Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno, Mecenas Festiwalu i Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” byli dzisiaj gośćmi konferencji prasowej w Urzędzie Gminy Gniezno, podczas której zaprosili mieszkańców gminy, jak i całego regionu na V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Tegoroczna edycja odbędzie się od 13 do 15 września w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku (gmina Gniezna). Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło„Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”. Prelegentami podczas Festiwalu będą znani i doceniani w Polsce historycy, pisarze, archiwiści, muzealnicy, podróżnicy, regionaliści, dziennikarze i odkrywcy.
- Ideą Festiwalu jest promocja walorów historyczno-turystycznych gminy Gniezno i szerzej powiatu gnieźnieńskiego, poprzez sekrety ludzi, miejsc i wydarzeń tego regionu związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem - zaczęła spotkanie z dziennikarzami wójt Maria Suplicka. - Festiwal organizowany w tym roku w Modliszewku na terenie gminy Gniezno, jest naturalną kontynuacją działań promujących walory turystyczne i historyczne gminy Gniezno, które zostały zapoczątkowane w marcu tego roku poprzez wydanie przewodnika po gminie Gniezno zatytułowanego „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”, której autorem jest obecny tutaj pan Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć, pomysłodawca Festiwalu - dodaje.
Jak podkreśla wójt gminy Gniezno, jest to już czwarta edycja Festiwalu, który na dobre wpisał się w kalendarz wydarzeń historyczno-turystycznych Wielkopolski i Polski. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że tegoroczna edycja tego prestiżowego wydarzenia odbywa się na terenie nasze gminy - podkreśla M. Suplicka.
Następnie głos zabrał Karol Soberski, pomysłodawca i główny organizator Festiwalu. - Chcemy pokazać, że gmina Gniezno i szerzej powiat gnieźnieński, to nie tylko Szlak Piastowski, początki państwa polskiego czy Powstanie Wielkopolskie, ale również ciekawe zabytki, miejsca czy historie związane z I i II wojną światową, to wspaniałe pałace i dwory, to ziemiaństwo XIX i pierwszych dekad XX wieku, to niezwykłe zabytki techniki, to zapomniani ludzie i miejsca z nimi związane. I przez Festiwal chcemy promować takie atrakcje turystyczne naszego regionu - zaznacza K. Soberski.
Jak podkreśla prezes Fundacji, w programie tegorocznego Festiwalu zaplanowano kilkanaście prelekcji, które wygłoszą znani i doceniani w Polsce historycy, pisarze, archiwiści, muzealnicy, podróżnicy, regionaliści, dziennikarze i odkrywcy. - Z doświadczenia czterech poprzednich edycji wiemy, że za tymi prelegentami, do gminy Gniezno i powiatu gnieźnieńskiego przyjadą turyści z różnych stron Polski, ale też z zagranicy, którym będziemy mogli zaprezentować walory naszego regionu - dodaje.
- Podczas tegorocznego Festiwalu będziemy przez dwa dni będziemy rozmawiać o pałacach i dworach, skarbach i dziełach sztuki, które z tych rezydencji zniknęły po 1945 roku. Będzie mowa o losach zabytków gromadzonych w muzeach, po których wszelki ślad ginie we wrześniu 1939 roku. Prelegenci poruszą temat dzieł sztuki, które przez wieki kolekcjonowali polscy i niemieccy właściciele ziemscy, a które były w różnych miejscach ukrywane. Zastanowimy się również jaki los spotkał zbiory wielkich, ale też tych mniejszych, przedwojennych kolekcjonerów dzieł sztuki. Porozmawiamy także o osobach, które w ostatnich latach uczestniczyły w odkrywaniu zaginionych kilkadziesiąt lat temu zabytków - przybliża K. Soberski tematykę Festiwalu.
Wrześniowe wydarzenie (14 i 15 września) jest kontynuacją czterech poprzednich Festiwali, które odbywały się w 2019 roku w Czerniejewie, 2021 roku w Gnieźnie, 2022 roku w Janowcu Wielkopolskim i w 2023 roku w Czerniejewie.
Wszelkie informacje o Festiwal są dostępne na stronach: pojezierze24.pl, fundacjahistoryczna.pl i soberski.pl
Informujemy, że Komitet Organizacyjny Konferencji zdecydował, że ceny wejściówek w przedsprzedaży będą wyglądać następująco:
Natomiast w dniach Konferencji, 14 i 15 września wejściówki będą w następujących cenach:
Wejściówki na Konferencję można nabywać - w przedsprzedaży: poprzez formularz dostępny tutaj
Ilość miejsc ograniczona!!!
WAŻNE: - dzieci do lat 7 – wejście bezpłatne
UWAGA! Wejściówki niewykorzystane nie podlegają możliwości zwrotu!
Fot. A. Soberska
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!