ReklamaA1ReklamaA1-3

Fabryka Nalewek B. Kasprowicza – restauracja z historią w tle…

Informacje lokalneArtykuł promocyjny29 sierpnia 2021, 18:30   red. - art. promocyjny710 odsłon
Fabryka Nalewek B. Kasprowicza – restauracja z historią w tle…
Restauracja „Fabryka nalewek B. Kasprowicza” -  fot. Hotel Pietrak

W podziemiach hotelu Pietrak zaczęła się ponad stuletnia historia wyśmienitych trunków sygnowanych inicjałami „B.K.”. W tym miejscu w 1888 roku Bolesław Kasprowicz otworzył wspaniałą kartę w dziejach polskiego przemysłu gorzelniczego, zakładając legendarną fabrykę  wódek i likierów. Mury tego budynku wiele widziały i nie jedno pamiętają. Były świadkiem sukcesu Bolesława Kasprowicza - jego ciężkiej pracy, systematyczności, wytrwałości i organizacji.

Tu osiągnął sukces, który my, poprzez przywrócenie pamięci o tym miejscu, chcemy odtworzyć i przywrócić Miastu. Jesteśmy w budynku, w którym  w roku 1888 pisała się historia.  Fabryka Nalewek, która tu się mieściła wydała światu 120 gatunków likierów, wódek i 11 rodzajów koniaków.

Napoje tu produkowane rozprzestrzeniły się na cały świat. Bywały na stołach Szwajcarii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwecji,  Turcji, Kanady,  Francji. Przed wojną, każdy dyplomata, król czy prezydent przyjmowany oficjalnie w Polsce był częstowany płynnymi procentami z Gniezna.

Z wielką dumą i zachwytem możemy dzielić się tą historią. Po 133 latach, stoimy w fabryce, w miejscu ówczesnego sukcesu, która dziś jest częścią naszego hotelu i gdzie przywróciliśmy klimat z tamtych lat. Prezentujemy materiały historyczne z muzeum potwierdzające autentyczność sukcesów tego miejsca.

Kim był Bolesław Kasprowicz?

Bolesław Kasprowicz to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego przemysłu spirytusowego, członek magistratu i Rady Miejskiej, honorowy Prezydent Miasta Gniezna 1919 r. przed wojną tworzący nie tylko Soplicę przepalankę, ale także słynną i lubianą do dziś żubrówkę.

Chodząc po mieście można podziękować temu szlachetnemu człowiekowi za ufundowanie między innymi Gimnazjum żeńskiego im. Błogosławionej Heleny (Dziś LO Dąbrówki). Kupił on budynek szkoły, pokrywał koszty utrzymania. Uczestniczył w oswobodzeniu Gniezna spod zaboru pruskiego . Był on współorganizatorem Powstania Wielkopolskiego – tablica upamiętniająca to wydarzenie umieszczona jest na budynku Hotelu Pietrak przy ul. Chrobrego 3.

To właśnie z tego miejsca wyruszyła armia polskich żołnierzy wyposażona w broń i amunicję ufundowaną przez Kasprowicza.  Nie każdy Wielkopolanin wie, że był on także współorganizatorem Targów Poznańskich. Ufundował tam pierwszy budynek biurowy. Działał w licznych organizacjach narodowo-patriotycznych. Za swoje zasługi uhonorowany został orderami: Polonia Restituta, Złoty Krzyż Zasługi oraz Medalem Niepodległości, a władze czeskie nadały mu Order Lwa Białego-najwyższe odznaczenie Republiki Czeskiej. Jako Pierwszy Polak podczas zaborów został prezesem Szkoły Przemysłowo-Handlowej w Bydgoszczy.

Pierwsza Fabryka Wódek i Likierów w Polsce od 1888 roku znajdowała się w dzisiejszym Hotelu Pietrak przy ulicy Chrobrego 3 w Gnieźnie. Fabryka szybko rozrosła się i objęła również budynki przy ul. Dąbrówki 15 oraz Kościuszki 17. Bolesław Kasprowicz rozprzestrzenił płynne procenty na cały świat. Wyroby  produkowane przez fabrykę zdobywały nagrody w konkursach nie tylko krajowych ale i międzynarodowych. Do najbardziej znanych należała Soplica, a obok niej Gold-Wasser, do Kanady natomiast wysyłano trunek Gnesnania. Bolesław Kasprowicz wykazywał się doskonałą umiejętnością reklamowania swoich wyrobów, podkreślając ich polskość. Soplica między innymi nawoływała do czytania polskiej Lektury. Na butelkach pojawiało się logo firmy- karp i litery B.K. Można powiedzieć, że przed wojną każdy dyplomata, król, prezydent czy despota przyjmowany w Polsce oficjalnie przez Rząd, był częstowany wyrobami z Gniezna od Kasprowicza. Niestety II wojna światowa przerwała dobrą passę rodziny Kasprowicza . W 1943 roku Bolesław Kasprowicz wraz z rodziną został przesiedlony do Generalnej Guberni, najpierw do Krosna, a potem do Warszawy gdzie zmarł w 1943 roku w wieku 84 lat. Bolesław Kasprowicz został pochowany w rodzinnym mieście Gnieźnie na cmentarzu św. Piotra.

Restauracja „Fabryka Nalewek” w Hotelu Pietrak ma przypominać wszystkim Gnieźnianom i turystom o świetności tego miejsca w czasach rozwoju polskiej gospodarki. Ta kamienica skrywa w sobie różne tajemnice. W 1993 roku zakończyły się długotrwające prace modernizacyjne podziemi Hotelu Pietrak, w których dawniej mieściły się magazyny, zawierające produkty gorzelnicze. Wymagało to bardzo dużych nakładów pracy, trzeba było oczyścić i pogłębić piwnicę o ok 1 m w głąb, aby można było się swobodnie poruszać.  Przy okazji odkryliśmy wiele ciekawych i historycznych elementów: przypuszczalnie fragmenty muru obronnego miasta Gniezna, a także miejsce przechowywania tajnych  receptur Kasprowicza, stare butle z trunkami.

Dziś „Fabryka Nalewek” to zespół kilku piwnicznych pomieszczeń, podzielonych smakami m.in. sala wiśniowa, sala pigwowa, orzechowa oraz fabryczna.  Prezentowana tam karta menu zawiera potrawy okresu międzywojennego takie jak: zupa rakowa czy  kotlet pożarski. Znalazło się także miejsce pamięci, w którym znajduje się oryginalny portret Bolesława Kasprowicza z 1922 r. i butelka oryginalnej, pełnej i wciąż zakorkowanej butelki. O działalności fabrykanta przypominają także inne przedmioty: - Dzięki przychylności dyrekcji Muzeum Początków Państwa Polskiego, udało się nam sprowadzić repliki dokumentacji, którą posiadał, w tym wiele certyfikatów. 


Fot. Hotel PietrakJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 119

 • 65
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 54
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC2 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB-3
ReklamaA2