławowi Obarskiemu) związanym z Mogilnem pt. „Kościoły i duchowieństwo mogileńskie”, również można się zapoznać z historią nieistniejących już kościołów: pw. św. Klemensa - spalonego w 1940 r. i ewangelickiego rozebranego w 1960 r.

W Muzeum ZM organizowane są wystawy czasowe, warsztaty i lekcje muzealne, wykłady, koncerty. Instytucja ta czynnie uczestniczy w regionalnych wydarzeniach, imprezach gminnych i powiatowych - Jarmark Świąteczny, Dożynki, Powiatowy Przegląd Stołów Wielkanocnych, wraz z Mogileńskim Domem Kultury współtworzy „Nasze Kulturalne Podwórko” - impreza plenerowa z różnymi atrakcjami, gry zabawy dla dzieci i dorosłych, konkursy, warsztaty itd.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie z wyjątkiem poniedziałków.

https://pojezierze24.pl/atrakcje-turystyczne/muzeum-ziemi-mogilenskiej-w-chabsku,785

Ciekawostki

Od 2002 r. w muzeum odbywa się festyn „Chlebem i miodem”, gdzie prezentowane są atrakcje związane z pracami polowymi związanymi z uprawą zbóż; przyrządzaniem, wypiekaniem i przechowywaniem chleba; pozyskiwaniem miodu czy hodowlą pszczół.

Ponadto odbywają się cykliczne imprezy m.in.:  przegląd obrzędów zapustnych, w okresie wiosennym warsztaty wielkanocne, Zlot Miłośników Militarnych, w okresie jesiennym - Zaduszki poetycko muzyczne, w okresie adwentowym warsztaty piernikowe i cieszący się dużą popularnością konkurs „Gwiazdkowe Pierniki”.

W Chabsku, przy okazji budowy gazociągu tranzytowego Jamał-Europa, odkryto centrum odzyskiwania soli z solanek w osadzie kultury przeworskiej.

Za Chabskiem, przy głównej drodze wśród drzew znajduje się pomnik czynu społecznego.


Fot. Małgorzata Radtke, D. Rybak


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3