ReklamaA1 - baner

Coraz bliżej do 120. rocznicy strajku dzieci wrzesińskich

HistoriaAktualności31 lipca 2020, 9:55   red. Radosław Jagieła607 odsłon
Coraz bliżej do 120. rocznicy strajku dzieci wrzesińskich
 fot. Września – Miasto w Centrum Zainteresowania

„Tam od Gniezna i od Warty, biją głosy w świat otwarty, biją głosy, ziemia jęczy: Prusak dzieci polskie męczy”. Tak niegdyś pisała Maria Konopnicka o strajku dzieci wrzesińskich z 1901 r. Władze miasta przygotowują się już do obchodów jubileuszowej rocznicy.

Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich w ostatnich dniach zmieniło się w plan zdjęciowy do filmu o historii strajku. W nagraniach wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych nr 6 i nr 2 we Wrześni i z Nowego Folwarku. W zrekonstruowanej izbie szkolnej doszło do nagrania scen właśnie z udziałem dzieci i nauczyciela, w którego rolę wcielił się Mirosław Jadryszak (na co dzień jest on nauczycielem w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni). Ujęcia kręcono też we wrzesińskiej farze. Wystąpił w nich m.in. ks. Grzegorza Dębicki z parafii pw. św. Krzyża we Wrześni.

Reżyserem filmu jest Antoni Wojtkowiak, autor projektu Filmowe Życiorysy. Nadrzędnym celem jest

„przedstawienie następnym pokoleniom niezwykłych historii ludzi oraz ich pasji za pomocą wydarzeń filmowych”.

Dodajmy, że jest to już trzeci filmu z tego cyklu kręcony we Wrześni. W poprzednich latach powstały dwie produkcje o zupełnie innej tematyce: „Wichura. Zielony Trójkąt” (o żołnierzach wyklętych) i „Słodka Niepodległość (o cukierni Szwarc). Produkcja jest finansowana z budżetu Miasta i Gminy Września. Zdjęcia z planu zdjęciowego prezentujemy w naszej galerii.

Co ciekawe, nie jest to obecnie jedyny obecnie kręcony film o strajku dzieci wrzesińskich. Drugi na zlecenie Fundacji Dzieci Wrzesińskich tworzą Krzysztof Marek Nowak i Zdzisław Siwik. Na ten cel otrzymali oni dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W czasie trwania kilku planów zdjęciowych spotkali się m.in. z Józefem Tarczewskim (synem Stanisława Tarczewskiego) i Wandą Łukaszewską (wnuczką Leonardy Dynowskiej). Zaprezentowali oni rodzinne pamiątki i przekazali opowieści o strajku. Obszerny wywiad z reżyserami filmu już wkrótce opublikujemy na naszym portalu.


Fot. Września – Miasto w Centrum Zainteresowania


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3 - baner