ReklamaA1

Cmentarz w Skokach – nekropolia wypełniona historią…

HistoriaAktualności31 października 2024, 7:00   red. Daniel Sypniewski2521 odsłon
Cmentarz w Skokach – nekropolia wypełniona historią…
 fot. Daniel Sypniewski

Jesień, okres poprzedzający 1 listopada to czas, gdy szczególnie często nawiedzamy groby naszych bliskich, gdy częściej spacerujemy po naszych lokalnych nekropoliach. W naszym regionie jest bardzo wiele starych, historycznych nekropolii, gdzie można zapalić znicz na grobie znanej osoby, a poprzez to poznać historię wielu wybitnych postaci danego regionu. My dzisiaj zapraszamy do Skoków. Cmentarz, który odwiedzimy, położony jest przy ul. Przykuckiego. Trafić tu łatwo, tym bardziej, że jest widoczny z drogi nr 196 Poznań-Wągrowiec. Cmentarz historyczny, najstarszy nagrobek, który mi się udało odnaleźć pochodzi z 1863 r., jest to grób dziewięcioletniego chłopca, który nazywał się Carl Philipp Walter...

Pochowano tu ludzi, którzy zapisali się na kartach historii swymi bohaterskimi czynami, ale też spoczywają na skockim cmentarzu zwykli obywatele, może już nie tak zasłużeni, ale przecież za życia uczciwi, pracowici i patriotyczni.

Na terenie cmentarza pochowano żołnierzy walczących w Powstaniu Wielkopolskim, w wojnie bolszewickiej, podczas obu wojen światowych, zamordowanych w Katyniu oraz w Powstaniu Warszawskim. Spoczywają tu też lekarze, artyści, społecznicy, politycy, księża i nauczyciele. Na całe szczęście znaleźć groby bohaterów wojennych jest łatwo, ponieważ przy każdym znajduje się wbita w ziemię flaga z orłem.

Ten dwuhektarowy ha cmentarz jest jednym z najładniejszych jakie widziałem. Położony na wzniesieniu z widokiem na dolinę, przepływającej przez miasto, rzeki Małej Wełny. Na cmentarzu rośnie kilkadziesiąt okazałych drzew, w większości są to dęby, z których kilka jest drzewami pomnikowymi.

Na bramie wejściowej umieszczono tablice pamiątkowe. Ta na lewym słupie mówi o 42 powstańcach pochowanych na cmentarzu. Poniżej niej znajduje się tablica z nazwiskami 31 powstańców pochodzących ze Skoków i okolic, spoczywających na innych cmentarzach. Na prawym słupie bramy zawieszono tablicę, w której umieszczono urnę z ziemią z mogił katyńskich i miednojskich. Metalowa tablica upamiętnia żołnierzy polskich i funkcjonariuszy policji urodzonych na skockiej ziemi. Wymieniono na niej osoby zamordowane przez NKWD w 1940r. w Katyniu, Charkowie i Kalininie-Twerze.

Wśród setek grobów odnaleźć można prawdziwe perełki sztuki sepulkralnej np. te znajdujące się po prawej stronie niedaleko wejścia głównego w kształcie otwartych ksiąg. Otwarta księga to symbol opisu końca dziejów w Nowym Testamencie, a wyryte na księdze nazwisko zmarłego dawało wiarę, że trafi on do nieba.

Mieszkańcy Skoków szczególnie opiekują się grobem Emmy Roman, którą nazywają z szacunkiem Romanką. Ta dzielna kobieta była pielęgniarką , która podczas okupacji niemieckiej opiekowała się zarówno Niemcami jak i Polakami.


Fot. D. Sypniewski



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 32

  • 29
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 2
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem