ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Dworzec kolejowy w Wągrowcu piękny za dnia, ale nocą staje się magiczny!

Biznes - InwestycjeAtrakcje turystyczne29 października 2020, 13:00   red. Szymon Raith2264 odsłon
Dworzec kolejowy w Wągrowcu piękny za dnia, ale nocą staje się magiczny!
 fot. Szymon Raith

Nie ma się co oszukiwać, ostatnie dziesięciolecia dla polskiej kolei nie były zbyt dobre. Brak nowoczesnego taboru, przestarzałe dworce i jeszcze wiele innych czynników zniechęcały do tej formy podróżowania. W ostatnich latach to się jednak zmienia, pojawiło się światełko w tunelu i wydaję się, że podróże pociągiem stały się znowu modne. Do tego coraz piękniejsze są dworce, jak choćby ten w Wągrowcu.

Historia kolejnictwa w tym wielkopolskim mieście zaczęła się 1889 r., kiedy to uzyskało ono połączenie biegnące z Inowrocławia do Krzyża. Po kilku latach, w 1901 roku, miasto połączyło się z Poznaniem a siedem lat później z Bydgoszczą. Można powiedzieć, że duży świat zawitał do Wągrowca.

Początek XX wieku na ziemiach Polski to prężny rozwój kolejnictwa, co doprowadziło do rozbudowy zarówno dworca, jak i połączeń w transporcie pasażerskim i towarowym. Dobry okres dla wągrowieckiej kolei skończył się pod koniec lat 80-tych XX wieku. Zresztą całe kolej wtedy podupadała. Zlikwidowano niektóre połączenia między miastami.

W ostatnich latach sytuacja zaczyna się poprawiać. Wpompowanie dużych pieniędzy w infrastrukturę i promocję powoduje, że kolei zaczyna na nowo ożywać.

Wągrowiec - dobry przykład

Można śmiało powiedzieć, że ostatnie lata to nadrabianie zaległości sprzed lat i dofinansowywanie żelaznej kolei. Pojawiają się nowe tabory, pociągi nie spóźniają się już tak często, a dworce odzyskują dawny blask. Można nawet rzec, że wyglądają lepiej niż tuż po otwarciu.

Takim przykładem na Pojezierzu Gnieźnieńskim jest z pewnością Wągrowiec i jego nowy a raczej stary, bo liczący sobie już 132 lata budynek dworca PKP. 

Budynek oddany został do użytku w 1888 roku. Jest to obiekt w neorenesansowym stylu ze zróżnicowaną bryłą i ceglaną elewacją. Składa się z pięciu części o różnych wysokościach co nadaje mu oryginalny i ciekawy charakter. Posiada dachy dwuspadowe, częściowo z lukarnami, które doświetlają poddasze. Na parterze oprócz hali obsługującej znajduje się bistro- bar.

Laureat „Dworca Roku 2018”

Można powiedzieć, że to takie Oscary w branży dworców PKP. W roku 2018 w ramach konkursu organizowanego przez Fundację ProKolej i Fundację Grupa PKP wygrał dworzec w Wągrowcu. Za rywali miał takie miasta jak Tarnów, Bydgoszcz, Bielsko-Biała czy Kartuzy.

Głównymi czynnikami, które decydowały o zwycięstwie, była funkcjonalność i użyteczność dworca dla pasażerów i mieszkańców miasta. Pomimo, że inne dworce swoim rozmachem biły na głowę Wągrowiec, tu jednak jury postanowiło skierować się w inną stronę i wybór padł na połączenie dawnego stylu architektonicznego z nowoczesnym i funkcjonalnym wnętrzem, zawierającym udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością a także wygodnych dla wszystkich. Łączny koszt inwestycji wynosił 15 mln zł.

Dworzec najpiękniejszy nocą

Dworzec ma dwie twarze. Ta dzienna gdzie widzimy wszystkie detale budynku i historie jak na dłoni. I twarz nocna, z podświetleniami i cieniami. Nadająca tajemniczości i pewnego rodzaju bajkowości temu miejscu.

Wszystkich naszych Czytelników, jeśli będą mieli okazję być wieczorem w Wągrowcu, zachęcamy by wybrali się na dworzec kolejowy. Naprawdę warto go zobaczyć!


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

  • 10
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3