Każdego roku 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wtedy szczególnie przypominane są losy żołnierzy, o których przez długie lata nic się nie mówiło. Żołnierze wyklęci po 1945 r. walczyli z sowietami. Nie przyjęli retoryki, że wojna jest już zakończona i nadal twierdzili, że należy walczyć o pełną niepodległość. W całym kraju powstawały organizacje paramilitarne. Jedną z nich był Zielony Trójkąt, który działał na terenie powiatu wrzesińskiego.
Ustawę o Dniu Pamięci opublikowano w Dzienniku Ustaw w lutym 2011 r. Pozytywnie do projektu odniosła się Rada Ministrów w czerwcu 2010 r. W uzasadnieniu zwrócono uwagę na to, że „żołnierze tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”.
Żołnierze wyklęci po 1945 r. walczyli z sowietami. Nie przyjęli retoryki, że wojna jest już zakończona i nadal twierdzili, że należy walczyć o pełną niepodległość. W całym kraju powstawały organizacje paramilitarne. Jedną z nich był Zielony Trójkąt, który działał na terenie powiatu wrzesińskiego. Grupa została sformowana przez Leona Wesołowskiego (ps. Wichura). W czasie drugiej wojny światowej przebywał on w Sokołowie Podlaskim, gdzie walczył w partyzantce. Po zakończeniu wojny wrócił w rodzinne strony z misją stworzenia partyzantki walczącej z nowym systemem totalitarnym.
W tym celu w maju 1945 r. nawiązał kontakt z Lucjanem Najrzałem. Wspólnie z Marianem Kosieradzkim uczestniczył w akcji dywersyjnej na pomnik Armii Czerwonej. Oddział dowodzony przez Leona Wesołowskiego stoczył również kilka potyczek z oddziałami UB i Armii Czerwonej. W drugiej połowie sierpnia 1945 r. Wesołowski wymknął się z obławy w Gorzykowie i Niechanowie. Zabił oficera PUBP w Gnieźnie, a kierowcę w ciężko ranił. Leon Wesołowski zginął w zastawionej na niego obławie w Strzelnie, broniąc się do samego końca. Pogrzeb odbył się 24 listopada 1945 r.
Historia dowódcy Zielonego Trójkąta została przedstawiona w formie dokumentu w ramach projektu Filmowe Życiorysy. Film zrealizowano z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej Niezłomni 1945 i Grupy Rekonstrukcji Historycznej Wielkopolska Samodzielna Grupa Operacyjna Warta. Pozwoliło to oddać klimat tamtych czasów. W dokumencie pojawiają się liczne nawiązana historyczne ze strony ekspertów (historyków i regionalistów) oraz wątki rodzinne. Premiera miała miejsce w 2018 r.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.