ReklamaA-1ReklamaA1-2

Dodatek osłonowy, czyli 41 zł na miesiąc… – Naszym zdaniem to zdecydowanie za mało – mówi poseł Tomaszewski

Informacje z powiatu gnieźnieńskiego22 grudnia 2021, 18:00   red. Karol Soberski1348 odsłon2 Komentarzy
Dodatek osłonowy, czyli 41 zł na miesiąc… – Naszym zdaniem to zdecydowanie za mało – mówi poseł Tomaszewski
Poseł Tadeusz Tomaszewski -  fot. Karol Soberski

– Ustawa była oczekiwana przez obywateli – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski z Nowej Lewicy, który na dzisiejszej konferencji prasowej przybliżył założenia ustawy o dodatku osłonowym. – Jest to średnio 41 zł miesięcznie. Naszym zdaniem to zdecydowanie za mało, bo to jest tylko i wyłącznie jakby celowa odpowiedź na wzrost cen opału – dodaje.

– Ustawa o dodatku osłonowym to pomoc państwa dla obywateli, którzy mają określone dochody. Ta pomoc będzie wypłacana przez wójtów, burmistrzów, prezydentów, czyli przez gminy w nowym 2022 roku – wyjaśnia poseł Tadeusz Tomaszewski.

Jak wyjaśnia parlamentarzysta, dodatek osłonowy to kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami dodatek osłonowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

– Jeśli chodzi o wysokość tej pomocy to stawki dodatku osłonowego uzależnione są m.in. od wysokości dochodu i liczby osób w rodzinie i wyniosą od 400 zł rocznie dla osób samotnych do 1437,50 zł rocznie dla największych gospodarstw domowych – zaznacza T. Tomaszewski.

Z informacji przekazanych przez posła wynika, że wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego kształtować się będzie następująco:

 • jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
 • gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
 • gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
 • gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

*kwota dofinansowania uzależniona od źródła ogrzewania

– Jest to średnio 41 zł miesięcznie. Naszym zdaniem to zdecydowanie za mało, bo to jest tylko i wyłącznie jakby celowa odpowiedź na wzrost cen opału. Tak wynika z wyliczeń. I podkreślam, dotyczy to tylko osób o określonych dochodach. W rodzinach wieloosobowych dodatek będzie przyznawany, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł na osobę. Tam ta pomoc będzie jeszcze mniejsza, bo od 17 do 30 kilku złotych na miesiąc w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie – wyjaśnia poseł. – Zapowiedź dotycząca wzrostu cen energii i gazu, przełoży się też na wzrost cen usług komunalnych. To jest nieuniknione. Wczoraj dostałem informację od burmistrza Miłosławia, pana Huberta Gruszczyńskiego, który poinformował mnie o negocjacjach dotyczących zakupu energii przez wszystkie gminy powiatu wrzesińskiego. Ten wzrost cen energii ma wynosić z 33 groszy do 92 groszy, o 278 proc. To znaczy, że nie ma szans, by nie wzrosły opłaty za przedszkole, czy za wywóz nieczystości – wskazuje. – Czeka nas trudny rok. Klub Lewicy poparł to rozwiązanie, bo przynajmniej jest jakieś minimum. Mam nadzieję, że uda się po części, ustabilizować ceny, chociaż ekonomiści mówią, że pierwsze półrocze 2022 roku będzie wysoka inflacja. Zawsze tez można ustawę znowelizować i zwiększyć te instrumenty. Dlaczego? Dlatego, że minister finansów poinformował, że w związku z inflacją obywatele wpłacili do budżetu o 30 mld złotych więcej podatku VAT, czyli myśmy to już wpłacili do budżetu i teraz oczekujemy, żeby rząd solidarnie się tym podzielił – dodaje.

Wypłata dodatków będzie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach, to jest do 31 marca i do 2 grudnia. Ci, którzy nie złożą wniosku w tym terminie, nadal będą mogli ubiegać się wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata 100 proc. dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Warto zaznaczyć, że w przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek osłonowy będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 139

 • 17
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 113
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 8
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3