ReklamaA1

Duchy i skarby, czyli pierwszoklasiści poznali pałac Czerniejewo

Informacje lokalneWędrówki z historią22 czerwca 2023, 18:30   red. Karol Soberski1639 odsłon
Duchy i skarby, czyli pierwszoklasiści poznali pałac Czerniejewo
 fot. Aleksandra Soberska

Takiego zwiedzania jeszcze nie prowadziłem! Dzisiaj miałem możliwość oprowadzić – na specjalne zamówienie – dzieci z klasy Ic Szkoły Podstawowej im. Onufrego Kopczyńskiego w Czerniejewie po tamtejszym pałacu. Dzieci z wielkim entuzjazmem przez godzinę zapoznawały się z dziejami pałacu i ich dawnych właścicieli. Największe emocje towarzyszyły uczniom, gdy opowiadałem o pałacowych skarbach oraz o duchu tej rezydencji. Z kolei najwięcej radości sprawiło im zwiedzanie Sali Balowej i pałacowych podziemi!

Turystów po pałacach i dworach w naszym regionie oprowadzam od 2012 roku, ale jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się oprowadzać dzieci z klasy pierwszej, I dzisiaj miałem taką możliwość. Do czerniejewskiego pałacu przybyły dzieci z klasy Ic Szkoły Podstawowej im. Onufrego Kopczyńskiego w Czerniejewie, które w programie miały zwiedzanie pałacu zakończone ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami na dziedzińcu przy pałacowej Powozowni.

Na początku należy pogratulować pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia, ponieważ w myśl powiedzenia „cudze chwalimy, swego nie znamy” większość szkół wysyła dzieci na wycieczki w różne rejony Polski. Tymczasem w powiecie gnieźnieńskim mamy wiele wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć, które są unikatowe w skali kraju, a które są zupełnie nieznane dzieciom i młodzieży z lokalnych szkół.

Z grupy 17 dzieci, które dzisiaj zwiedzały pałac w Czerniejewie, tylko kilkoro było wcześniej z rodzicami w tej rezydencji.

Na początku zwiedzania przybliżyłem dzieciom – w pigułce – historię miasta Czerniejewa i okoliczności budowy pałacu. Następnie powędrowaliśmy począwszy od oranżerii, przez Sypialnie Hrabiego do Saloniku Hrabiego. Później przez tajne przejście udaliśmy się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszliśmy do Pokoju Dziadków, Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszliśmy na hol główny. Na koniec dzieci poznały historię Groty Pompejańskiej i podziemi pałacowych.

Największe emocje towarzyszyły uczniom, gdy opowiadałem o pałacowych skarbach oraz o duchu tej rezydencji. Z kolei najwięcej radości sprawiło im zwiedzanie Sali Balowej i pałacowych podziemi! Gdy byliśmy w Sali Zabaw dla dzieci jeden z uczniów, 8-latek, zagrał kilka utworów na fortepianie.

Po godzinnym zwiedzaniu, dzieci udały się na dziedziniec przy pałacowej Powozowoni, gdzie czekało na nich ognisko z pieczonymi kiełbaskami.

Stowarzyszenia, klubu seniora, firmy, szkoły czy inne grupy formalne chcące zwiedzić pałac w Czerniejewie – na specjalne zamówienie - powinny kontaktować się z pałacem w Czerniejewie: tel. 662-267-696.


Fot. A. Soberska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 267

  • 139
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 127
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem