Dzisiaj w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – w kameralnym gronie, przy pysznym torciku i znakomitej kawie – odbyło się oficjalne podsumowanie projektu „Interaktywne Muzeum Gniezna 2022. Niepodległość na ulicach”. Gośćmi spotkania, prowadzonego przez Jarosława Mikołajczyka, byli współpracujący z Muzeum regionaliści, którzy współtworzyli projekt: Dawid Jung i Karol Soberski.
Dzisiejszej spotkanie w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, adresowane do regionalistów, miłośników Gniezna i okolic, niezależnie od wieku i profesji, zgromadziło kameralne grono pasjonatów lokalnej historii.
Przedsięwzięcie – realizowany w ramach projektu „Interaktywne Muzeum Gniezna 2022. Niepodległość na ulicach”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej" oraz dzięki wsparciu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie – podsumował Jarosław Mikołajczyk. Omówił punkty przedsięwzięcia, cele które towarzyszyły projektowi oraz plany na przyszłość.
Następnie głos zabrali obecni na spotkani regionaliści. O kłeckich Karaimach i sensacyjnych odkryciach dokonanych przy okazji tego tematu mówił Dawid Jung. Z kolei Karol Soberski opowiedział o arcydziełach z kolekcji rodu Skórzewskich z Czerniejewa, o unikatowych dokumentach związanych z tymi skarbami które zostały odkryte w niemieckich archiwach a także o ukrywaniu zgromadzonych w czerniejewskim pałacu dzieł sztuki.
W dyskusji, która później trwała, poruszono wiele ciekawych tematów związanych z dziejami Gniezna, jak i okolic. Na koniec J. Mikołajczyk zaprezentował premierowy odcinek słuchowiska, fabularyzowanego reportażu historycznego pt. „Miasteczko” zrealizowanego w ramach projektu. Inspiracją do stworzenia reportażu były wspomnienia rodziny Bauerów z Gniezna. Stąd też w spotkaniu wzięła udział pani Anna Wysocka - wnuczka Jana Bauera.
Blisko dwugodzinne spotkanie pokazało, że Gniezno i okolice to niewyczerpane źródło niezwykłych, często unikatowych tematów historycznych, czekających na odkrycie.
Fot. K. Soberski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!