- Gmina Gniezno od roku prowadziła działania związane z wprowadzeniem zmian w organizacji publicznego transportu zbiorowego. Było to spowodowane licznymi uwagami zgłaszanymi na zebraniach wiejskich jak i bezpośrednio do urzędu gminy. Korzystający z komunikacji podnosili w szczególności dwa problemy: bardzo drogie bilety, których cena wynosiła dla większości miejscowości od 7,50 do 9,50 zł (wyjątek Osiniec 5,00 zł) oraz jakość świadczonych usług przez Gnieźnieńskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej. Ponadto wielu mieszkańców wnioskowało o możliwość dojazdu do miasta i utworzenie nowych tras - mówi wójt gminy Maria Suplicka.
Gmina Gniezno otrzyma dopłatę w 2023 r. do zadań w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w ramach Funduszu rozwoju przewozów w kwocie ponad 800 tys. zł.
Do końca grudnia 2022 r. usługi transportowe prowadzi trzech przewoźników: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. i Gnieźnieńskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. w Gnieźnie obie firmy świadczące ogólnodostępne usługi transportowe oraz Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Usługowe „Joanna” Zbigniew Brzuszkiewicz z Gniezna świadcząca dowozy zamknięte dla dzieci do gminnych szkół publicznych.
Funkcjonujące obecnie na terenie Gminy Gniezno linie MPK będą kursować od stycznia 2023 r. bez zmian. Oznacza to, że kursy do Pyszczynek i Zdziechowa – linia nr 10, Pyszczyn i Krzyszczewo nr 11 (z obecnymi ograniczeniami związanymi z budową drogi w Krzyszczewie), Piekary i Obora nr 12, Wełnica i Jankówko nr 13, 15, Skiereszewo nr 7, 8, 16 oraz Osiniec nr 4 pozostają bez zmian.
Wnioski zbiorowe mieszkańców Zdziechowy dotyczące kursowania autobusów MPK w soboty są przedmiotem negocjacji z tym przewoźnikiem.
Gmina Gniezno na mocy uchwały podjętej przez Radę Gminy podpisała umowę z nowym przewoźnikiem Euromatpol Sp. z o.o. z Budzisławia Kościelnego znanym na rynku lokalnym świadczącym usługi na linii m.in. do Powidza i Witkowa.
Od 2 stycznia 2023 r. wprowadza się następujące zmiany w organizacji publicznego transportu zbiorowego realizowanego przez Spółkę Euromatpol na terenie Gminy Gniezno:
Wnioski dotyczące trasy autobusu w m. Dalki przy os. Skalnym, Cienistym, Warzywnym, Wichrowym, Ogrodowym – przebudowaną drogą gminną zostały uwzględnione w nowej siatce połączeń. Uwagi mieszkańców Osińca Al. Pierwszej i Al. Jedenastej zostaną uwzględnione przy planowanej pierwszej korekcie rozkładu jazdy najprawdopodobniej po pierwszych tygodniach funkcjonowania transportu.
Dowozy dzieci do szkól gminnych będą prowadzone przez Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Usługowe „Joanna” Zbigniew Brzuszkiewicz z Gniezna. Od stycznia 2023 r. następują zmiany w zakresie tych dowozów:
- Zmiany w transporcie publicznym zostały przygotowane z myślą o mieszkańcach gminy i ich potrzebach przewozowych. Nowy system transportu publicznego wprowadzamy pilotażowo i mamy świadomość, że być może będzie potrzebował pewnych korekt w trakcie realizacji. Korzystanie z poszczególnych linii będzie na bieżąco analizowane i uwzględniane będą sugestie podróżnych oczywiście w realnym zakresie, w miarę możliwości finansowych. Zmiany godzin odjazdu autobusów nie zawsze są możliwe do zrealizowania, z uwagi na konstrukcje rozkładów jazdy. Zachęcamy gorąco do korzystania z linii komunikacji zbiorowych. Liczymy, że wzrost podróżnych winien wynosić w pierwszym okresie funkcjonowania ok 30% - dodaje wójt Gminy Gniezno Maria Suplicka.
Szczegółowy rozkład jazdy zostanie opublikowany po 27 grudnia 2022 r. Gmina Gniezno będzie na bieżąco informować o kolejnych rozwiązaniach w funkcjonowaniu transportu publicznego.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!