ReklamaA1ReklamaA1-2

Dwór w Rybieńcu odsłania swoje tajemnice!

HistoriaAktualnościKsiążki3 lutego 2025, 8:30   red. Julia Inez Osińska966 odsłon
Dwór w Rybieńcu odsłania swoje tajemnice!
Autor powstającej książki o Rybieńcu, Karol Soberski z korpusem figury św. Wawrzyńca zniszczonej przez Niemców w 1945 roku -  fot. Julia Inez Osińska

W niedzielne popołudnie we dworze w Rybieńcu w gminie Kiszkowo, odbyło się kameralne spotkanie Karola Soberskiego, pracującego nad książka „Magiczny Dwór Rybieniec” z mieszkańcami Rybieńca, ale też okolicznych miejscowości Olekszyna i Łagiewnik Kościelnych. Spotkanie było okazją, by autor książki zapoznał się z nieznanymi wcześniej archiwalnymi fotografia i dokumentami, a także ze wspomnieniami związanymi z dziejami dworu i okolic. Inicjatorem spotkania był właściciel dworu w Rybieńcu.

Rybieniec to mała wieś w gminie Kiszkowo w powiecie gnieźnieńskim, która słynie z pięknego dworu wybudowanego około 1910 roku przez ówczesnego właściciela tych dóbr Friedricha von Wendorffa (dwór możemy podziwiać do dzisiaj) i kilku nierozwiązanych zagadek.

I w związku z powstającą książką „Magiczny Dwór Rybieniec” nad która pracuje Karol Soberski, wczoraj we dworze w Rybieńcu odbyło się spotkanie z mieszkańcami, którzy zdecydował się podzielić swoimi wspomnieniami i materiałami archiwalnymi.

O figurze św. Wawrzyńca

W pierwszej części spotkania, które odbywało się przy pysznej kawie i słodkościach w restauracji, mogliśmy poznać sensacyjną wręcz historię figury św. Wawrzyńca. A wszystko za sprawą pani Barbara Frąckowiak (rocznik 1948), urodzonej w Rybieńcu, która na spotkanie przyniosła…  korpus św. Wawrzyńca z figury która stała w Rybieńcu w okresie międzywojennym, a została zniszczona przez Niemców w 1945 roku!

Do wczorajszego spotkania wydawało się, że losy tej figury są zupełnie inne… Miała być - po zniszczeniu - zatopiona w studni, po II wojnie światowej wydobyta, potłuczona i wmurowana w cokół nowej figury Matki Boskiej (która stoi w miejscu, gdzie stała figura św. Wawrzyńca). Tymczasem ze wspomnień pani Barbary wyłania się zupełnie inna historia… Jaka? O tym będzie można przeczytać we wspomnianej książce!

Pani Barbara przyniosła też kilkadziesiąt fotografii z pierwszy lat powojennych na których możemy podziwiać Rybieniec, jakiego już dzisiaj nie znamy…

O masonach, modlitewni, świętach i żonie Friedricha Wendorffa

W drugiej części spotkania, jego uczestnicy dzielili się swoją wiedzą - przekazywaną im przez rodziców i dziadków - a dotyczącą Rybieńca i jej przedwojennego właściciela Friedricha Wendorffa. Była więc mowa o przynależności F. Wendorffa do loży masońskiej, o symbolach masońskich znajdujących się do dzisiaj na budynku w Rybieńcu, a także o znajdującej się niedaleko Rybieńca, w lesie… modlitewni! Fakt ten potwierdziła pani Barbara, której ojciec Franciszek Klimaszewski (rocznik 1903) był szoferem F. Wendorffa. 

W trakcie rozmowy padły także ciekawe i nieznane informacje na temat Gertrudy, żony Friedricha Wendorffa, która swoim talentem artystycznym stworzyła urzekająco piękny ogród przy dworze w Rybieńcu i miała też nietuzinkowe zainteresowania literackie. - Informacje, które usłyszałem o żonie Friedricha Wendorffa potwierdzają się w 100 procentach z tymi zawartymi w dokumentach - archiwum rodu Wendorff. Takie materiały archiwalne otrzymałem od potomków Friedricha - mówi Karol Soberski.

Podczas dyskusji pani Elżbieta Zielińska (rocznik 1948) z Łagiewnik Kościelnych, opowiedziała też o zwyczajach jakie panowały we dworze w Rybieńcu, w czasach F. Wendorffa - w okresie Świat Bożego Narodzenia i święta Bożego Ciała! Wiadomości te były przekazywane w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Te informacje również znajdą się w książce „Magiczny Dwór Rybieniec”.

O kolejce konne i PGR

Na koniec spotkania, rozmówcy potwierdzili także informacje, że w Rybieńcu w czasach gdy należał do F. Wendorffa, jeździła kolej konna! Pojawiły się rownież wiadomości o latach powojennych, o okresie, gdy we dworze było biuro PGR oraz mieszkania jego pracowników. 

- Niedzielne spotkanie było dla mnie bardzo bogate w informacje o dziejach Rybieńca i okolic. W trakcie blisko 2-godzinnej dyskusji pozyskałem kilkadziesiąt unikatowych fotografii związanych ze dworem, kilka pamiątek po Friedrichu Wendorffie i rzecz wręcz bezcenną, czyli korpus św. Wawrzyńca z figury która stała w Rybieńcu w okresie międzywojennym, a została zniszczona przez Niemców w 1945 roku. Do dzisiaj wydawało się, że losy tej figury są zupełnie inne… - podkreśla K. Soberski.

W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Rybieńca, Olekszyna, Łagiewnik Kościelnych, ale też Kłecka Kamieńca czy Woli Skorzęckiej! Obecny był także ks. Jacek Wichłacz, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Łagiewnikach Kościelnych. Na spotkaniu nie mogło też zabraknąć właściciela dworu w Rybieńcu.

Apel do Czytelników!

Zwracamy się z apelem do wszystkich osób, które posiadają informacje ale przede wszystkim fotografie, wspomnienia i dokumenty na temat dworu i majątku w Rybieńcu oraz miejscowości Olekszyn i Łagiewniki Kościelne. Interesują nas wspomnienia, te najdalsze, począwszy od XIX wieku, przez okres międzywojenny, II wojnę światową i czasy współczesne.

Apelujemy także do osób, które posiadają pamiątki lub przedmioty z dworu w Rybieńcu (np. obrazy, porcelanę, książki, sztućce, meble, itp.), by pozwoliły nam je sfotografować (gwarantujemy anonimowość).

Szukamy też rodziny przedwojennych pracowników majątku w Rybieńcu, którzy mogli by się podzielić z nami wspomnianymi przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, a dotyczącymi Rybieńca.

Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom.

Osoby chcące podzielić się swoją wiedzą proszę o kontakt: 
karol@soberski.pl lub tel. 515-980-504

Gwarantujemy anonimowość!


Fot. J. I. Osińska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4