ReklamaA1

„Historia którą skrywa ziemia”. Gnieźnianie na otwarciu niezwykłego miejsca w Polsce!

Z życia FundacjiAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego20 maja 2023, 18:00   red. Aleksandra Soberska, Karol Soberski2080 odsłon
„Historia którą skrywa ziemia”. Gnieźnianie na otwarciu niezwykłego miejsca w Polsce!
Od lewej: Jarosław Pietrzak, Lidia Pietrzak, Aleksandra Soberska, Marcin Perliński, Monika Ostrowska, wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska, Maciej Bosak i Ewelina Motylińska - fot. Karol Soberski

To wydarzenia na stałe zapisze się na kartach historii województwa kujawsko-pomorskiego! Przedstawiciele Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna wzięli wczoraj udział w otwarciu Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej i Izby Pamięci w Brzoziu niedaleko Brodnicy. Super inicjatywa, świetnie zorganizowane otwarcie i pełen szacunek dla wszystkich, którzy przyczynili się do otwarcia tej placówki – tak można w skrócie podsumować to wydarzenie! I co najważniejsze – Izba i Muzeum są na miarę XXI wieku!

- Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna współpracuje z Brodnicką Grupą Eksploracyjno-Poszukiwawczą już 5 lat i w tym czasie przeżyliśmy kilka niezapomnianych przygód oraz zrealizowaliśmy kilka projektów! Członkowie Stowarzyszenie z Brodnicy przyjeżdżali do nas wiele razy przez ostatnie 5 lat, dlatego to nie wypadało nie pojechać do nich w tak ważnym dla nich dniu, jak otwarcie muzeum – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Ostatecznie do Brzozia pojechała delegacja w składzie: Karol Soberski, Aleksandra Soberska, Jarosław Pietrzak i Maciej Bosak. Wraz z nimi była też Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie (o celach jej wizyty w odrębnej publikacji).

Uroczyste otwarcie

Gdy zjawiliśmy się w piątek, 19 maja o godz. 17.30 na uroczystym otwarciu, naszym oczom ukazał się pięknie zadbany budynek z jeszcze piękniejszą, nowoczesną (na miarę XXI wieku) Izbą Pamięci i Muzeum. Zanim jednak zapoznaliśmy się ze zgromadzonymi zabytkami przyszedł czas na część oficjalną.

Uroczystość prowadziły: Monika Ostrowska, prezes Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej i Ewelina Motylińska, dyrektor Gminna Biblioteka Publiczna w Brzoziu. Po powitaniu goście, wśród których byli m.in. Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie, poseł Paweł Szramka, Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski, Zbigniew Sosnowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, liczni samorządowcy z gminy Brzozie, jak i gmin ościennych, regionaliści, leśnicy, historycy, muzealnicy, eksploratorzy z okolicznych powiatów oraz wielu mieszkańców gminy.

Po powitaniu, głos zabrała wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska, która podziękowała za taką inicjatywę, że wspólnymi siłami przygotowaną Izbę Pamięci i Muzeum, a także zapewniła o dalszym wsparciu dla tej ważnej dla lokalnej społeczności inicjatywy. Następnie historię powstania Muzeum przybliżył Marcin Perliński z Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej, który jest też dyrektorem Muzeum.

Następnie głos zabierali zaproszeni goście. W końcu o głos został poproszony także Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Gratulacje od Fundacji Historycznej

- W tym toku mija pięć lat, jak nasza Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” współpracuje z  Brodnicką Grupą Eksploracyjno-Poszukiwawczą. Dlatego, mimo iż mam spory kawałek z Gniezna do Brzozia, nie mogła nas tutaj dzisiaj zabraknąć – zaczął K. Soberski. - Z okazji tak wyjątkowego dnia dla naszych przyjaciół z Brodnickiej Grupy, składamy serdeczne gratulacje i przekazujemy miniaturę dzwonu „Mieszko i Dąbrówka”, który bije na wyspie Ostrów Lednicki, bije tam gdzie był chrzest Polski, gdzie jest źródło naszej polskości i tego docierania do źródła życzymy koleżankom i kolegom z Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej – kontynuuje K. Soberski, które przekazał też na rzecz Muzeum książkę o przedwojennym kolekcjonerze Marianie Haberze z życzeniami, by zbiory Muzeum rozrastały się tak szeroko jak kolekcja bohatera książki.

Na koniec zaś przekazał List Gratulacyjny od członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” w którym czytamy:

„w imieniu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna z radością składamy wyrazy uznania i gratulujemy wielkiego sukcesu, jakim jest otwarcie placówki muzealnej. Życzymy aby kolejne lata obfitowały w dalszy, dynamiczny rozwój Muzeum, a Wasze działania w zakresie dziedzictwa i kultury regionu, poszukiwania prawdy historycznej i przekazywania wiedzy młodym pokoleniom, dawały satysfakcję i spełnienie zamierzonych celów”.

Po przemówieniach gości, przyszedł czas na podpisanie porozumienia między Gminą Brzozie, a Brodnicką Grupą Eksploracyjno-Poszukiwawczą. Potem było poświęcenie Izby Pamięci i Muzeum, którego dokonał ks. kanonik Wiesław Wyszkowski, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzoziu.

Czas na zwiedzanie

Po kilkudziesięciu minutach przemówień, przyszedł czas na najważniejszy moment – zwiedzanie Izby Pamięci i Muzeum.

Wchodząc do budynku, najpierw zaglądamy do Izby. Podczas otwarcia można zobaczyć wystawę pt. „Sacrum w Gminie Brzozie, czyli nostalgiczna podróż międzypokoleniowa”. Jest toi podróż po gminie śladami przydrożnych kapliczek i krzyży. Historia ta zaczyna się w Brzoziu, w kościele pw. Wszystkich Świętych. Na wystawie można było zobaczyć kielich renesansowy, srebrny relikwiarz z XVI wieku, dwie ampułki do wody i wina z XVII wieku.

Jednak najcenniejszym zabytkiem jest – znaleziona w ziemi przez Brodnicką Grupą Eksploracyjno-Poszukiwawczą – bulla papieska papieża Bonifacego VIII oraz medaliki i krzyżyki.

Następnie przechodzimy do Muzeum, gdzie ekspozycja tymczasowa stanowi podsumowanie dotychczasowej działalności Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza. - Zabytki znalezione podczas poszukiwań, których nie przejął wojewódzki konserwator zabytków oraz przekazane nam przez często anonimowych darczyńców, znalazły swoje miejsce w gablotach muzealnych. Stanowią  one świadectwo lokalnej historii, nieistniejących już obiektów, ważnych dla Polski wydarzeń, czy codziennego życia mieszkańców powiatu brodnickiego, w tym gminy Brzozie – mówi Marcin Perliński, dyrektor Muzeum.

Profesjonalnie przygotowane...

Zwiedzając Izbę i Muzeum, rzuca się w oczy, profesjonalnie przygotowana ekspozycja, szczegółowy opis i dobór zabytków, wyjątkowa narracja historyczna, a także w pełni profesjonalne wyposażenie Izby i Muzeum, czyli m.in. podświetlane gabloty, ekrany multimedialne czy pomysłowo zrobione wystawy mające wzmacniać przekaz wiedzy historycznej.

Izba i Muzeum tym bardziej zasługują na szczególną pochwałę, gdy weźmiemy pod uwagę, że miejscowość Brzozie jest wsią, a całą gminę zamieszkuje tylko nieco ponad 3.600 mieszkańców. Dzisiaj w Polsce, takie profesjonalne placówki w tak małych miejscowościach to rzadkość, dlatego można śmiało stwierdzić, że zarówno Izba, jak i Muzeum to niezwykłe miejsce w Polsce!

O takiej Izbie czy Muzeum, tak profesjonalnie zorganizowanej, może pomarzyć wiele dużych miast...

Wykłady i rozmowy w kuluarach

Zwiedzanie Izby i Muzeum trwało jeszcze bardzo długo… Ale wielu uczestników zgłodniało i udało się na biesiadę (na pyszne kiełbaski i karkówkę z grilla, smaczny bigos z młodej kapusty,  chleb ze smalcem i ogórkiem, wyjątkowo apetyczne sałatki oraz przepyszne wypieki). Oprócz czegoś dla ciała, było tez coś dla duszy, czyli dwa wykłady.

Pierwszy pt. „Zabytek poszukiwany i zadbany” wygłosiła dr Jadwiga Lewandowska, archeolog i kustosz Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, a drugi zatytułowany „Powiat brodnicki jako teren  graniczny” przedstawił Marcin Perliński.

Po wykładach, a przy smacznych daniach, był też czas na rozmowy kuluarowe i nawiązywanie nowych kontaktów, które zaowocują w przyszłości. Między innymi nawiązaliśmy dobre relacje z Bartoszem Markuszewskim, dyrektorem Muzeum w Brodnicy,  Eweliną Motylińska, dyrektor Gminna Biblioteka Publiczna w Brzoziu, lokalnymi regionalistami i historykami.

Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak jeszcze raz złożyć wielkie gratulacje dla Moniki Ostrowskiej, prezes Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej i Marcina Perlińskiego, dyrektora Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej oraz wielkie podziękowania dla Danuty Kędziorskiej-Cieszyńskiej, wójt gminy Brzozie za wszelką pomoc w realizacji tej inicjatywy!



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 239

  • 129
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 6
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 103
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem