ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Grafiki Mistrzów i „Zagadkowi arystokraci”!

Z życia FundacjiAktualności29 września 2023, 23:00   red. Aleksandra Soberska760 odsłon
Grafiki Mistrzów i „Zagadkowi arystokraci”!
Danuta Weber i jej „Zagadkowi arystokraci” -  fot. Aleksandra Soberska

Czas na kolejne publikacje prezentujące wydarzenia I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września 2023 r. odbywała się w pałacu Czerniejewo. Wśród wystaw była prezentowana ekspozycja malarska Danuty Weber pt. „Zagadkowi arystokraci” oraz oryginalne grafiki mistrzów Chagalla, Dali, Picasso, ze zbiorów prywatnego kolekcjonera z woj. kujawsko-pomorskiego.

„Zagadkowi arystokraci”

Jedną z wystaw – malarską – prezentowaną podczas  I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września 2023 r. odbywała się w pałacu Czerniejewo, była wystawa pt. „Zagadkowi arystokraci” autorstwa poznańskiej malarki Danuty Weber. Można ją było podziwiać w Salonie Złotym.

Danuta Weber – magister pedagogiki, studia ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była wieloletnim pedagogiem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie. Urodzona Gnieźnianka, z wyboru Poznanianka. Członkini Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Z powołania i pasji dusza artystyczna i poszukująca. Swoje inspiracje artystyczne czerpie z życia codziennego i obserwacji przyrody, ludzi, przedmiotów użytkowych.

Pierwsze rysunki i obrazy tworzyła spontanicznie, kierując się w swojej pracy malarstwem intuicyjnym. Od 2010 roku swoją twórczość malarską kształtowała i doskonaliła podczas warsztatów plastycznych w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uczestniczyła w licznych plenerach, kursach oraz zajęciach indywidualnych. Kolejnym etapem jej twórczości były i są zajęcia w Fundacji „Serdecznik” w Poznaniu, gdzie wzbogaca swój warsztat malarski o nowe techniki. We wrześniu 2018 roku w Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie „Parasolo” w Gnieźnie odbył się wernisaż prac pani Danki, ukazujący różnorodność twórczości artystki.

Obrazy D. Weber można było także obejrzeć podczas - organizowanych przez Karola Soberskiego i jego Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” - II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2021 r. w Gnieźnie i III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2022 r. w Janowcu Wielkopolskim.

W trakcie I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, D. Weber zaprezentowała ekspozycję portretów przedstawiających tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw. – Inspiracją do stworzenia cyklu portretów ziemian XIX i XX wieku związanych z okolicami Gniezna stała się moja obecność podczas I edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2019 roku w pałacu w Czerniejewie – przyznaje D. Weber.

Prawdziwa perła!

Inną niezwykłą ciekawostką Konferencji, była prawdziwa perła! Otóż dzięki prywatnym kontaktom Karola Soberskiego, pomysłodawcy i dyrektora Konferencji, jeden z prywatnych kolekcjonerów zgodził się, by na Konferencji można było zobaczyć grafiki autorstwa mistrzów sztuki. Tym samym w pałacu w Czerniejewie znalazły się oryginalne grafiki z XVIII, XIX i XX wieku. Twórcy tych grafik to pierwsza liga europejska i światowa, reprezentują kręgi artystyczne z Polski, Niemiec, Rosji, Francji i Hiszpanii. Oto oni: Bacciarelli, Andriolli, Bilińska, Chagall, Dali, Picasso.

W pałacu w Czerniejewie, 23 i 24 września - w Sali Balowej - można było zobaczyć oryginalne grafiki takich mistrzów jak:

 • Fryderyka Bacciarelli to niemiecka artystka, nadworna malarka Augusta III i Stanisława Augusta, pozostająca w cieniu swego włoskiego męża Marcello.
 • Michał Elwiro Andriolli był polskim grafikiem doby romantyzmu, znanym m.in. z ilustrowania dzieł Adama Mickiewicza.
 • Anna Bilińska była pierwszą Polką, która zdobyła międzynarodowe uznanie w świecie malarskim.
 • Marc Chagall wywodził z rodziny rosyjskich Żydów, związany był też z Francją, czołowy przedstawiciel kubizmu i internacjonalizmu.
 • Salvador Dali - jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców XX wieku, hiszpański mistrz surrealizmu.
 • Pablo Picasso to hiszpański malarz, twórca kubizmu.

Co najważniejsze: dotąd dzieła były wystawiane pojedynczo, pierwszy raz zostały ukazane publiczności w całej kolekcji!

Oprócz prelekcji i dwóch wspomnianych wystaw, uczestnicy Festiwalu mogli zwiedzić aż inne ekspozycje: starych samochodów i dorożek, która była prezentowana na zielonym zapleczu pałacu, wystawę fotograficzną Radka Jaworskiego:

I wystawę „Ołowiane znaki pieczętne”, czyli kolekcja plomb ze zbiorów Aleksandra Wielgórskiego:

Była też wystawa mieczów samurajskich (m.in. pochodzących z XVI wieku) z kolekcji śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM, które przywiozła jego żona Agnieszka Petelicka, prezes Fundacji GROM Siła i Honor.

Był też niezwykły artystyczno-edukacyjny performance pod hasłem „Świat melodii węgla i papieru”, czyli spotkanie z gościem specjalnym Piotrem Karsznią (rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, ale przede wszystkim artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”).

Tradycyjnie już Konferencji/Festiwalowi towarzyszył Kiermasz Książki i Rękodzieła Historycznego.

O wszystkich tych atrakcjach i dalszych prelekcjach już wkrótce.

Fot. A. Soberska, M. RankeJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 209

 • 165
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 41
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3