Fundacja Historyczna nawiązała współpracę z Muzeum w Szubinie!

Z życia FundacjiAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego15 września 2022, 9:00   red. Aleksandra Soberska1190 odsłon
Fundacja Historyczna nawiązała współpracę z Muzeum w Szubinie!
Dr Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum i Karol Soberski, prezes Fundacji -  fot. Aleksandra Soberska

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna nawiązała współpracę z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna. Współpraca, której pierwsze efekty będą już widoczne na rozpoczynającym się 23 września III Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”, w przyszłości zaowocuje kilkoma wspólnymi przedsięwzięciami, takimi jak spotkania autorskie czy konferencje naukowe w Szubinie.

Wczoraj w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie odbyło się spotkanie dyrektor Muzeum, dr Kamili Czechowskiej z przedstawicielami Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna w osobach Karola Soberskiego, prezesa Fundacji i Aleksandry Soberskiej, członka Zarządu Fundacji.

Celem spotkania było nawiązanie szerokiej współpracy obu podmiotów na polu historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem tematów związanych z ziemiaństwem w Wielkopolsce i na Pałukach. W trakcie rozmów padły m.in. propozycje, by w przyszłym roku zorganizować w szubińskim muzeum spotkanie autorskie poświęcone tematyce ziemiaństwa, a także konferencję naukową związana z szeroko pojętym tematem ziemiaństwa.

Ale pierwsze efekty współpracy będą już widoczne na rozpoczynającym się 23 września III Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” w Janowcu Wielkopolskim. Podczas tego wydarzenia, organizowanego przez Fundację Historyczną, jedną z prelegentek będzie dr Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna. Jej wykładu pt. „Pielęgnowanie pamięci przez organizacje weteranów Powstania Wielkopolskiego w północno-wschodniej Wielkopolsce w latach 1920-1939” będzie można wysłuchać w sobotę, 24 września o
godz. 11.00 w wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim.

Podczas rozmów pojawiły się także inne pomysły na wspólne projekty, ale o szczegółach będziemy informowali wkrótce.

Na zakończenie wczorajszego spotkania przedstawiciele Fundacji Historycznej mieli okazję – w towarzystwie dyrektor Muzeum – zwiedzić placówkę, zobaczyć piękną aulę Muzeum oraz zapoznać się z jej dorobkiem (o bogatych zbiorach szubińskiego Muzeum już wkrótce na naszym portalu).

O Muzeum...

Początki gromadzenia pamiątek historycznych w Szubinie mają swoje korzenie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W czasie wojny bezcenne dokumenty, fotografie i inne przedmioty związane z Ziemią Szubińską przechowywali tutejsi harcerze z Szarych Szeregów. W 1965 roku powstała Izba Pamięci Narodowej, która działała przy Domu Harcerza w Szubinie. Czynny był także Gabinet Historyczny Bydgoskiej Chorągwi ZHP.

Od 1993 roku działa Muzeum Ziemi Szubińskiej, które przejęło tradycje i zbiory Izby Pamięci Narodowej. Zostało ono utworzone uchwałą Rady Miejskiej w Szubinie i ma charakter muzeum komunalnego. Do połowy 2000 roku Muzeum mieściło się w Domu Harcerza przy ul. Winnicy w Szubinie

Obecnie placówka funkcjonuje w nowej siedzibie, historycznym budynku Domu Polskiego, który zbudowany został w 1912 roku z funduszy społeczeństwa polskiego. Założycielem muzeum i pierwszym kustoszem był Zenon Erdmann (1918-2002). Od 2003 r. muzeum nosi imię Zenona Erdmanna.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 327

 • 255
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 9
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 63
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3
ReklamaA3