Prezentacja efektów badań regionalistów, wymiana doświadczeń oraz integracja środowiska oraz budowanie relacji pomiędzy środowiskiem regionalistów, a Instytutem Skrzynki oraz innymi instytucjami, które zajmują się dokumentowaniem, ochroną i popularyzacją dziedzictwa Wielkopolski - taki cel ma I Forum Regionalistów Wielkopolskich, które jest organizowane przez Instytut Skrzynki - Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego znajdujące się w przepięknym XIX-wiecznym Dworze Skrzynki w gminie Stęszew. W Forum, które odbędzie się 20 i 21 sierpnia, weźmie udział m.in. Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.
Takiej inicjatywy dotychczas w Wielkopolsce brakowało (sąsiednie województwo kujawsko-pomorskie już od kilku lat organizuje Kongres Regionalistów), dlatego należy pogratulować Instytutowi Skrzynki za wyjście z taką inicjatywą. Historyczną inicjatywą!
Forum to dwudniowe spotkanie regionalistów, czyli osób, które interesują się historią oraz dziedzictwem kulturowym, kulinarnym i krajoznawczym regionu.
Forum Regionalistów Wielkopolskich, które odbędzie się 20-21 sierpnia w Dworze Skrzynki (gm. Stęszew, pow. poznański).
Organizatorzy wysyłali indywidualne zaproszenia , na które odpowiedziało blisko 50 regionalistów z różnych stron Wielkopolski. Będą to osoby reprezentujący takie instytucje jak m.in.: Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury z Poznania, Lokalna Organizacja Turystyczna „Puszcza Pyzdrska” z Pyzdr, Stowarzyszenie „Kasztelania Ostrowska” z Lednogóry, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, Lokalna Grupa Działania Źródło z Buku, Izba Pamiątek Regionalnych w Kórniku-Bninie, Biblioteka Kórnicka, Muzeum Regionalne w Stęszewie, Wirtualna Izba Regionalna Gminy Książ Wielkopolski, Biblioteka i Kino Miasta i Gminy Buk, Instytut Skrzynki, Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie czy Archiwum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W Forum wezmą też udział regionaliści niezrzeszeni m.in. z Kłecka, Puszczykowa, Komornik, Lubaszcza, Dopiewa, Pobiedzisk, Gniezna, czy Suchego Lasu.
Celem przedsięwzięcia jest prezentacja efektów badań regionalistów, wymiana doświadczeń oraz integracja środowiska oraz budowanie relacji pomiędzy środowiskiem regionalistów, a Instytutem Skrzynki oraz innymi instytucjami, które zajmują się dokumentowaniem, ochroną i popularyzacją dziedzictwa Wielkopolski.
Program Forum obejmuje:
W trakcie Forum, Instytut Skrzynki zaprezentuje swoją działalność i przedstawi możliwości współpracy z regionalistami. Konsekwencją pierwszej edycji Forum będzie stworzenie podstrony przedstawiającej efekty wydarzenia. Strona będzie publikować informacje o dorobku poszczególnych regionalistów z podziałem na obszary tematyczne z uwzględnieniem podziału regionalnego.
Zaproszenie do udziału w Forum i wygłoszenia prelekcji otrzymał także Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu pojezierze24.pl i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich.
- Poproszono mnie, bym opowiedział o naszych działaniach propagujących dziedzictwo regionalne, m.in. o portalu Pojezierze24.pl, o moich książkach, o działalności Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, organizowanych przez nas Festiwalach Historycznych „Tajemnice Trzech Stuleci” oraz o najnowszym projekcie, czyli Instytucie Literackim - mówi Karol Soberski. - W swojej prezentacji, zgodnie z życzeniem organizatorów, przedstawię nie tylko wyniki naszych prac badawczych, ale też sposoby jak je popularyzujemy - dodaje.
K. Soberski ma nadzieję, że Forum będzie pierwszym krokiem do współpracy na wielu płaszczyznach regionalistów z różnych stron Wielkopolski, współpracy której dotychczas praktycznie nie było, albo była minimalna.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Instytutu Skrzynki.
Partnerami są: Instytut Skrzynki - Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego; Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie; Stowarzyszenie Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna; Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Współpraca: Powiat Poznański.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!