ReklamaA1-2

Fundacja Historyczna uczestniczyła w Regionalnym Forum Historycznym w Wałczu

Z życia FundacjiHistoria4 czerwca 2023, 18:45   red. Aleksandra Soberska1327 odsłon0 Komentarzy
Fundacja Historyczna uczestniczyła w Regionalnym Forum Historycznym w Wałczu
 fot. Magdalena Netter

Z okazji 720. rocznicy lokacji miasta Wałcz, Muzeum Ziemi Wałeckiej zorganizowało dzisiaj Regionalne Forum Historyczne, które odbywało się od 7 maja do dzisiaj. W ramach Forum odbyło się siedem prelekcji. Dzisiaj, na zakończenie, uczestnicy Forum mogli wysłuchać trzech prelekcji. W dzisiejszym Regionalnym Forum Historycznym wzięła udział także przedstawicielka Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Magdalena Netter, członkini Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” wzięła dzisiaj udział w Regionalnym Forum Historycznym w Wałczu, które zostało zorganizowane przez tamtejsze Muzeum Ziemi Wałeckiej. Okazją było 720. rocznica lokacji miasta.

Dzisiejsze wykłady, to już trzecia i ostatnia odsłona Forum. Dwie wcześniejsze odbyły się 7 i 14 maja. Na niedzielne południe, w ramach obchodów 720-lecia Wałcza, organizatorzy zaprosili na prelekcje znawców lokalnej historii: Jarosława Leszczełowskiego, Piotra Wojtanka i Jarosława Ciechanowicza.

Jarosław Leszczełowski przedstawił prelekcję pod tytułem „Golczowie ziemi wałeckiej”. Z kolei wykład zatytułowany „...gdy jidysz słychać było nad Raduniem” zaprezentował Piotr Wojtanek. Na koniec Jarosław Ciechanowicz omówił temat który brzmiał „Niemieckie pomniki pierwszowojenne na terenie powiatu wałeckiego”.

- Jak podkreślają organizatorzy, ideą wydarzenia jest propagowanie lokalnej historii w związku z 720. rocznicą nadania praw miejskich miastu Wałcz - mówi Magdalena Netter, członkini Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. - Mój przyjazd na Forum miał związek zarówno z popularyzacją działań naszej Fundacji, co czyniłam w kuluarowych rozmowach, promocją wrześniowej I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, którą organizuje nasza Fundacja, jak również z wymianą doświadczeń. Nie ma bowiem lepszej okazji niż takie spotkania, by zobaczyć jak w innych regionach promowane jest lokalne dziedzictwo – dodaje.


Fot. M. NetterJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 121

 • 64
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 11
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 46
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2