ReklamaA1 - banerReklamaA1-2 - baner

„Historyczne Konfrontacje” – czerwcowy weekend wypełniony książkami i historią!

Z życia FundacjiAktualności5 maja 2021, 10:00   red. Karol Soberski2114 odsłon0 Komentarzy
„Historyczne Konfrontacje” – czerwcowy weekend wypełniony książkami i historią!
 fot. Sebastian Tomzik

Spotkania z pisarzami książek historycznych, dyskusje o historii z archeologami i eksploratorami, warsztaty dla dzieci, wystawa oraz kiermasz książek i rękodzieła – to wszystko składa się na pierwszą edycję „Historycznych Konfrontacji”, które od 4 do 6 czerwca 2021 r. odbędą się w Centrum Kultury eSTeDe przy ul. Roosevelta 42 w Gnieźnie. Organizatorami  wydarzenia są: Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie oraz Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.

Ideą „Historycznych Konfrontacji” jest przede wszystkim promocja książki historycznej, możliwość indywidualnych spotkań z pisarzami, jak i możliwość wysłuchania prelekcji na tematy, które intrygują wszystkich miłośników historii. Tematy poruszane podczas gnieźnieńskiego spotkania dotyczyć będą wydarzeń począwszy od wieku XV, a skończywszy na wieku XXI! Nie zabraknie też dyskusji o historii z historykami, archeologami i eksploratorami.

W trakcie trzydniowego wydarzenia będzie też możliwość nabycia książek historycznych i uzyskanie autografów od obecnych w Gnieźnie pisarzy. Kiermaszowi książek towarzyszyć będzie również kiermasz rękodzieła!

Jako, że na takie imprezy często przyjeżdżają rodzice z dziećmi, to dla najmłodszych przewidziane są również warsztaty. Ale to nie wszystko co przewidzieli organizatorzy!

Pomysłodawcą „Historycznych Konfrontacji” jest Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Organizatorami wydarzenia są natomiast: Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie oraz Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.

Wejściówka na dwa dni – 20 zł od osoby.

Program spotkania

Piątek, 4 czerwca:
- godz. 15.30 – otwarcie wystawy fotograficznej Jerzego Andrzejewskiego pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie”
- godz. 16.00 – Mariusz Borowiak -  „Admirał Józef Unrug – bezkompromisowy dowódca Floty w latach 1925-1939”
- godz. 17.00 – Krzysztof Drozdowski - „Wunderwaffe na styku Kujaw i Wielkopolski. Prawda i mit”
- godz. 18.00 – Jacek Podemski - „Czarnobyl – 35 lat po katastrofie”

Sobota, 5 czerwca:
- godz. 10.00 – Karol Soberski - „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”
- godz. 11.00 – Agnieszka Łabuz, Piotr Kucznir - „Masoni w cieniu Zamku Czocha”
- godz. 12.00 – Jarosław Malecki - „Architektura obronna i życie codzienne braci-rycerzy w Prusach”
- godz. 13.00 – Radosław Herman - „Magiczne miejsce: dwór szlachecki… oraz krótka wycieczka do polskiego Alcatraz”
- godz. 14.00 – Krzysztof Krzyżanowski - „Szczelina jeleniogórska - 6 lat z martwym Generałem”
- godz. 15.00 – Jan Nowicki - „Gdzie ukryto kolekcję lotniczą Hermanna Göringa?”
- godz. 16.00 – Rafał Jurke - „Gniezno w kryminale, kryminał w Gnieźnie”
- godz. 17.00 – panel dyskusyjny pt. „Skarby nieodkryte w Polsce”

Niedziela, 6 czerwca:
- godz. 10.00 – zwiedzanie Gniezna z przewodnikiem Rafałem Jurke – start przy Centrum Kultury „Scena to dziwna”

Prelegenci

W gronie zaproszonych prelegentów znaleźli się:
Karol Soberski - dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Od blisko 17 lat wyjaśnia zagadki historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018) i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013), „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).

Jacek Podemski - dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History. Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych. Jego pasją jest fortyfikacja nowożytna a „oczkiem w głowie” Międzyrzecki Rejon Umocniony, którego tajemnice i historię zgłębia od ponad 30 lat.

Jarosław Malecki - przygodę z historią rozpoczął w Malborku. W Muzeum Zamkowym w Malborku przez 13 lat pracował jako strażnik zamkowy, a więc przejrzał krzyżacką warownię bardzo dokładne, od piwnic po dachy (2002-2014). W roku 2003, po zakończeniu kursu przewodnickiego uzyskał uprawnienia do oprowadzania turystów i nie tylko po zamku. Jedną z wielu jego pasji to historia Zakonu Krzyżackiego i architektury obronnej, szczególnie zamków: komturskich, wójtowskich, prokuratorskich czy komornickich oraz zagadnienia związane z bitwą pod Grunwaldem. W roku 2009 ukończył Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z tytułem magistra (dodatkowo pedagogika, muzealnictwo). W roku 2004 został prezesem koła przewodnickiego w Malborku „Komturia”. W roku 2014 zmienił zatrudnienie i nowym miejscem pracy jest Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem, gdzie jest odpowiedzialny za edukację i ruch turystyczny oraz za przygotowanie wydarzeń organizowanych i współorganizowanych przez Muzeum (Zimowa Rejza na Zamek w Nidzicy i Pola Grunwaldu, Bieg Wilczym Tropem, badania archeologiczne pól Grunwaldu, Mistrzostwa Europy w Łucznictwie Konnym, Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, Noc Muzeów, Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich Jesień Średniowiecza itp.). Od roku 2019 jest kierownikiem działu archeologiczno-historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

Agnieszka Łabuz – sekretarz Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha. Od 2011 roku Społeczny Opiekun Zabytków.
Od 2010 rok czynnie biorąca udział w badaniu historii regionu Górnych Łużyc i Zamku Czocha.
Przewodnik po zamku i odkrywca wielu tajemnic zamkowych oraz sekretów regionu. Między innymi tajemnic „Sztuki zdegenerowanej”.
Czynnie bierze udział w rekonstrukcji historycznej od średniowiecza do II wojny światowej. Prelegentka na wielu spotkaniach z historią.

 

Piotr Kucznir - dziennikarz (współpracownik portalu Pojezierze24.pl), pisarz, publicysta, przewodnik, współtwórca programów telewizyjnych na temat historii, sekretów, zagadek i skarbów Zamku Czocha.
Znawca historii i miłośnik Górnych Łużyc. Członek kilku stowarzyszeń historycznych, autor wielu artykułów prasowych na temat historii swojego regionu.
W 2016 roku ukazała się jego rewelacyjna książka „Tajny Zamek Czocha” w której Piotr rozprawia się w wieloma mitami i legendami jakimi po II wojnie światowej obrósł zamek. Obecnie w przygotowaniu kolejna jego książka, która ukaże się w czerwcu tego roku.

Mariusz Borowiak -  urodzony w Gnieźnie, pisarz, dziennikarz-publicysta, marynista; autor blisko 100 książek (także w jęz. angielskim i rosyjskim) i broszur oraz kilkuset artykułów o tematyce wojenno-morskiej w kraju i za granicą, współautor haseł do słowników i encyklopedii. Na podstawie książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego; konsultant scenariusza filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej. Współpracuje z magazynami: „Morze, Statki i Okręty”, „Wojsko i Technika Historia”, „Polska Zbrojna Historia” i portalem Pojezierze24.pl. Prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe w Cielimowie k. Gniezna. Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak” w latach 2015-2016 u wybrzeży La Valletty na Malcie i The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych)

Radosław Herman - archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Od 2006 r. popularyzuje naukę i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi amatorskich miłośników eksploracji i historii, organizuje wydarzenia i imprezy popularyzujące naukę, m.in. badania naukowe z udziałem wolontariuszy (w tym osób niepełnosprawnych), wystawy, lekcje archeologii w szkołach, pikniki archeologiczne itp. Autor książek popularnonaukowych, felietonista portalu Pojezierze24.pl. Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV.

Krzysztof Krzyżanowski - prawnik z wykształcenia po UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim, niezależny dziennikarz (współpracownik portalu Pojezierze24.pl), eksplorator i badacz historii. W latach 2003-2010 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1, 2 i 3). Autor bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” wydanej w 2015 roku.

Krzysztof Drozdowski - historyk, społecznik, działacz na rzecz podniesienia świadomości historycznej w Bydgoszczy i regionie. Dziennikarz, współpracownik portalu Pojezierze24.pl. Członek Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Doprowadził do wznowienia przez IPN śledztwa w sprawie fordońskiej Doliny Śmierci. Jest autorem publikacji: „Bitwa o Bydgoszcz 1945”, „Bydgoszcz wita Armię”, „Graudenz 1945 – ostatnie tchnienie”, „Bydgoska architektura militarna w latach 1772-1945”. „Z lotu ptaka. Bydgoszcz na fotografii lotniczej w latach 1911-1945”, „Tajemnica Doliny Śmierci. Droga do prawdy”, „Wojenne sekrety Bydgoszczy”, „Pomorskie tajemnice nazistów”, „Zrzucić kajdany. Bydgoszcz w styczniu 1920 roku”. Odnalazł i opracował wspomnienia gen. Jana Chmurowicza – Artylerzysta Piłsudskiego. Wspomnienia gen. Jana Chmurowicza oraz por. Wacława Jałowika – „Wacław Jałowik, W piekle wojny na trzech kontynentach”. Ponadto opublikował ponad 40 artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Jan Nowicki – kapitan rezerwy, ur. w Wilnie, od 1958 roku mieszkaniec Gryfic, a w latach 1978-1989 Rogowa. Podczas służby w Rogowie Prezes Wojskowego koła PTTK nr 12 oraz założyciel Wojskowego Klubu Sportowego Rogowo. Regionalista, zainteresowany historią Pomorza i powstaniem styczniowym. Członek Rady Fundacji Fort-Rogowo. Publikował artykuły w miesięczniku „Odkrywca”, „Skrzydlata Polska”, „Magazyn Wileński”, w „Gazecie Muzealnej” Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz „Dolnośląskiej Akademii Lotniczej”. Autor książek: „Kamp-Rogowo, zapomniane lotniska”, „Zaginione eksponaty Niemieckiej Kolekcji Lotniczej z Berlina” i „Katastrofa Dorniera Do 24 T3 na Kamper See” (obecnie jezioro Resko Przymorskie).

Rafał Jurke - kulturoznawca, licencjonowany przewodnik turystyczny z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Współinicjator opracowania autorskich tras turystycznych po Gnieźnie m.in. trasy pt. Kryminalne Gniezno.
Autor wystawy poświęconej okupacyjnym realiom w trakcie II wojny światowej w Gnieźnie. Pomysłodawca i twórca internetowej wyszukiwarki grobów zagrożonych likwidacją i grobów osób zasłużonych dla lokalnej społeczności.
Autor niezwykłej książki „Kryminalne Gniezno” wydanej w 2020 roku.


Wystawa

W trakcie „Historycznych Konfrontacji” będzie można także obejrzeć wystawę niepokazywanych wcześniej zdjęć autorstwa Jerzego Andrzejewskiego pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie”.

Atrakcją będzie fakt, że w piątek, 4 czerwca o godz. 17.30, a w sobotę, 5 czerwca o godz. 11.30 i 14.30 – po wystawię będzie oprowadzał jej autor!

Na wystawie będzie można zobaczyć najważniejsze świątynie powstałe od połowy X do początków XVI wieku, na które składać się będą najwyższej klasy fotografie, autorstwa Jerzego Andrzejewskiego, przedstawiające całe budowle oraz ich detale (m.in. sklepienia, portale, maswerki, dekoracje rzeźbiarskie). Wystawa będzie bardzo pomocna w zrozumieniu formy architektonicznej, a przez to w dotarciu do piękna starych kościołów.

Jerzy Andrzejewski - jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce, członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Fotografią zajmuje się od 1968 r, początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską. J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego). W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prowadząca

Prowadzącą „Historyczne Konfrontacje” będzie Agnieszka Ziebarth, absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Bydgoskim. Studiowała Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Bibliotekarka i miłośniczka literatury. Rzecznik prasowy Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Dziennikarka współpracująca z portalem Pojezierze24.pl.
Prowadziła spotkania autorskie m.in. z Joanną Opiat-Bojarską, Agnieszką Lingas-Łoniewską, Anną Łaciną, Robertem Małeckim, Alkiem Rogozińskim, Ryszardem Ćwirlejem, Karolem Soberskim i Przemkiem Semczukiem. Autorka projektu „Polski kryminał jest sexy”. W rozmowach o książkach wnikliwa obserwatorka z talentem do zadawania kontrowersyjnych pytań. Będzie jedną z prowadzących prelekcje w trakcie II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który w lipcu 2021 roku odbędzie się w Gnieźnie.

Kiermasz książek i rękodzieła

Podczas „Historycznych Konfrontacji” odbędzie się kiermasz książek i kiermasz rękodzieła. Dlatego już dzisiaj organizatorzy zwracają się z prośbą do księgarń, hurtowni książek, indywidualnych pisarzy czy też organizacji pozarządowych, placówek muzealnych lub samorządów, a także do artystów ludowych, malarzy, twórców sztuki ludowej, rzeźbiarzy czy też organizacji zajmujących się rękodziełem – którzy chcieliby wystawić swoje stoisko podczas „Historycznych Konfrontacji” o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504 (wówczas podamy warunki wystawienia stoiska).

Koszt stoiska:
- jeden dzień – 100 zł brutto
- dwa dni – 150 zł brutto

Zgłoszenia na kiermasz przyjmujemy tylko do 31 maja 2021 r.


Fot. archiwum portalu Pojezierze24.pl i Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 188

 • 97
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 83
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 baner
ReklamaA2 - baner