Dwór w Sulinie w gminie Kłecko, to jeden z najbardziej tajemniczych, a poprzez osobę jego właściciela Stefana Karłowskiego, także zagadkowy majątek nie tylko w powiecie gnieźnieńskim. Niestety, w latach 1986 - 1988 dwór zniknął z powierzchni ziemi i dzisiaj w pięknym parku możemy oglądać już tylko nieliczne pozostałości po tej budowli. Ale historia tego dworu, ich właścicieli i wydarzeń z nimi związanych jest niezwykła, dlatego poszukujemy wszelkich materiałów związanych z dworem w Sulinie. Nie wykluczone, że w przyszłości pojawi się książka poświęcona temu majątkowi.
Dwór w Sulinie został zbudowany w II połowie XIX wieku, a rozebrany pod koniec lat 80. XX wieku. Otaczał go 2 ha park. Od roku 1907 właścicielem Sulina jest Stefan Karłowski ożeniony z Felicją z domu Stablewską – co ważne jej wujem był Florian Stablewski, prymas Polski w latach 1891 - 1906 r. W posiadaniu tej rodziny majątek (330 hektarów) pozostawał do końca II wojny światowej. W 1947 roku przejął go Skarb Państwa.
I właśnie z okresem, gdy Sulin należał do Stefana Karłowskiego, związane są największe zagadki tego majątku, mgłą tajemnicy osnute są wydarzenia z lat 1907 - 1945 oraz pewne wyjątkowe postacie, które odwiedzały wówczas Sulin.
Chcąc ocalić od zapomnienia niezwykłe dzieje dworu w Solinie i jego mieszkańców, jak również historie samej wsi, zwracam się z apelem do wszystkich osób, które posiadają informacje ale przede wszystkim fotografie, wspomnienia i dokumenty na temat dworu w Sulinie, jak i wydarzeń, które tam się rozgrywały. Interesuje nas okres od końca XVIII wieku, gdy właścicielem Sulina był Adam Aleksander Rozbicki herbu Szreniawa, poprzez wiek XIX i później okres od 1907 roku, gdy dobrą te nabył Stefan Karłowski, dwudziestolecie międzywojenne, II wojna światowa i czasy PRL, aż do momentu, gdy dwór przestał istnieć.
Przede wszystkim szukamy fotografii z okresu międzywojennego, gdy Sulin należał do rodziny Karłowskich, a wiemy, że takowe się zachowały. Chcemy je zeskanować i ocalić dla potomnych.
Apelujemy także do osób, które posiadają pamiątki z dworu, by pozwoliły nam je sfotografować (gwarantujemy anonimowość). Wiemy, że we dworze znajdowały się m.in. zabytkowe meble, cenne obrazy, kolekcja białej broni czy biblioteka.
Dzisiaj część z wyposażenia znajduje się w prywatnych rękach mieszkańców naszego regionu, stąd nasz apel o możliwość sfotografowanie tych przedmiotów, byśmy mogli ocalić od zapomnienia piękne wnętrza dworu w Sulinie. Zapewniamy anonimowość!
Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom.
Materiały zostaną wykorzystane w przygotowywanej publikacji książkowej na temat dworu w Sulinie, jego historii, skarbów i tajemnic.
Ocalmy dla przyszłych pokoleń najpiękniejsze historie związane z pałacami i dworami na Pojezierzu Gnieźnieńskim.
Kontakt:
e-mail: karol@soberski.pl,
lub tel. 515-980-504
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!