ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Fantastyczna wystawa! Unikatowe eksponaty Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812”!

Z życia FundacjiAktualności27 lipca 2021, 9:45   red. Arkadiusz Gaca2579 odsłon
Fantastyczna wystawa! Unikatowe eksponaty Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812”!
 fot. Włodzimierz Biront

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się – podczas tegorocznej II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – wystawa Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w Olszowie koło Kępna. Eksponaty – w tym wiele bezcennych unikatów – które zostały zaprezentowane w Galerii eSTeDe przez dyrektora Muzeum Piotra Kowalewskiego, wzbudziły dużą sensację, podziw zwiedzających i na długo zapadły w ich pamięci. Warto dodać, że była to pierwsza wystawa tej placówki poza siedzibą Muzeum!

Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w Olszowie, którego twórcą i dyrektorem jest Piotr Kowalewski oficjalnie powstało w 2000 r. Jednak eksponaty do placówki były kolekcjonowane już od kilku lat, ale ekspozycja, która przyjechała do Gniezna, była prezentowana po raz pierwszy poza Muzeum!

Dlaczego Napoleon? – Dlatego że był genialnym strategiem. Dlatego, że ze swoimi wojskami, swoim postępowaniem był iskierką nadziei na wolna Polskę. Nazwa „Wiosna 1812” wynika z faktu, że wówczas, w 1812 roku, musiało być kolorowo od wszelakich wojsk, gwary, języków z całej Europy, dlatego ta atmosfera towarzysz mi przy rozwijaniu muzeum – mówi Piotr Kowalewski.

Co można było zobaczyć podczas wystawy na II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” w Gnieźnie? Sensację wzbudziły unikatowe dokumenty, w tym oryginalny list najsłynniejszego marszałka napoleońskiego Jean Baptiste Bernadotte, który po śmierci króla Karola XIII, wstąpił na tron szwedzki jako Karol XIV Jan i norweski jako Karol III Jan.

Chętnie oglądany (i fotografowany) był manekin francuskiego żołnierza – Grenadiera Gwardii Napoleońskiej – który trafił do Muzeum w Olszowie z francuskiego miasta Bordeaux.

Zainteresowaniem, szczególnie młodszego pokolenia, cieszyła się również kolekcja kul armatnich, guzików i innych elementów uzbrojenia.

– Zainteresowałem się tym tematem, tak na poważnie, pięć lat temu. Wcześniej myślałem, że to się nie uda, że pomysł nie wypali, ale wkrótce marzenia przerodziły się w czyn i tak w 2020 zarejestrowałem Muzeum „Wiosna 1812”. Uważam, że najwyższy czas, by społeczeństwu przybliżyć zbiory muzeum i historie związane z Napoleonem – dodaje dyrektor.

Na wystawie można było zobaczyć ponadto militaria, ryciny, klamry i wiele różnych artefaktów z epoki napoleońskiej.

Wystawa Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w Olszowie koło Kępna zachwyciła! Pasja, z jaką jej twórca kolekcjonuje artefakty, budziła wielki podziw. Eksponaty – w tym wiele bezcennych unikatów – które zostały zaprezentowane w Galerii eSTeDe przez dyrektora Muzeum Piotra Kowalewskiego, wzbudziły dużą sensację i na długo zapadły w ich pamięci. Warto dodać, że była to pierwsza wystawa tej placówki poza siedzibą Muzeum!

Organizatorem II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” był Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.

O innych wystawach, które zaprezentowano na Festiwalu oraz pozostałych wydarzeniach, już wkrótce.


Muzea lub instytucje, które byłby zainteresowane zaprezentowaniem ekspozycji Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w swoich placówkach, prosimy o kontakt z Fundacją Historyczną: 515-980-504 lub 506-966-706.Fot. A. Soberska, J. Andrzejewski, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 174

 • 116
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 10
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 48
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3