Gniezno i okolice – niewyczerpane źródło tematów historycznych

Informacje lokalneZ życia FundacjiHistoriaInformacje z powiatu gnieźnieńskiego24 listopada 2022, 19:30   red. Aleksandra Soberska698 odsłon
Gniezno i okolice – niewyczerpane źródło tematów historycznych
 fot. Karol Soberski

Dzisiaj w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – w kameralnym gronie, przy pysznym torciku i znakomitej kawie – odbyło się oficjalne podsumowanie projektu „Interaktywne Muzeum Gniezna 2022. Niepodległość na ulicach”. Gośćmi spotkania, prowadzonego przez Jarosława Mikołajczyka, byli współpracujący z Muzeum regionaliści, którzy współtworzyli projekt: Dawid Jung i Karol Soberski.

Dzisiejszej spotkanie w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, adresowane do regionalistów, miłośników Gniezna i okolic, niezależnie od wieku i profesji, zgromadziło kameralne grono pasjonatów lokalnej historii.

Przedsięwzięcie – realizowany w ramach projektu „Interaktywne Muzeum Gniezna 2022. Niepodległość na ulicach”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej" oraz dzięki wsparciu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie – podsumował Jarosław Mikołajczyk. Omówił punkty przedsięwzięcia, cele które towarzyszyły projektowi oraz plany na przyszłość.

Następnie głos zabrali obecni na spotkani regionaliści. O kłeckich Karaimach i sensacyjnych odkryciach dokonanych przy okazji tego tematu mówił Dawid Jung. Z kolei Karol Soberski opowiedział o arcydziełach z kolekcji rodu Skórzewskich z Czerniejewa, o unikatowych dokumentach związanych z tymi skarbami które zostały odkryte w niemieckich archiwach a także o ukrywaniu zgromadzonych w czerniejewskim pałacu dzieł sztuki.

W dyskusji, która później trwała, poruszono wiele ciekawych tematów związanych z dziejami Gniezna, jak i okolic. Na koniec J. Mikołajczyk zaprezentował premierowy odcinek słuchowiska, fabularyzowanego reportażu historycznego pt. „Miasteczko” zrealizowanego w ramach projektu. Inspiracją do stworzenia reportażu były wspomnienia rodziny Bauerów z Gniezna. Stąd też w spotkaniu wzięła udział pani Anna Wysocka - wnuczka Jana Bauera.

Blisko dwugodzinne spotkanie pokazało, że Gniezno i okolice to niewyczerpane źródło niezwykłych, często unikatowych tematów historycznych, czekających na odkrycie.


Fot. K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 138

 • 75
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 15
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 48
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3