ReklamaA1

Czy ktoś rozpoznaje te osoby? Unikatowe fotografie z 1936 r. z Popowa Ignacewa!

HistoriaAktualności7 listopada 2024, 7:00   red. Karol Soberski2704 odsłon
Czy ktoś rozpoznaje te osoby? Unikatowe fotografie z 1936 r. z Popowa Ignacewa!
Fotografia wykonana przed kościołem w Popowie Ignacewie 21 czerwca 1936 roku - fot. z archiwum K. Soberskiego

Popowo Ignacewo, mała wieś w gminie Mieleszyn, wieś z zagadkowym pałacem (w którym się urodziłem i spędziłem cudowne lata dzieciństwa), z niezwykłym kościołem oraz przebogatą historią, pełną sekretów i niewyjaśnionych zdarzeń, związaną z fundatorami świątyni i właścicielami miejscowości – rodziną Saskowskich. O tej wsi napisałem już dwie książki („Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica”). W przygotowaniu ostatnia część trylogii - „Bankierzy Tajemnic”. Cały czas szukam archiwalnych dokumentów, wspomnień, pamiętników i fotografii. I właśnie trafiło do mnie sześć niezwykłych zdjęć. Czy ktoś rozpoznaje te osoby ze zdjęć?

Bardzo często w rodzinnych archiwach przechowywane są przepiękne zdjęcia, upamiętniające dwory, kościoły czy inne budynki znajdujące się w naszych wioskach, jak również życie miejscowości w naszym regionie w okresie przed i powojennym. I właśnie dzisiaj, dotarły do mnie z Warszawy niezwykłe fotografie dotyczące naszego regionu.

Wszystko zaczęło się, gdy dostałem informację, że u jednego z mieszkańców Warszawy znajduje się sześć nieznanych wcześniej i niepublikowanych fotografii z konsekracji kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie Ignacewie. To wielkie wydarzenie odbyło się 21 czerwca 1936 roku. Skontaktowałem się z tym człowiekiem i… dzisiaj listonosz dostarczył mi kopertę w której znajdował się fragment naszych lokalnych dziejów.

Nie będę ukrywał, że emocje były wielkie, gdy zajrzałem do koperty i wyciągnąłem 6 unikatowych fotografii ze wspomnianej konsekracji kościoła. Fotografii dotychczas mi nieznanych (a tematem Popowa Ignacewa zajmuję się już blisko 20 lat!), a do tego pokazujących konsekrację z zupełnie innej strony. Ze strony zwykłego uczestnika tych wydarzeń.

Już bowiem po wstępnych oględzinach tych zdjęć, jasno wynika, że zostały one zrobione nie przez oficjalnego fotografa tych uroczystości (takowe zdjęcia mam w swoim archiwum) ale przez uczestników uroczystości. Ale dzięki temu, te zdjęcia mają swoją wielką wartość, ponieważ po raz pierwszy w moje ręce trafiły rodzinne fotografie z uroczystości konsekracji świątyni w Popowie Ignacewie.

Kto jest na zdjęciach?

Na fotografiach widzimy m.in. front kościoła w Popowie Ignacewie z przepiękną bramą powitalną i wielki napis „KRÓLUJ NAM CHRYSTE” oraz grupą osób, która pojawia się jeszcze na dwóch innych fotografia (w innych ujęciach). Na jednym zdjęciu jest wnętrze świątyni z grupą osób stojącą przed ołtarzem a na dwóch widzimy ks. kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski, tuż po wyjściu z powozu, witającego się z wiernymi oraz podczas oficjalnego powitania Prymasa.

Drodzy Czytelnicy! Jak wspomniałem na trzech zdjęciach jest uwieczniona ta sama grupa osób: 4 lub 5 kobiet (w zależności od zdjęcia) i dwóch mężczyzn. Fragmenty dwóch takich zdjęća publikuję poniżej.

I stąd mój apel do Czytelników: być może ktoś z Was rozpoznaje te osoby? Może wiecie, kim są, skąd pochodzą, a może nawet jak się nazywały? Może w Waszych rodzinnych archiwach przewijają się gdzieś te osoby? Może kojarzycie te twarze ze zdjęć z Waszych rodzinnych albumów?

A może dzięki tym fotografiom także w Waszych albumach dostrzeżecie fotografie związane z Popowem Ignacewem, z tamtejszym kościołem lub pałacem albo codziennym życiem wsi w okresie międzywojennym.

Jeśli tak, to proszę o kontakt na maila: karol@soberski.pl lub telefon: 515-980-504

Drodzy Czytelnicy!

Jestem przekonany, że wielu z Was ma w swoich domowych archiwach wiele podobnych zdjęć czy dokumentów! Proszę o kontakt! Ocalmy od zapomnienia nasze lokalne dzieje!

Oprócz starych fotografii z Popowa Ignacewa, szukam również przedwojennych zdjęć pałaców i dworów z terenu gminy: Gniezno, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo, Witkowo, Trzemeszno i Niechanowo!

Szczególnie szukamy zdjęć z pałaców w Mielnie, Popowie Ignacewie, Zakrzewie, Popowie Podleśnym, Przysiece, Czerniejewie, Niechanowie, Arcugowie, Reczu, Kołaczkowie, Rybieńcu, Kołdrąbiu, Grochowiskach Szlacheckich, Zdziechowie, ale każdy inny pałac także jest mile widziany.

Wszystkie zdjęcia, jak i dokumenty chcemy tylko zeskanować. Oryginały zostaną w Państwa posiadaniu.

Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek materiały (zdjęcia, dokumenty, rysunki, itp.) lub wspomnienia dotyczące wymienionych wiosek i chciałby się nimi podzielić, proszę o kontakt: e-mail: karol@soberski.pl  lub telefoniczny: 515-980-504.


Fot. (2x) z archiwum K. Soberskiego



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 69

  • 47
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 22
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem