ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Dolny Śląsk ma „złoty pociąg”, „złoto Wrocławia”, „Szczelinę Jeleniogórską” a jakie skarby skrywa Pojezierze Gnieźnieńskie?

Felieton13 lipca 2020, 8:00   red. Karol Soberski1576 odsłon
Dolny Śląsk ma „złoty pociąg”, „złoto Wrocławia”, „Szczelinę Jeleniogórską” a jakie skarby skrywa Pojezierze Gnieźnieńskie?
Karol Soberski w podziemiach Zamku Książ - fot. Aleksandra Soberska

Od kilku lat ogólnopolskie media, jak i media z wielu stron świata, nie przestają informować o „złotym pociągu”, „złocie Wrocławia” czy „Szczelinie Jeleniogórskiej” i skarbach ukrytych na Dolnym Śląsku. Poszukiwaczy skarbów ogarnęła „gorączka złota”. Historia ze „złotym pociągiem” czy „złotem Wrocławia” nasuwa pytanie, czy z Pojezierzem Gnieźnieńskim także są związane ukryte skarby... Okazuje się, że jest wiele takich przypadków...

„Złoty pociąg” czy „złoto Wrocławia” ukryte rzekomo przez Niemców pod koniec II wojny światowej na Dolnym Śląsku rozpaliły wyobraźnie poszukiwaczy skarbów i tropicieli tajemnic związanych z ostatnią wojną światową. Ale też spowodował, że wielu zainteresowało się ponownie historią, szczególnie tą lokalną. I tajemnicami oraz skarbami, które skrywa ziemia w naszym regionie.

- Czy w naszym regionie są skarby? - zapyta ktoś. - Oczywiście, że są! - odkrzykną osoby, które pasjonują się poszukiwaniem tajemnic i skarbów. Dla jednych skarbem może być moneta z XVIII wieku, dla innych samolot zatopiony gdzieś w jeziorze; dla jednych skarbem będzie dzwonek rowerowy sprzed 100 lat, dla innych kufer pełen zdjęć z okresu międzywojennego; dla jednych skarbem będzie pamiętnik prababci odkryty na strychu, dla innych fragment uzbrojenia polskiego żołnierza z Września 1939 roku...

Odkrywanie skarbów, czy wyjaśnianie tajemnic to żmudne, aczkolwiek fascynujące zajęcie. To bakcyl, który raz połknięty, sprawia, że człowiek oddaje się tej pasji bez reszty. Poszukiwanie skarbów, tropienie tajemnic, wyjaśnianie zagadek przeszłości to także łączenie wielu dziedzin życia, to nauka historii której nie spotkaliśmy w szkole.

Pięknie to ujął Paweł Jasienica w książce „Tylko o historii”:

- Historia, archeologia i kryminalistyka doskonale się czują we własnym towarzystwie. Nic dziwnego, operują przecież zbliżonymi, nieraz identycznymi metodami odkrywania tego, co utajone.

Ileż niezbadanych miejsc znajduje się na Pojezierzu Gnieźnieńskim, ile skarbów skrywa ziemia w naszym regionie, ile tajemnic możemy usłyszeć w opowieściach naszych babć i dziadków lub znaleźć w starych kronikach? Jakie ciekawe historie skrywają leżące na strychach zakurzone dokumenty, ukryte w szufladach pamiętniki, czy znalezione w ziemi przedmioty codziennego użytku?

O tym wszystkim, co nieodkryte, o nieznanych historiach z przeszłości, o nierozwiązanych do dzisiaj zagadkach, o ukrytych skarbach i o miejscach zapomnianych będziemy pisać także na naszym portalu Pojezierze24.pl. Szczególnie teraz w okresie wakacji nie zabraknie na naszym portalu opowieści o skarbach, tajemnicach, czy zagadkach przeszłości...


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 7
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 1
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3