ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Historyczna sensacja! Odkrycie wizerunku Albina hr. Węsierskiego, budowniczego pałacu w Zakrzewie!

HistoriaAktualności10 lutego 2021, 14:45   red. Karol Soberski/inf. prasowa5014 odsłon10 Komentarzy
Historyczna sensacja! Odkrycie wizerunku Albina hr. Węsierskiego, budowniczego pałacu w Zakrzewie!
Koło Polskie na sejm pruski z 1862 r. A. Węsierski stoi szósty od lewej - fot. lednicamuzeum.pl/za Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

- Jeszcze do niedawna nie był znany żaden wizerunek, czy podobizna hrabiego Albina Węsierskiego (1812-1875) – pierwszego opiekuna Ostrowa Lednickiego. Wieloletnie poszukiwania prowadzone przez pracowników Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy nie przynosiły w tej kwestii efektów - czytamy na stronie internetowej Muzeum, www.lednica.pl. Trzeba dodać: do dzisiaj! Dzisiaj mamy prawdziwą sensację historyczną!

- W trakcie poszukiwań prowadzonych przez muzealnego archiwistę – dr Jakuba Linetty ustalono, że z dużym prawdopodobieństwem Albin Węsierski znajduje się na fotografii Koła Polskiego na sejm pruski z 1862 roku. Niestety wówczas jeszcze nie było sposobu na to, aby go zidentyfikować. Można było liczyć wyłącznie na to, że z czasem pojawi się jakaś inna fotografia z opisem. I tak się też stało. Dzięki digitalizacji materiałów fotograficznych Stadtmuseum Berlin, fotografia Albina Węsierskiego została udostępniona w Internecie i odszukana przez prof. Andrzeja M. Wyrwę. Zdjęcie hrabiego zostało wykonane w atelier L. Haase & Co. Berlin, a na jej odwrocie znajduje się opis: Graf Belina Wesierski. Dzięki temu udało się także zidentyfikować hrabiego Albina na wspomnianej już powyżej fotografii Koła Polskiego w Berlinie z 1862 roku Albin Węsierski na tej fotografii stoi tuż za prezesem Karolem Libeltem - czytamy na stronie internetowej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - www.lednica.pl.

Wielkie gratulacje dla prof. Andrzeja M. Wyrwy, dyrektora Muzeum Pierwszych Piastrów na Lednicy i dr Jakuba Linetty za cierpliwość i dokonanie tak wielkiego odkrycia!

I trzeba przyznać, że to jest sensacja historyczna, ponieważ przez dziesięciolecia nikt nie wiedział, jak wyglądał człowiek, który uratował Ostrów Lednicki wykupując go z rąk rządku pruskiego w 1856 r., jak również wybudował pałac w Zakrzewie, który powstał na przełomie 1871 i 1872 roku (czyli mija 150-lecie wybudowania tej okazałej rezydencji).

Dla mnie osobiście to także wielka chwila, bo mogę zobaczyć człowieka, któremu poświęciłem kilka lat życia, zbierając w latach 2012 - 2016 materiały do książki pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, która ukazała się w 2017 r. Pozycja ta poświęcona jest tej pięknej rezydencji w Zakrzewie koło Kłecka w powiecie gnieźnieńskim, jak również jego budowniczemu A. Węsierskiemu oraz rodzinie Chełmickich, która po śmierci A. Węsierskiego kupiła majątek w Zakrzewie.

A już wkrótce opublikujemy na naszym portalu kolejne zdjęcia Albina Węsierskiego, które pozyskał piszący te słowa oraz niepublikowane i nieznane wcześniej zdjęcia wnętrz pałacu w Zakrzewie.

Jeszcze raz wielkie gratulacje dla prof. Wyrwy i dr Linetty oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.


Fot. i źródło: lednicamuzeum.pl/za Wielkopolska Biblioteka CyfrowaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 512

 • 455
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 50
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC2 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2