ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Do Powidza po rozum i na wypoczynek...

Atrakcje turystyczne26 czerwca 2023, 9:00   red. Jarosław Jaskulski4202 odsłon
Do Powidza po rozum i na wypoczynek...
Jezioro Powidzkie - fot. Jarosław Jaskulski

Powidz to miejscowość leżąca w powiecie słupeckim, niewątpliwa perła turystyki Pojezierza Gnieźnieńskiego. Otoczenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego zachwyca bogactwem flory i fauny oraz malowniczymi krajobrazami. Wioska ta leży nad Jeziorem Powidzkim, którego powierzchnia wynosi 1035 ha, co oznacza, że jest największym jeziorem województwa wielkopolskiego.

Akwen przyciąga rzesze turystów lubiących sporty wodne, a zwłaszcza klimaty związane z żeglarstwem, nurkowaniem i pływaniem. Znajduje się tu duże, czyste jezioro, które każdemu oferuje taki wypoczynek, jaki tylko sobie wymarzył. W Powidzu i okolicach znaleźć można sieć miejsc noclegowych oraz gastronomicznych, a także mnóstwo atrakcji wodnych, które usatysfakcjonują najwybredniejszych.

Miejscowość to nie tylko woda i przyroda, ale ciekawa historia z nutką tajemniczości. Niegdyś funkcjonowało słynne w regionie powiedzenie: „Dokąd jedziesz? Do Powidza po rozum”. Wywodzi się ono od powstałej tu w XV w przy kościele parafialnym jedynej szkoły w okolicy, podlegającej bezpośrednio Akademii Krakowskiej.

Powidz uzyskał lokację miejską w 1243 roku. Wiek XVIII to dla osady okres rozwoju przemysłu. Powstała tu bowiem fabryka szkła, zwana Hutą Powidzką. Miejscowość jednak nie rozwinęła się w większy ośrodek i w  wyniku reformy administracyjnej w 1934 r. Powidz utracił prawa miejskie.

Ziemia powidzka to również obszar walk o niepodległość podczas Powstania Listopadowego i Styczniowego, a także miejsce strajku dzieci szkolnych w Powidzu w 1907r. przeciw nauce religii w j. niemieckim i zakazowi używania j. polskiego. Funkcjonowało tu uzdrowisko powstałe w XIX w, słynące z wód zdrojowych i mikroklimatu. Powidz - to również miejsce, gdzie na przełomie XIX i XX wieku powstała kolej wąskotorowa, która działała do 2018 r.

Z chwilą przyjęcia chrześcijaństwa w regionie powstawały  kościoły fundowane z pewnością przez królów polskich. Pierwsze z nich w Powidzu były drewniane i prawdopodobnie posadowione były w miejscu świętego raju, gdzie oddawano cześć bożkowi pogańskiemu Powidowi, z którym wiążą się różne legendy. Obecnie znajduje się tu kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, którego uroczystego poświęcenia dokonał 12 lipca 1868 roku ks. bp Józef Cybichowski, ówczesny sufragan gnieźnieński.

Warto odwiedzić tę miejscowość, gdyż z pewnością zrobi na każdej osobie pozytywne wrażenie i będzie wracać tu nie raz.


Fot. J. JaskulskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 20

 • 16
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3