Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” podsumowała letni sezon swojej działalność. Uczyniła to w sposób wyjątkowy, poprzez niecodzienną akcję, która odbyła się w sobotnie popołudnie w Modliszewku. Całość zakończył grill w trakcie którego omówiono plany na najbliższe kilka miesięcy i powitano kilka nowych osób, które przystąpiły do Fundacji. Zapowiada się kolejny ciekawy czas w życiu i działalności Fundacji Historycznej.
Sobotnie popołudnie przejdzie do historii działalności Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, ponieważ takiego zakończenia letniego sezonu jeszcze nie było. Otóż Fundacja - która od pewnego czasu współpracuje z parafią pw. św. Jakuba Apostoła w Modliszewku - pomogła w uporządkowaniu ogrodu plebańskiego liczącego już blisko 100 lat.
Na prośbę proboszcza ks. Andrzeja Januchowskiego, członkowie Fundacji uporządkowali alejki w ogrodzie, obcięli krzewy i drzewa, wycięli chaszcze, wykopali korzenie od dawniej wyciętych drzew, uporządkowali z kamieni i wyrównali spory fragment ogrodu, a także posprzątali i wygrabili cały teren ogrodu. Ponadto uporządkowali wiatę znajdującą się w ogrodzie.
Po kilku godzinach pracy, gdy na na niebie pojawił się już księżyc, członkowie Fundacji zasiedli przy stołach i rozpoczęła się wspólna biesiada. Na stole pojawiły się kiełbaski z grilla, kaszanka z cebulką, sałatki, surówki, ogórki, papryka, różnego rodzaju sery oraz słodkie wypieki. Do tego oczywiście pyszna kawa i herbata.
Spotkanie otworzył Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który podziękował za pomoc i zaangażowanie przy organizacji V Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który we wrześniu odbył się w Modliszewku.
Podziękował również delegacji Fundacji za udział w Wyszonkach Kościelnych na Podlasiu w uroczystości pogrzebowej żołnierza polskiego z 32. Dywizjonu Pancernego z Grajewa, który poległ we wrześniu 1939 roku. Pancerniak zginął podczas walk z niemcami w okolicach Szepietowa, a jego szczątki odnalezione zostały w kwietniu 2024 roku dzięki poszukiwaniom prowadzonym przez Stowarzyszenie „Wizna 1939”.
Nie zabrakło też słów podziękowania za udział przedstawicieli Fundacji we wrześniowym zlocie detektorystów w miejscowości Płowce w gminie Radziejów, miejscowości słynnej z historycznej bitwy i zwycięstwa króla Władysława Łokietka nad Zakonem Krzyżackim.
Po podziękowaniach, przyszedł czas na plany na najbliższe miesiące. Maciej Ranke, wiceprezes Fundacji poinformował, że Fundacja otrzymała dwa pozwolenia - o które wnioskowała - od Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków na poszukiwania na działkach na terenie gminy Mieleszyn i Kiszkowo. – Wkrótce członkowie Fundacji, którzy będą zainteresowanie udziałem w tych poszukiwaniach, zostaną poinformowani o szczegółach – zaznacza M Ranke.
Z kolei K. Soberski zaznaczył, że w drugiej połowie listopada Fundacja rozpoczyna projekt pod hasłem „Podziemia Historii”, który będzie realizowany w podziemiach kościoła w Modliszewku. – Projekt będzie polegał na comiesięcznych spotkaniach z ciekawymi ludźmi, które bedą się odbywać w piątki, wieczorem. Każde spotkanie to dwie godzinne prelekcje przy kawie i słodkościach – mówi K. Soberski. – Na te nocne spotkania będziemy zapraszać pisarzy, podróżników, odkrywców, czy też aktorów. Zapowiadają się fantastyczne noce pełne niezwykłych opowieści, prelekcji, dyskusji, rozmów i spotkań… z duchami! – dodaje.
W trakcie dyskusji, padły także informacje o przyszłorocznym VI Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”, I Festiwalu o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury” oraz o aktualnym stanie rozmów z gminą Mieleszyn w temacie siedziby Fundacji i Muzeum, które ma się znajdować w Mielnie.
– Oprócz tych wydarzeń, planujemy jeszcze kilka innych historyczno-literacko turystycznych przedsięwzięć o których będziemy na bieżąco informowali – zaznaczył K. Soberski.
Podczas sobotniego, wieczornego grilla, poinformowano też, że w ostatnich tygodniach do Fundacji przyjęte zostały trzy osoby, a kolejne czekają na rozpatrzenie ich wniosków.
Później przyszedł czas na indywidualne rozmowy, propozycje co jeszcze można w tym roku zrobić a także na wspomnienia odbytych już, tegorocznych przedsięwzięć.
Kilkugodzinne spotkanie przy grillu i przy pełni księżyca, było tak fantastyczne, że nawet się nie spostrzegliśmy, gdy okazało się, iż jest już bardzo późno i czas na powrót do domu.
Jesienny, fundacyjny grill był niezapomnianym spotkaniem! Wkrótce kolejne nasze przedsięwzięcia o których będziemy informować.
Osoby chcące działać pod względem historycznym i turystycznym na rzecz naszego regionu i chcące przystąpić do naszej Fundacji prosimy o kontakt na maila: fundacjahistoryczna@post.pl
Więcej o Fundacji na stronie: www.fundacjahistoryczna.pl
Fot. W. Biront, K. Soberski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!