ReklamaA1ReklamaA1-2

Ginące perły. Polskie jeziora w niebezpieczeństwie

AktualnościPrzyrodaArtykuł promocyjny12 czerwca 2024, 18:00   red. - inf. prasowa551 odsłon
Ginące perły. Polskie jeziora w niebezpieczeństwie
 fot. nadesłane

Wyobraź sobie piękne polskie jezioro, nad którym relaksujesz się w cieniu drzew, podczas gdy miękkie fale pieszczą brzeg. Ale co, jeśli to jezioro zaczyna znikać na twoich oczach?

Niestety, jest to rzeczywistość dla wielu jezior w Polsce. Ze względu na zmiany klimatyczne i inne czynniki, zbiorniki wodne w kraju szybko wysychają. Jest to szczególnie widoczne w okresach suszy, kiedy jeziora zamieniają się w pozbawione życia akweny.

Popularność wypoczynku nad wodą

Tradycyjnie polskie jeziora są jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w kraju, a miliony Polaków odwiedzają te akweny każdego roku. Brak ciepłego morza z nawiązką rekompensuje możliwość kąpieli w jeziorach, z których wiele wyposażonych jest w wygodne, nowoczesne plaże.

Na takich wakacjach człowiek szybko zapomina o swoich problemach i odrywa się od gadżetów. W końcu nawet jeśli zaoferuje mu się szybką kasę za rejestrację w kasynie online lub inną ciekawą rozrywkę, to wszystko może poczekać do powrotu do domu. Nic więc dziwnego, że taki wypoczynek nad wodą jest bardzo chętnie wybierany przez osoby w każdym wieku.

Polskie jeziora znikają na naszych oczach

Pojezierze Gnieźnieńskie było niegdyś domem dla wielu pięknych jezior. Jednak w ciągu ostatnich ośmiu dekad górnictwo doprowadziło do poważnej degradacji zasobów wodnych na tym obszarze.

Górnictwo doprowadziło do osuszenia wód powierzchniowych i gruntowych, a także bagien i torfowisk, które odgrywały ważną rolę w magazynowaniu wody. W rezultacie jeziora na tym obszarze szybko wysychają.

Niestety, nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie sytuacja miała ulec poprawie. Oczekuje się, że zmiany klimatyczne jeszcze bardziej zmniejszą opady deszczu na tym obszarze. Teraz pozostaje mieć nadzieję na cud i ulewne deszcze, które będą w stanie uzupełnić zapasy wody w jeziorach Pojezierza Gnieźnieńskiego. Eksperci ostrzegają jednak, że bez pilnych działań mających na celu oszczędzanie wody i odbudowę ekosystemu tego obszaru, zbiorniki mogą całkowicie zniknąć.

Sytuacja jest szczególnie niepokojąca w Wielkopolsce, gdzie wiele jezior, niegdyś uważanych za najczystsze i najbardziej atrakcyjne turystycznie, jest obecnie zagrożonych zniknięciem. Niskie opady, rosnące temperatury, susze i małe zlewnie sprawiają, że zbiorniki wodne są szczególnie wrażliwe.

Organizacje ekologiczne i agencje rządowe biją na alarm, ostrzegając przed katastrofalnymi konsekwencjami wysychania jezior. Oprócz utraty naturalnego piękna, może to również wpłynąć na turystykę, gospodarkę i jakość życia lokalnych mieszkańców.

Jeziora położone w małych zlewniach lub w ich pobliżu są szczególnie narażone na wysychanie. Dzieje się tak, ponieważ mają one ograniczony dopływ wody i są bardziej zależne od opadów. Na przykład jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego położone w dorzeczu Noteci-Zahodniej cierpią z powodu tego problemu. Jeziora Niedzengel, Orchowskie i Skubarczewskie stały się bardzo płytkie lub nawet całkowicie zanikły.

Na niektórych obszarach Polski wysychanie zbiorników wodnych jest pogłębiane przez działalność człowieka. Na przykład w Wielkopolsce intensywne wydobycie doprowadziło do powstania zapadlisk depresyjnych, które dodatkowo obniżyły poziom wód gruntowych i powierzchniowych.

Ekolodzy i agencje rządowe wzywają do podjęcia pilnych działań w celu ratowania polskich jezior. Obejmuje to inwestowanie w ochronę wód, ponowne zalesianie i podejmowanie działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu. Przyszłość tych pięknych zbiorników wodnych zależy od działań podjętych już dziś.

Co ciekawe, niektórzy naukowcy uważają, że proces globalnego ocieplenia wkrótce się zakończy (według ocen planety). I tak, eksperci z Państwowego Instytutu Geologicznego uważają, że globalne ocieplenie osiągnie swój szczyt pod koniec stulecia, po czym rozpocznie się kolejny okres ochłodzenia.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 97

 • 33
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 12
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 52
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2