ReklamaA1ReklamaA1-2

„Historyczne Konfrontacje”: wystawa architektury, kiermasz i warsztaty

Z życia FundacjiAktualności6 czerwca 2021, 19:00   red. (kfs)1938 odsłon
„Historyczne Konfrontacje”: wystawa architektury, kiermasz i warsztaty
Jerzy Andrzejewski podczas otwarcia wystawy „Architektura romańska i gotycka w Europie” - fot. Włodzimierz Biront

Wystawą fotografii „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego zostały zainaugurowane „Historyczne Konfrontacje”, które w ten weekend odbywały się w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Na „Historyczne Konfrontacje” składały się prelekcje o tematyce historycznej, dyskusje o historii z archeologami i eksploratorami, spotkania z pisarzami książek historycznych, warsztaty dla dzieci, wystawa oraz kiermasz książek i rękodzieła!

Pomysłodawcą „Historycznych Konfrontacji” jest Karol Soberski, a organizatorami byli: Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie oraz Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński.

Wystawa

Jerzy Andrzejewski to jeden z czterech – pięciu najlepszych artystów fotografików w Polsce, którzy zajmują się architekturą romańską i gotycką. Wystawa, którą można było w trakcie „Historycznych Konfrontacji” oglądać w Galerii Centrum Kultury eSTeDe jest wyjątkowa z tego względu, że można na niej było zobaczyć niepublikowane wcześniej fotografie!

Ekspozycję otworzył Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Na wystawie można było zobaczyć najważniejsze świątynie powstałe od połowy X do początków XVI wieku, na które składają się najwyższej klasy fotografie, autorstwa Jerzego Andrzejewskiego, przedstawiające całe budowle oraz ich detale (m.in. sklepienia, portale, maswerki, dekoracje rzeźbiarskie). Wystawa była bardzo pomocna w zrozumieniu formy architektonicznej, a przez to w dotarciu do piękna starych kościołów. Ekspozycja zawiera 25 niepublikowanych wcześniej fotografii będących efektem wyjazdów do ciekawych miejsc we Francji, w Niemczech i w Polsce.

– Wybór fotografii, które są prezentowane na tej wystawie został dokonany spośród „tylko” 40 tysięcy zdjęć, które udało mi się zrobić podczas dwóch okresów letnich. Starałem się tak tworzyć moje zdjęcia, aby miały jak najwięcej walorów technicznych dla przeciętnego widza – mówi Jerzy Andrzejewski.

Prezentacje Jerzego Andrzejewskiego są znakomite pod względem warsztatu, o wystudiowanej i wysmakowanej kompozycji, ukazujące zabytki architektury średniowiecznej z terenu Francji, Niemiec i Polski.

Jerzy Andrzejewski, fotografią zajmuje się od 1968 r., początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach, ale główne źródło dochodów stanowiły zlecenia od zleceniodawców instytucjonalnych – muzeów poznańskich oraz Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Odra” w Świnoujściu, z którym opłynął „pół świata” (przy okazji fotografując ten świat). Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską.

J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).

W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (poprzednik portalu Pojezierz24.pl) w kat. „kultura, sztuka, nauka”, a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  J. Andrzejewski jest członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Kiermasz

– W dobie, kiedy zamykane są małe księgarnie w których można kupić unikatowe książki, a na rynku dominują tylko wielkie sieci w których wielu pozycji związanych szczególnie z historią nie kupimy, wpadliśmy na pomysł, by przy okazji „Historycznych Konfrontacji” zorganizować Kiermasz Książki Historycznej. Były też stoiska z rękodziełem – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, organizator „Historycznych Konfrontacji”.

Podczas kiermaszu można było kupić książki m.in. Mariusza Borowiaka, Krzysztofa Drozdowskiego, Piotra Kucznira, Jana Nowickiego, Rafała Jurke czy Karola Soberskiego. I oczywiście zdobyć dedykację autorów.

Z kolei na kiermaszu rękodzieła można było kupić piękne witraże stworzone przez Martę Gałaś z Krakowa oraz Środowiskowy Dom Samopomocy „Dom Anki” w Gnieźnie.

Warsztaty

Z kolei w Ogrodzie Wyobraźni (czyli terenie otaczającym Centrum Kultury eSTeDe) odbywały się warsztaty przygotowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy „Dom Anki” w Gnieźnie. Wystąpił też zespół muzyczny działający przy tej placówce – The Braders. Warsztaty przygotowało także Centrum Kultury „Scena to dziwna”.

Jednak głównym punktem „Historycznych Konfrontacji” były prelekcje. O nich w kolejnych artykułach.


Fot. A. Soberska, J. Andrzejewski, W.  Biront, M. GlancJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 193

 • 117
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 17
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 59
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2