ReklamaA1

Fundacja Historyczna przygotowuje kolejny odcinek Drogi św. Jakuba

Z życia FundacjiAktualnościAtrakcje turystyczneInformacje z powiatu gnieźnieńskiego18 lipca 2024, 21:00   red. Karol Soberski1620 odsłon1 Komentarzy
Fundacja Historyczna przygotowuje kolejny odcinek Drogi św. Jakuba
Członkowie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” przed kościołem w Gąsawie. Od lewej: Jarosław Pietrzak, Karol Soberski i Włodzimierz Biront - fot. Włodzimierz Biront

Przedstawiciele Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna udali się dzisiaj na rekonesans na teren pogranicza Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego, by wytyczyć w przyszłości kolejny odcinek Drogi św. Jakuba, który połączyłby Łabiszyn, Barcin i Pakość z Modliszewkiem i Gnieznem. Ten odcinek (lub dwa odcinki) Drogi św. Jakub wiódłby przez gminy powiatów żnińskiego i gnieźnieńskiego oraz przez fragment powiatu mogileńskiego. Inicjatorem dzisiejszego wyjazdu i rozpoczęcia prac na tymi odcinkami jest ks. Andrzej Januchowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Modliszewku. Nowe odcinki to także nowa trasa turystyczna łącząca powiat żniński i gnieźnieński!

Trochę historii...

Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela.

W roku 2004 rozpoczęto w Polsce wytyczanie i znakowanie pierwszych odcinków Drogi św. Jakuba, jako części europejskiej sieci Camino de Santago. Dziś przez nasz kraj prowadzi już blisko 6 tysięcy kilometrów szlaków oznakowanych symbolem muszli. Dzięki nim można przejść także z Litwy, Rosji, Ukrainy i Słowacji do Niemiec i Czech – czytamy na stronie camino.net.pl.

Jak przebiega Droga św. Jakuba?

W naszym regionie, czyli w Wielkopolsce i Kujawsko-Pomorskim, istnieje kilka odcinków Drogi Św. Jakuba. Prowadzą one m.in., z Bydgoszczy przez Brzozę, dalej Łabiszyn. Barcin, Pakość do Mogilna. Tam się rozgałęzia i jeden odcinek kieruje nas do Strzelna i dalej do Kruszwicy, a drugi w kierunku Trzemeszna i dalej Gniezna.

Z Gniezna kolejny odcinek wiedzie przez okolice Jeziora Lednickiego, dalej przez Głębokie, Turostowo aż do sanktuarium maryjnego w Dąbrówce Kościelnej. Stamtąd zaś do Murowanej Gośliny, gdzie następuje kolejne rozgałęzienie: jedna droga wiedzie do Poznania, a druga w kierunku Obornik i dalej przez Wronki, Sieraków do Międzyrzecza.  Z tej miejscowości powiedzie nas do granicy polsko-niemieckiej.

Nowe odcinki

Jak więc łatwo zauważyć, Droga św. Jakuba nie jest obecna na odcinku między Łabiszynem, Barcinem i Pakością a Dąbrową, Gąsawą, Gościeszynem i Modliszewkiem, gdzie znajduje się kościół pw. św. Jakuba Apostoła, i dalej do Gniezna.

Z tego też względu, kilka tygodni temu podczas rozmowy ks. Andrzeja Januchowskiego, proboszcza parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Modliszewku z Karolem Soberskim, prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, narodził się pomysł, by wytyczyć jeden (lub ewentualnie dwa) nowe odcinki Drogi św. Jakuba.

W tym celu dzisiaj, przedstawiciele Fundacji Historycznej w składzie: Karol Soberski, Włodzimierz Biront i Jarosław Pietrzak oraz ks. Andrzej Januchowski, udali się na rekonesans na teren pogranicza Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego, by wytyczyć w przyszłości kolejny odcinek Drogi św. Jakuba, który połączyłby Łabiszyn, Barcin i Pakość z Modliszewkiem i Gnieznem.

Jak powiedzie nowa trasa?

Z Modliszewka udaliśmy się do Gościeszyna w gminie Rogowo, do Sanktuarium Matki Bożej Gościeszyńskiej, gdzie spotkaliśmy się z proboszczem ks. Henrykiem Sawińskim.

Z Gościeszyna pojechaliśmy do Ryszewka (gmina Rogowo), do kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Tam również odbyliśmy rozmowę z proboszczem, ks. Ryszardem Zwolanem.

Z Ryszewka droga powiodła nas do Niestronna (gmina Mogilno), do tamtejszego pięknego, drewnianego kościoła pw. św. Michała Archanioła.

Kolejnym przystankiem na trasie był Parlin (gmina Dąbrowa) i tamtejszy – także drewniany kościół – pw. św. Wawrzyńca. Stamtąd udaliśmy się do Dąbrowy, gdzie zatrzymaliśmy się przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Z Dąbrowy pojechaliśmy do Szczepanowa, a stamtąd skierowaliśmy się na Gąsawę, przejeżdżając przez piękne historycznie, krajobrazowo i przyrodniczo tereny Pałuk.

W Gąsawie zatrzymaliśmy się przy kościele pw. św. Mikołaja, wyjątkowo urokliwej świątyni, z przepięknymi i unikatowymi polichromiami.

Stamtąd ruszyliśmy w drogę powrotną, przejeżdżając przez: Marcinkowo Górne, Złotniki i Grochowiska Szlacheckie i docierając – po kilkugodzinnej wyprawie – do Modliszewka.

Wspomniane kościoły i miejscowości, jak również leżące w ich pobliżu atrakcje turystyczne, przyrodnicze czy historyczne, znajdą się na projektowanych – ostatecznie ustaliliśmy, że dwóch – odcinkach Drogi św. Jakuba. Dodatkowo na jednym z tych odcinków znajdzie się również Mielno, Recz, Rzym, Rogowo oraz Lubcz.

– Teraz czekają nas prace nad mapami, nad wytyczeniem szczegółowych tras poszczególnych odcinków Drogi św. Jakuba, z uwzględnieniem najciekawszych atrakcji turystycznych i przyrodniczych, które mógłby pielgrzym po drodze zobaczyć – mówi K. Soberski.

O dalszych pracach nad wspomnianymi odcinkami Drogi św. Jakuba poinformujemy już wkrótce.


Fot. W. Biront (35x), K. Soberski (13x)



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 193

  • 159
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 34
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem