ReklamaA1ReklamaA1-2

Fundacja Historyczna oddała hołd 11 Polakom zamordowanym w Jedwabnem!

Z życia FundacjiHistoria6 maja 2023, 14:30   red. Karol Soberski1918 odsłon
Fundacja Historyczna oddała hołd 11 Polakom zamordowanym w Jedwabnem!
 fot. Piotr Karsznia

Dzisiaj w w Burzynie (gmina Jedwabne) niedaleko Łomży odbyła się doniosła uroczystości godnego pochówku doczesnych szczątków 11 polskich ofiar niemieckiego nazistowskiego reżimu totalitarnego bestialsko zamordowanych w lesie przestrzelskim w 1941 r. w Jedwabnem. W uroczystości, w imieniu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, wzięła udział Magdalena Netter.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się mszą świętą pogrzebową w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Burzynie po czym nastąpiło przejście w kondukcie żałobnym na miejscowy cmentarz i złożenie do grobu ekshumowanych szczątków ofiar. Tym samym po wielu latach spoczęli oni w uświęconej ziemi.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że kryptę w które spoczęły szczątki 11 ofiar, przegotowali – za zgodą proboszcza miejscowej parafii – i wymurowali członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Obok krypty stanął też krzyż.

Pochowane dzisiaj osoby, to 11 polskich ofiar niemieckiego nazistowskiego reżimu totalitarnego bestialsko zamordowanych w lesie przestrzelskim w 1941 r.  w Jedwabnem. Szczątki ofiar zostały odnalezione i ekshumowane 15 października 2022 r. przez Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

Uroczystość odbyła się w Burzynie, ponieważ większość pomordowanych pochodziła z dawnej parafii w Burzynie – mówi Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”. – Polacy zostali pomordowani przez niemieckich żandarmów w Jedwabnym, a dokładnie skatowani w Jedwabnem i zamordowani w lesie przestrzelskim koło Jedwabnego – dodaje Marcin Sochoń, wiceprezes i rzecznik prasowy Stowarzyszenia „Wizna 1939”.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział miłośnicy z historii z całej Polski, ci, którym na sercu leży historia Polski, historia regionu i ci, którzy chcieli pożegnać naszych rodaków. Ale złożenie doczesnych szczątków 11 ofiar niemieckiego reżimu totalitarnego niesie ze sobą także pewne przesłanie. – Chcemy, aby ta prawda o Niemcach mordujących Polaków w Jedwabnem poszła w świat. Taka jest bowiem prawda i na to są dowody. Zostali Polacy odnalezieni, została przeprowadzona ekshumacja i są na to dowody – podkreślają członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939”.

Hołd Polakom pomordowanym przez Niemców, oddała dzisiaj w Burzynie także Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, którą podczas uroczystości reprezentowała Magdalena Netter, członkini Fundacji. W imieniu Fundacji złożyła kwiaty i oddała hołd zamordowanym Polakom.

Organizatorem sobotnich uroczystości byli: Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

Po dzisiejszej uroczystości, przedstawicielka Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” wraz z członkami Stowarzyszenia „Wizna 1939” i ekipą programu TVP, red. Adama Sikorskiego „Było.. nie minęło” udała się do lasu przestrzelskiego, do miejsca, gdzie 11 Polaków zostało zamordowanych.


Fot. (33x) M. Netter, (3x) P. KarszniaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 175

 • 43
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 14
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 118
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3