ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Historia w murach zaklęta w Skokach

HistoriaAktualności16 maja 2022, 9:00   red. Szymon Raith771 odsłon
Historia w murach zaklęta w Skokach
 fot. Iwona Migasiewicz

Jak ważna jest lokalna historia i wiedza na temat miejsc nas otaczających, pokazały kameralne spotkania w Skokach. Miłośnicy historii Ziemi Skockiej przez dwa spotkania odkrywali dzieje lokalnych majątków ziemskich na terenie gminy Skoki. Głównym elementem prezentacji były historie pałaców i dworków z serii „Historia w murach zaklęta”. Ich autorami są Irena Karpnik oraz Przemysław Rola. Gospodarzem spotkań było Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej.  

Glinno, Pawłowo Skockie, Stawiany, Jabłkowo, Skoki, Lechlin i Roślinno to te miejsca zostały zaprezentowane na pokazach. Do dnia dzisiejszego obiekty zachowały się niestety nie wszystkie w dobrym stanie. Najbardziej ucierpiał dwór w Pawłowie Skockim, dzisiaj jest to praktycznie ruina.

Parę kilometrów dalej powoli w jego ślady zmierza niestety dworek w Stawianach. Chociaż jest jeszcze dla niego nadzieja aby go odratować.

Glinno oraz Jabłkowo z pewnością wymagały by odrestaurowania i życie by tam powróciło.

W najlepszej sytuacji znajduję się Lechlin, Skoki i Rościnno. Lechlin obecnie znajduję się w rękach prywatnych i wraz z pięknym ogrodem prezentuję się najokazalej. Pałac w Skokach stanowi  siedzibę Plenerowego Domu Studenta przy Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W Rościnnie natomiast znajduję się Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny.

Powrót do XIV wieku

Na zakończenie spotkania słuchacze mogli przenieść się prawie 700 lat wstecz i poznać Zaginione Miasto. Historia Dzwonowa, dzisiaj małej leśnej osady, które było kiedyś miastem. Wydarzenia, które miały tam miejsce  stanowią ważny punkt na archeologicznej mapie poszukiwań na Ziemi Skockiej.

Był to bardzo dobrze spędzony czas i cieszy, że w naszych „małych Ojczyznach” są miejsca i ludzie, którzy chcą aby lokalna historia nie zanikła. Liczymy na kolejne tego typu inicjatywy Miłośników Miasta Skoki.


Fot. Iwona Migasiewicz



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 127

  • 90
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 5
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 32
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3