Rozmowa z Jarosławem Pietrzakiem, kandydatem do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Ziemia Gnieźnieńska 2024, w okręgu nr 4 (gmina Gniezno, gmina Czerniejewo, gmina Niechanowo, gmina Witkowo), pozycja nr 3.
- Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, szczególnie że wcześniej nie byłeś kojarzony z działalnością samorządową?
- Propozycja do startu w wyborach do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego wyszła ze strony Krzysztofa Ostrowskiego, lidera Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska. Nie ukrywam, że zastanawiałem się nad startem w wyborach. Jednak zwyciężyły poglądy patriotyczne i narodowościowe. Nie tak dawno wpadła mi w ręce, po latach książka Romana Dmowskiego „Myśli Nowoczesnego Polaka”, w której autor pisze o cechach Polaków, a jedną z nich jest bierność. Ale jako Wielki Patriota i Twórca odrodzonej Rzeczypospolitej zaznacza, że tej bierności jest najmniej w Wielkopolsce, choć sam pochodził z zaboru rosyjskiego. Na kanwie powtórnie przeczytanej lektury stwierdziłem, że dosyć bierności i należy nie stać obojętnie wobec spraw związanych z naszą Ojczyzną.
- Jakie jest Pana hasło wyborcze?
- Idę z KWW Ziemia Gnieźnieńska 2024 z hasłem – Dbać Rozwijać Pomagać – w moim przypadku z naciskiem na Rozwijać, ponieważ ostanie dziesięciolecia pokazują, że powiat oraz miasto Gniezno stają się sypialnią i zapleczem dla miasta Poznania. Aby to zmienić należy przyciągać inwestycje zewnętrzne. Wiadomo, że nie będzie to wielki przemysł, ale trzeba kłaść nacisk na mały i średni biznes. I tu potrzeba współpracy Powiat - Gmina, Powiat - Miasto, a dokładnie chodzi o tereny znajdujące się w zasobach gmin. Należy stawiać na promocję naszego całego powiatu.
- Co będzie dla Pana priorytetem, jeśli zasiądziesz w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego?
- Dla mnie priorytetem byłoby przywrócić okulistę w systemie całodobowym oraz dentystę w takim samym wymiarze, ponieważ na dzień dzisiejszy w godzinach nocnych tego typu świadczenia wykonywane są w Poznaniu. Należy zwrócić również uwagę na szkolnictwo zawodowe. Jest to w nawiązaniu do przyciągania właśnie inwestycji z dziedziny biznesu. Jeśli nie będziemy mieć zaplecza w dobrze wykształconych pracownikach w zawodach branżowych, nie ma mowy o przyciąganiu inwestycji do Powiatu. Należy też wspomnieć o takich zadaniach jak drogi i doradztwo rolnicze. Są to wszystko zadania stricte związane z działalnością Powiatu.
- W tegorocznej kampanii mało kto zwraca uwagę na kulturę i turystykę. Pan przywiązuje do tego dużą uwagę, dlaczego?
- Bardzo ważna dla mnie jest również kultura i turystyka, tak bardzo zaniedbana przez ostatnie lata w naszym Powiecie. Muszę tu nadmienić, że będąc młodym człowiekiem mówiono, że miasto Gniezno powinno stać się z miasta przemysłowego miastem turystycznym. A stało się tak, że nie jest ani miastem przemysłowym, ani turystycznym. W tym zdaniu mówię miasto, ale myślę o całym powiecie gnieźnieńskim.
Jako Powiat jesteśmy bardzo pięknym krajobrazowo terenem, w końcu nie bez powodu jesteśmy Pojezierzem Gnieźnieńskim. Należy też wspomnieć o zabytkach znajdujących się w samym Gnieźnie, a także na terenie całego Powiatu. Myślę tu o zbytkach architektonicznych, a także zabytkach przyrody. Trzeba tu wspomnieć np. o najstarszym dębie w Mielnie, który pamięta Bolesława Chrobrego. To byłaby dobra promocja przyszłorocznych obchodów tysiąclecia koronacji.
Turystyka i kultura to też miejsca pracy: hotelarstwo, gastronomia oraz agroturystyka
- W ostatnich latach zanikła współpraca władz Starostwa Powiatowego w Gnieźnie z gminami, która miała miejsce jeszcze kilka lat temu. Dla Pana taka współpraca jest ważna. Z jakiego powodu?
- Jako przyszły radny wierzę, że starostwo powiatowe będzie bardziej zacieśniać współpracę z okolicznymi gminami wchodzącymi w skład Powiatu. Jako zwykły obywatel i podatnik nie widzę na dzień dzisiejszy aby takowa istniała. Z przykrością mają na to wpływ uwarunkowania polityczne. W moim przekonaniu polityka nie powinna mieć wpływu na sprawy samorządowe. Praca w samorządzie to praca apolityczna, skierowana na dobro ogólne, a nie partyjne.
***
Bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców - rozwój gnieźnieńskiego szpitala
GNIEZNO
GMINA GNIEZNO
GMINA NIECHANOWO
Remont dróg:
GMINA CZERNIEJEWO
Remont dróg:
GMINA WITKOWO
Remont dróg:
(Materiał wyborczy KWW Ziemia Gnieźnieńska 2024)
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!