ReklamaA1ReklamaA1-2

Drugi „Weekend z historią”, czyli niezwykłe dni w pałacu w Zakrzewie

Wędrówki z historiąHistoriaAktualności12 lipca 2022, 20:30   red. Aleksandra Soberska1396 odsłon0 Komentarzy
Drugi „Weekend z historią”, czyli niezwykłe dni w pałacu w Zakrzewie
 fot. Aleksandra Soberska

II „Weekend z historią” w pałacu w Zakrzewie przeszedł do historii. Ostatni uczestnicy opuszczali zakrzewską rezydencję w niedzielę po godz. 16.00. Trzydniowe spotkanie miłośników historii i turystyki z Polski zakończyło się wielkim sukcesem zarówno organizacyjnym, jak i merytorycznym, a okolice Zakrzewa udowodniły, że są idealne na organizowanie wycieczek i weekendowy wypoczynek. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Karol Soberski.

„Weekend z historią” zainaugurowany w piątek, gościł uczestników z Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Chełmży, Bydgoszczy, Rostworowa, Gniezna i Rybna Wielkiego. Pierwszy dzień był zdominowany przez drugą edycję „Nocy Tajemnic”, czyli spotkań z twórcami.

Z kolei w sobotę przyszedł czas na wycieczki po regionie oraz nocne ognisko w cieniu pałacu.

Trzeci dzień pobytu w pałacu w Zakrzewie to czas by poznać dzieje zespołu pałacowo-parkowego. Przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, badacz lokalnej historii i pomysłodawca „Weekendu z historią”.

Po kolejnym królewskim śniadaniu wyruszyliśmy poznawać dzieje miejsca, w którym spędzaliśmy weekend. Trasa zwiedzania obejmowała: oficynę, wozownię, park i pałac. Z pałacu grupa skierowała się do wsi, by z bliska móc zobaczyć pozostałości folwarku, czyli olejarnię, gorzelnię i dom rządcy. Na koniec natomiast poznali historię kamiennego krzyża stojącego w parku i tamtejszej figury św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus.

Po powrocie do pałacu był czas na pyszną kawę i wyśmienite ciasto, czyli ostatnie wspólne spotkanie, pamiątkowe zdjęcia, wymianę numerów telefonów i adresów mailowych. Nie zabrakło też łez wzruszenia, że tak piękny weekend tak szybko się zakończył. Ale wszyscy obiecali sobie, że już wkrótce się spotkają na kolejnym przedsięwzięciu w pałacu w Zakrzewie!

Niezapomniany weekend

Po godz. 16.00 ostatni uczestnicy drugiego „Weekendu z historią” w pałacu w Zakrzewie, opuścili mury tej XIX-wiecznej rezydencji. W pałacu pozostał pomysłodawca wydarzenia Karol Soberski i pisząca te słowa Aleksandra Soberska. I oczywiści duch Hrabiego Albina, który zza firanki swojego salonu na piętrze pałacu z łezką w oku spoglądał na opuszczających pałac…

Trzy dni w zakrzewskiej rezydencji to były także dni w trakcie których żywo i często mówiło się o hr. Albinie Węsierskim i jego dokonaniach… Pamięć o tej wielkiej postaci odżyła…

– Druga edycja „Weekend z historią” przeszedł do historii. Jako pomysłodawca tego przedsięwzięcia mogę stwierdzić, że ten projekt zapisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń turystyczno-historycznych naszego regionu. Druga edycja, podobnie jak pierwsza zorganizowana w maju, zakończył się wielkim sukcesem zarówno organizacyjnym i merytorycznym. Połączenie unikatowego miejsca jakim jest pałac w Zakrzewie z ciekawymi prelekcjami, wycieczkami i dyskusjami, z wyśmienitym jedzeniem, z ogniskiem w wyjątkowym miejscu oraz niepowtarzalną aurą jaka panuje w zespole pałacowo-parkowym w Zakrzewie, jest receptą na sukces – mówi Karol Soberski. – Ponadto pałac pokazał wielkie możliwości do organizowania tego typu, jak i innych wielkich przedsięwzięć. Z drugiej strony nasz region jest wręcz stworzony dla turystów, ponieważ jest wiele atrakcji, jakich nie znajdziemy w innych miejscach w Polsce czy Europie. Dlatego już wkrótce ogłosimy nabór na trzeci „Weekend z historią” – dodaje K. Soberski.

K. Soberski bardzo serdecznie dziękuje firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., właścicielowi pałacu za możliwość zorganizowanie takiego przedsięwzięcia i jej pełnomocnikowi Dianie Matłosz-Blige, za przygotowanie obiektu – dodaje.

Tymczasem zapraszamy na kolejne przedsięwzięcia organizowane przez Karola Soberskiego, na wycieczki, spotkania autorskie i inne projekty. Kalendarium wycieczek i plany innych projektów można znaleźć na stronie www.soberski.pl i na naszym portalu.


Fot. A. Soberska, K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 226

 • 125
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 37
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 64
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3