ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Dziennikarze poznali historię i atrakcje turystyczne Kłecka

Wędrówki z historiąAtrakcje turystyczne21 września 2020, 18:00   red. (kfs)2226 odsłon
Dziennikarze poznali historię i atrakcje turystyczne Kłecka
 fot. Jerzy Andrzejewski

Do Kłecka w powiecie gnieźnieńskim przyjechali – na zaproszenie Karola Soberskiego, redaktora naczelnego portalu Pojezierze24.pl i prezesa Fundacji Historycznej Przywracamy Pamięć – dziennikarze z Gniezna, Bydgoszczy, Łodzi, Obornik Wlkp., Zamku Czocha, Brodnicy, Poznania, Wrześni i Żnina. Celem ich pobytu było zapoznanie się z historią miasta i jego atrakcjami turystycznymi.

Jak już informowaliśmy, w miniony weekend w Kłecku na Biwakowisku i Przystani Żeglarskiej, gościli dziennikarze tworzący zespół redakcyjny portalu Pojezierze24.pl. W gronie tym są dziennikarze z różnych stron Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego, a także z kilku miast w różnych częściach Polski.

Po w programie tej trzydniowej wizyty, K. Soberski, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” uwzględnił także element promocji miasta Kłecka organizując zwiedzanie miasta i poznanie jego walorów historycznych oraz atrakcji turystycznych.

Przewodnikami po Kłecku byli: K. Soberski i Jacek Molenda, regionalista zajmujący się od wielu lat dziejami miasta. Zwiedzanie miasta rozpoczęło się od zapoznania się z historią kościoła pw. św. Jerzego i św. Jadwigi (wcześniej idąc ulicą dr Heleny i Wiktora Bujarskich, poznali historię życia i działalności tych osób).

Kolejny punkt, to tablice poświęcone Komendzie Cywilnej Obrony Kłecka oraz walczącej w Powstaniu Wielkopolskim – Kompanii Kłeckowskiej.

Następnie przyszedł czas na pomnik stojący na rynku, gdzie opowiedziano o „Wielkopolskim Westerplatte”, czyli obronie Kłecka we wrześniu 1939 roku. Była też mowa o historii herbu miasta.

Z rynku grupa udała się ul. Dworcową w kierunku cmentarza, po drodze zapoznając się z historią m.in. Nieistniejącego kościoła ewangelickiego, dawną strażnicą czy życiem prof. Władysława Nehringa, który urodził się w Kłecku.

Zanim dziennikarze weszli na cmentarz, zatrzymali się przy obelisku ku czci pilota Wiktora Pniewskiego, poznali jego życie i wojenne dokonania.

Z kolei na kłeckiej nekropolii usłyszeli opowieści o obronie Kłecka, o harcerzach poległych w tych walkach, o Powstaniu Wielkopolskim, ale też o zacnych mieszkańcach Kłecka m.in. byli przy grobie Pawła Występskiego, czy Romana Drejzy.

Z cmentarza swoje kroki skierowali nad jezioro, gdzie podziwiali most kolejowy wybudowany w 1912 roku.

Ostatnim punktem była wieża strażacka znajdująca się dzisiaj przy remizie OSP.

Uczestnicy zwiedzania stwierdzili, że Kłecko to bardzo atrakcyjne miasto, bogate historycznie, warte odwiedzania, a kościół cały czas skrywa wiele tajemnic.


W tym miejscu dziękujemy: Joannie i Przemysławowi Błachowiakom, właścicielom Biwakowiska za fantastyczne przyjęcie; Andrzejowi Molendzie i jego żonie Joannie za super gościnę na Przystani Żeglarskiej oraz Ali i Kazikowi za wyśmienite dania. Wszystkim dziękujemy też za wspaniałą atmosferę, która nam przez te trzy dni towarzyszyła.


Fot. A. Soberska, A. Stachowska, J. Andrzejewski, K. Soberski, M. Glanc, Sz. RaithJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 12
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3